terlemek.gen.tr https://www.terlemek.gen.tr Terleme, Terleme Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, terlemek.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Aşırı ve Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocuklarda-asiri-ve-gece-terlemesi.html Fri, 05 Oct 2018 19:27:05 +0000 Çocuklarda Aşırı ve Gece Terlemesi, yaz sıcaklarının  bastırmasıyla birlikte bazı çocuklarda görülebilir. Bu sorunu olan çocuklar gece yattıkları zaman halk arasındaki tabirle su içinde kalabiliyor. Çocuklar yapı itiba Çocuklarda Aşırı ve Gece Terlemesi, yaz sıcaklarının  bastırmasıyla birlikte bazı çocuklarda görülebilir. Bu sorunu olan çocuklar gece yattıkları zaman halk arasındaki tabirle su içinde kalabiliyor. Çocuklar yapı itibarıyla hareketli olurlar. Normalde sağlıklı çocukların aşırı sıcaklarda terlemesi anormal değildir. Ancak aşırı terleme ciddi hastalıklara işaret edebilir. Bu ayrımın yapılması için ailelerin çocuklarını gözlemlemesi gerekir. Çocuklarda aşırı ve gece terlemesi kalp ve damar hastalıklardan, lenf tümörü, solunum sistemi hastalarına kadar değişik nedenleri olabilecek bir belirti olabilir. Çocuğunuzda böyle bir sorun varsa bunu sadece aşırı sıcaklara bağlamayın.

Terlemek sağlığımız için hayati ve fizyolojik bir süreçtir. Bu süreç beyindeki hipotalamus merkezi tarafından yürütülür. Vücut ısısı bu şekilde ayarlanır. Ter bezlerinden yayılan sıvının vücuttan ter olarak atılmasından sonra buharlaşarak vücuttaki ısı dengesi korunur. Ayrıca vücuttaki zararlı maddelerde ter yoluyla dışarıya atılır. Terleme faydalı etkilerinin yanında bazı hastalıklarında belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden ailelerin çocuklarındaki anormal gece terlemesini iyi ayırt etmesi gerekir.

Çocuklarda aşırı ve gece terlemesi nedenleri

Çocuklarda bu tür terlemenin çeşitli nedenleri olabilir. Çoğu zaman fizyolojik bir durum olarak ortaya çıksa da, bazı hallerde bronşit, sinüzit, üst solunum yolu hastalıkları, soğuk algınlığı, atopik hastalıklar, uyku sorunları gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Gece terlemesi çocuklarda bazen kalp ve damar hastalığı gibi ciddi hastalıklar nedeniyle de olabilir. Bunları ayırt etmenin de bazı ipuçları olabilir. Bunu gözlemlemekte önce ailelere düşmektedir.

Alerji ve solunum yolu hastalıkları: Bu etkenler çocuklarda aşırı ve gece terlemesi nedeni olabilir. Burun etlerindeki alerjik şişme, nefes alıp vermede zorlanma gibi etkenlerde ciddi bir terleme ortaya çıkabilir. Çocuğun hasta olduğu biliniyorsa, gece terlemesi buna bağlanabilir. Doktora giderek bir an önce tedaviye başlanması çocuğu rahatlatacaktır.

Burun tıkanıklığı ve büyük geniz eti: Bu sorun çocuklarda görülen gece terlemesinin en sık rastlanan nedenleri arasındadır. Bu nedenlerle zorlu nefes alıp vermek kalp ritminin de artmasına yol açar. Bu yüzden çocuklarda aşırı gece terlemeleri ortaya çıkabilir. Büyük geniz eti sorunu olan  çocuklarda aynı zamanda uyku apnesi sendromu da görülebilir. Bu nedenle ailelerin dikkatli olması ve tedaviyi ihmal etmemesi gerekir.

Kalp ve damar hastalıkları: Çocuklarda kalp hastalıkları olursa kalp ritminin artmasından ya da kalbe geri gelen kan yükünün artmasından dolayı aşırı gece terlemesi sorunu olabilir. Bu nedenle bebeklik çağından itibaren ailelerin bu konuda bilinçlenmesinde yarar vardır. Özellikle ağız çevresinde morarma, ağlama sırasında nefes durması ya da morarma gibi etkilerle birlikte terleme olursa, çocukları doktora götürmekte gecikmeyin. Doğumsal olarak kalp hastalığı  olan çocuklarda aşırı ve gece terlemesi görülüyorsa bu kalp yetmezliğine kadar gidebilir.

Metabolik ve endokrin hastalıkları: Çocuklarda ve bebeklerde kan şekerinin aşırı düşmesi olan hipoglisemi olursa aşırı bir terleme görülebilir. Aşırı terlemeye, morarma, hızlı kalp çarpıntısı gibi belirtilerde eşlik edebilir. Büyük olanlarda dalgınlık, solgunluk gibi etkilerde olabilir. Bu durumdaki çocuklara acil müdahale edilmelidir. Ayrıca hipertiroidi denilen tiroit bezinin fazla çalışması sorunu da metabolizma hızını arttıracağı için terleme sorunu yaşanabilir.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyon sonucunda olan yüksek ateş, metabolizma hızının artması gibi etkenler çocuklarda aşırı ve gece terlemesine neden olabilir. Vücut ateşi düşürmek için terlemeyi bir tepki olarak yapar.

Antibiyotik kullanımı: Çocuklarda antibiyotik kullanımı da aşırı terleme sorununa yol açabilir.]]> Tiroid Terleme https://www.terlemek.gen.tr/tiroid-terleme.html Sat, 06 Oct 2018 04:01:12 +0000 Tiroid Terleme, tiroid bezlerinin seri çalışması neticesi terlemeler ortaya çıkar. Kandaki aşırı oranda bulunan tiroid hormonu metabolizmayı arttırdığından, ter bezleri aşırı derecede çalışmaya başlar. Bu durum neticesinde Tiroid Terleme, tiroid bezlerinin seri çalışması neticesi terlemeler ortaya çıkar. Kandaki aşırı oranda bulunan tiroid hormonu metabolizmayı arttırdığından, ter bezleri aşırı derecede çalışmaya başlar. Bu durum neticesinde insanda ileri derecede tiroid terleme meydana çıkar. İnsan vücudunda koltuk altı, eller ve ayaklarda oluşan çokça terleme tiroid hastalığının habercisi olabilmektedir. Bu durumu da anlamak için tiroid hormonu testleri yapılması gerekiyor. Bu testlerde T 3, T 4 yada THS hormon ölçümü yapılmaktadır. Bunun neticesinde de insanda bir tiroid hastalığı olup olmadığı anlaşılabilir. 

Başka taraftan insanlarda testler neticesinde herhangi bir tiroid hastalığı çıkmazsa, bu aşırı terlemenin sebebinin araştırılması gerekmektedir. Bazı zaman ne kadar araştırılma yapılsa da hiçbir sebebi çıkmaz. Ayrıca bazı metabolizma rahatsızlıkları, yüksek ateşte aşırı terleme yapmaktadır. 

Terleme İnsanlarda Üç Farklı Şekilde Görülür 
 • Strese dayalı terleme 
 • Yaygın terleme 
 • Bölgesel Terleme 
Tiroid terleme, şekillerindedir. Tiroid terleme, ter bezlerinin çok çalışıyor olması ile rahatsız olan kişinin belirli bölgelerinde aşırı terlemeye sebep olur. 

Tiroid Terleme Belirtileri 

Tiroid terleme denilen terleme, tıp dilinde zehirli guatr diye bilinmektedir. Zehirli guatr rahatsızlıklarında kan içinde tiroid hormonları çok şekilde salgılandığı için, rahatsız kişide terleme şeklinde kendini göstermektedir. Özellikle çarpıntı, aşırı heyecan, duyarlıklık, sinirlilik terleme, cinsel güçte zayıflama, adetlerde azalma, kilo kaybetme, bazı psikolojik bozukluklar, sıcaktan hoşlanmama, uyku bozukluğu, soğuk havayı sevme, nefes darlığı, ishal ve aşırı terleme gibi birden fazla belirtileri bulunabilmektedir.  

Zehirli tiroidin en kendini belli ettiği özelliği, iştah artmasına karşın rahatsız olan kişinin devamlı kilo kaybetmesidir. Bu rahatsızlık metabolizmayı hızlı şekilde çalıştırdığından aşırı kilo kaybına sebep olur. Bunun dışında hastada sıcağa karşı hassasiyet oluştuğu için, kişide devamlı bir sıcaklama ve terleme hali söz konusu olabilir. 

Bu rahatsızlığın bunun dışında başka etkileri içerisinde kalp çarpıntısı ve nabız atışı ile ilgili problemler yaşattığı da görülmüş. Saç kılları incelebilir ve hatta dökülme bile görülebilir. Bu hastalığa yakalanan insanlarda aşırı asabiyet, sinir ve yerinde duramama gibi belirtilerde kendini gösterebilir. Bu durum neticesinde yine rahatsız kişi aşırı tiroid terlemesi yaşar. Bununda nedeni bu hissettiği durumların dışa vurmasıdır. Hastanın bu şekilde rahatsızlığı varsa kesinlikle bir endokrin uzmanına muayene olması gerekir. 

Yaygın terleme denilen terleme türünde vücudun neredeyse her alanında bir terleme hali oluşur. Bu terleme türünde birden fazla hastalık dikkate alınıp, gereğince tahlilleri yapılmalıdır. Bunlardan biride hipertiroid rahatsızlığıdır. Yani zehirli guatr rahatsızlığıdır. Tiroid bezi hastalıkları içinde en önemlisi olan zehirli guatr hastalarda daha çok sıcak havalarda etkili olur. Hasta kişilerde sıcağa dayanamama belirtisi ortaya çıkar. Tiroid terleme etkisi yaratabilir. Bu yüzden terleme nedenleri araştırılmalı, gerekirse test yapılarak hasta değerlendirilmelidir. 
]]>
Ayak Terlemesi İçin Krem https://www.terlemek.gen.tr/ayak-terlemesi-icin-krem.html Sat, 06 Oct 2018 14:55:16 +0000 Ayak terlemesi için krem, havaların ısınmasıyla bilikte daha fazla problem haline gelecek olan ayak terlemesinin aslında bir çözümü de vardır. Ayaklarınızın hava almasını sağlayacak olan allperesan ayak kremi, unisex olarak ü Ayak terlemesi için krem, havaların ısınmasıyla bilikte daha fazla problem haline gelecek olan ayak terlemesinin aslında bir çözümü de vardır. Ayaklarınızın hava almasını sağlayacak olan allperesan ayak kremi, unisex olarak üretildiği için herkes rahatça kullanabilmektedir. Gün içerisinde ayağınızın hava almasını engelleyen ayakkabılar giymek zorunda kalıyorsanız özel olarak üretilen bu krem ayaklarınızın hava almasını sağlamaktadır. Köpük şeklindeki ayak terlemesi için krem içeriğinde bulunan gliserin veya adaçayı sayesinde de terlemeyi önlemektedir. Meşe ağacı kabuğu sayesinde de gözeneklerin sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. Ayaklarınızın sağlığını bozmadan terlemeyi azaltan bu köpük krem renklendirici madde yanı sıra da diyabetliler içinde uygundur. Her kullanımdan önce de iyice çalkalanması gereken bu köpük kremi yoğun olduğu için de az bir miktarda kullanmanız yeterlidir. Güne başlamadan önce temiz ayaklarınıza uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra ihtiyaç olduğunda da bir kez daha kullanabilirsiniz. 

Tıp dünyasının hızlı bir şekilde gelişmesi, birçok hastalığın tedavi edilmesini sağlamaktadır. İnsanlara düşense ayak terlemesi deyip geçmeden, mutlaka bir cilt uzmanına gitmeleridir. Bunun için doktor tarafından da önerilen ayak terlemesi için krem yada bazı ilaçlar vardır. Eğer ayak terlemesi heyecan, sinir yada sıkıntı durumlarında oluyorsa psikiyatrik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar daha çok hastanın sakin olması için verilir. Bu alanda da şimdilerde hastalara verilen kremler son derece etkilidir. Bu kremler daha çok geceleri ayağın kuru olduğu bir saatlerde sürülür. Sabahta ayak tekrar iyice yıkanır. Kremler kurutucu veya terin dışarıya çıkmasını engelleyici etki sağlamaktadır. Ayak terlemesinde de belli olan bir yaş sınırı da yoktur. Daha çok bebeklik yada çocukluk yıllarında başlayarak ileri yaşlara kadar da devam etmektedir. Ayak terlemesinde de genetik olan özellikler büyük bir önem taşır. Kişinin ailesinde ayak terlemesi varsa kendisinde büyük bir ihtimalle olacaktır. Ayak terlemesinde de kullanılabilen ilaçlar psikotrop yada antikolinerjik ilaçlardır. Ancak bu ilaçlarda belli bir sürede faydalı olmaktadır. Sonrasında da bazı yan etkileri oluşturabilmektedir. Baş dönmesi, mide bulanması veya kalp krizi riski de oluşturabilmektedir. Bunun içinde öncelikle tedaviye daha hafif olan ilaçlarla başlanmalıdır.
]]>
Terleme İlacı https://www.terlemek.gen.tr/terleme-ilaci.html Sun, 07 Oct 2018 07:12:54 +0000 Terleme ilacı, terlemek doğumdan bir kaç ay sonra  oluşmaya başlamaktadır ve sağlıklı bir vücudun normal fonksiyonlarıdır. Vücudumuz aslında ısımızı dengelemek için terler beynimiz vücudumuzdaki terin serbest bırakmak iç Terleme ilacı, terlemek doğumdan bir kaç ay sonra  oluşmaya başlamaktadır ve sağlıklı bir vücudun normal fonksiyonlarıdır. Vücudumuz aslında ısımızı dengelemek için terler beynimiz vücudumuzdaki terin serbest bırakmak için salgı bezlerini sinyal göndermektedir. Ter derimizden buharlaşmakta olduğu gibi çıkarken aslında bizim vücut ısımızı düşürmektedir. Aslında terlemenize neden olacak birçok sebep vardır. Örneğin: Sıcak yerler, fiziksel hareketler duygu değişikliği olması, baharatlı veya sıcak yemek yemesi, hastalık vücudumuzun mikroplarla veya ateşlenme gibi hastalık sürecinde de ilaç anestezi geçirilen ameliyatların yan etkileri menopoz, gebelik, adet ve ergenlik gibi hormonsal değişikliklerde terlemeyi etkileyen sebeplerdir.  

Terleme ilacı çeşitleri
 • An-ti-kolinerjikler (robinul): Sistemik yan etkileri vardır. Ağız kuruluğu, idrar birikmesi, göz bebeklerde genişleme ve çarpıntılara yol açabilir.
 • Beta bloker ilaçlar (inderal): Vücudun sistemik sempatik aktivitesini azaltmaktadır.
 • Antidepresan ve kaygı ilaçları: Depresyondan sonra aşırı terleme olmaz, ancak aşırı terleme depresyona sebep olabilir.
 • Propantelin bromid (probantin): Vücuttaki sempatik cevabını azaltıyor, ritm bozukluğu ve yüksek tansiyon içinde kullanılmaktadır.
 • Botoks tedavisi: Botulizm denilen toksin kullanılıyor. Ter bezlerine gelen sempatik sinirleri felç etmektedir. Pahalı bir yöntem olmakla birlikte 6 ayda bir tekrar gerektiriyor geçici bir tedavidir sıklıkla koltuk altı terlemesinde kullanılan bir yöntemdir.
]]>
Böbrek Taşı Terleme Yaparmı https://www.terlemek.gen.tr/bobrek-tasi-terleme-yaparmi.html Sun, 07 Oct 2018 11:49:16 +0000 Böbrek Taşı Terleme Yapar mı, Sindirim sitemimizin önemli bir organı olan böbreklerde bir çok rahatsızlık görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biriside böbrek taşıdır.Hastalığın sebepleri bir çok
Böbrek Taşı Terleme Yapar mı, Sindirim sitemimizin önemli bir organı olan böbreklerde bir çok rahatsızlık görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biriside böbrek taşıdır.Hastalığın sebepleri bir çok nedene bağlı olmaktır. Bu makalemizde böbrek taşı döken hastalarda terleme olayını ele alacağız. Fakat önce böbrek taşı nedir, belirtileri nelerdir, neden olur sorularına cevap verdiğimizde böbrek taşı döken hastalarda terlemenin nedenini anlamış olacağız.

Böbrek taşı genellikle idrar yollarından önce bulunan böbreğin orta kısmında kalsiyum ve ürik asitin kristalleşmesi durumudur. Bu taşlar genellikle doğal yollarla atılmaktadır eğer taşlar gereğinden fazla büyük ise idrar kanallarında sıkışıp kalırlar ve zor ilerleme gözlenir. Taşı bu zor ilerlemesi sırasında kanallar tahriş olmaktadır dolayısıyla hastalar şiddetli ağrılar çekmektedir. Ağrıların şiddeti fazla olduğunda hastalarda yüksek bulantı görülmektedir.

Bu belirtiler incelendiğinde yüksek ağrı ve ateş hastalara çok sıkıntılı durumlar yaşatmaktadır aynı zamanda hasta birey idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ise  hastalardaki yüksek burhanlı durumlar kişinin çok terlemesine neden olmaktadır. Dolayısıyla böbrek taşı döken hastalarda terleme olayının gözlenmesi çok sıktır. Aynı zamanda yüksek ateşle beraber terleme görülen hastalar terlemeyi kontrol etmeleri daha sonra oluşabilecek soğuk algınlığı durumunun önüne geçilmesinde önemlidir. Bu yazımızda sizlere böbrek taşı terleme yapar mı Sorusunu cevapladık umarız yardımcı olabilmişizdir.
]]>
Doğumdan Sonra Terleme https://www.terlemek.gen.tr/dogumdan-sonra-terleme.html Sun, 07 Oct 2018 13:47:11 +0000 Doğumdan sonra terleme, doğumdan sonra loğusa kadınların birçoğu gündüz ve gece terlemelerinden şikayetçi olurlar ve bu durum enerji kaybına yol açmaktadır. Doğumdan sonra terleme ile ilgili yazacağımız yazıyı detay Doğumdan sonra terleme, doğumdan sonra loğusa kadınların birçoğu gündüz ve gece terlemelerinden şikayetçi olurlar ve bu durum enerji kaybına yol açmaktadır. Doğumdan sonra terleme ile ilgili yazacağımız yazıyı detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Doğum sonrası terleme nedenleri

Diğer birçok kadın hamilelik sonrasında aşırı terleme veya gece terlemeleri gibi problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Doğumdan sonra aşırı terlemenin ana nedenleri şöyledir:

 • Terleme genellikle, geceleri uykuya dalınca meydana çıkar. Gece terlemesi çok sık karşılaşılan bir loğusalık problemidir.
 • Hamilelik sırasında aşırı terleme genellikle fetüsü beslenmek amacıyla vücudumuzdaki ekstra sıvının hamilelik hormonları tarafından ortadan kaldırılması talimatı verilmesinden kaynaklanmaktadır.
 • Hamilelik sonrasında östrojen düzeylerindeki aşırı bir düşüş olmakta ve aşırı terlemeye yol açabilir.
 • Aşırı sulu şeklinde vücuttan atılmaktadır gün içerisinde ve bir hafta geceleri terleme şikayeti artmaktadır.

Doğum sonrası terleme ne kadar sürer

 • Lohusa döneminde geceleri uyandığımda aşırı terlemeden dolayı elbiseler Sırılsıklam kalabilir vücutta bu kadar aşırı terlemenin normal bir süreç olup olmadığını merak edilir Fakat sadece kısa bir süre ile bu sıkıntı devam etmektedir.
 • Doğumdan sonra ateş basması gayet doğal bir durumdur hormonların normal düzeylerde dönmesi ve ekstra sıvının vücuttan atılmasıyla birlikte geçmektedir.
 • Amerikan Üniversitesi tarafından Yapılan araştırmaya göre doğum sonrasında gece terlemesi doğumdan sonraki 2 ile 4 hafta boyunca sürer.
 • Fakat düzenli olarak bebeği emzirmek gece terlemesi süresini uzatabilir

Doğum sonrası terleme nasıl geçer

 • İdrar koyu renkse daha fazla su içmek gerektiği işaret etmektedir içilen suyun vücutta yeteri kadar olup olmadığını işaretini idrar rengi vermektedir. İdrar rengi açıksa içilen su yeterli gelir.
 • Aşırı terleme vücutta çok fazla su kaybetmesine sebep olacağı için sıvı kaybını engellemek için su tüketimi arttırılmalıdır. Su tüketimi arttırmak için doğum sonrası vücutta aşırı sıvı daha fazla da ortadan kaldırılması için de çok önemlidir. Bol su içmek vücudu daha hızlı temizlenmektedir.

Doğum sonrası terleme için ne tür giysiler giyilmeli

 • Pamuklu giysiler vücudun serin tutmaya yardımcı olmaktadır. Polyester kıyafetler giyilmelidir.
 • Yapay liflerden yapılmış kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
 • Pamuktan yapılmış rahat ve bol bir pijama ile uyulmalıdır. 

Doğum sonrası terleme için yapılacak diğer tavsiyeler

 • Oda sürekli havalandırılmalıdır.
 • Geceleri yatmadan önce  bir bardak soğuk su içmek ve serin bir duş almak, gece terlemesini önler ve rahatlatır.
 • Yatağın yanında hemen ulaşabilecek konumda bir soğuk su şişesi bulundurulması gerekir.
 • Yatağın yanında yumuşak bir peçete ve havlu bulundurmak gerekir.
 • Gece terlemeleri olup aşırı rahatsızlık veriyorsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.

]]>
Sevişirken Terlemek https://www.terlemek.gen.tr/sevisirken-terlemek.html Mon, 08 Oct 2018 09:38:40 +0000 Sevişirken terlemek insanların terlemesi normal bir vücut fonksiyonudur. Doğduğumuz andan itibaren terleme fonksiyonlarımız başlamıştır. İnsanlar vücut ısılarını dengede tutmak için normal bir şekilde terlerler. Biz buna ıs Sevişirken terlemek insanların terlemesi normal bir vücut fonksiyonudur. Doğduğumuz andan itibaren terleme fonksiyonlarımız başlamıştır. İnsanlar vücut ısılarını dengede tutmak için normal bir şekilde terlerler. Biz buna ısıl düzenleme deriz. Beynimiz vücudumuzun terlemesi için sinyaller gönderir ve teri dışarı atarız. Ter dışarıya çıkarken buharlaşarak çıkar ve vücudumuzun sıcaklığı belli oranlarda düşüşe geçer. 

Terlemeyi sağlayan birkaç faktör vardır. 
 • Sıcak hava
 • Stres
 • Heyecanlanma
 • Fiziksel aktiviteler ( spor yapmak gibi, temizlik yapma gibi, sevişmek gibi  )
 • Acılı yemek yemek
 • Hasta olduğumuz zaman vücudumuz direnç gösterir ve terlememizi sağlar
 • Menopoza girerken ( en yoğun ve en zor yaşanan terlemelerden biri olsa gerek)
 • Hamilelik süresince 
 • Regli dönemlerinde
 • Ergenliğe girerken hormonların değişimiyle
Terlemek aslında renksiz ve kokusuz olarak meydana gelir. Fakat bakterilerin vücudumuza karışmasıyla kötü kokular oluşur ve kıyafetlerde sararmalar meydana gelebilir. Terleme istemeden yani istem dışı meydana gelen doğal bir özelliktir. terlemek kişiden kişiye değişiklilik gösterebilir. Ortalama olarak insanlar gün içerisinde 1 ile 1.5 litre kadar terler. Terlediğimizde kötü kokmamak için sık sık kıyafetlerimizi değiştirmeliyiz. Temiz olduğumuzdan emin olmalıyız.

Sevişirken terlemek doğal bir oluşumdur. Kişilerin birbirleriyle olan temaslarıyla vücut ısısı değişir, kalp atışları ve kanı dolaşımı hızlanır. Bunun sonucunda sevişme orgazmla sonuçlanır. Kişiler orgazm yaşarken vücuttaki değişimler sebebiyle terlemeye başlarlar ve ardından rahatlama söz konusudur. Ter vücuttan dışarıya atıldığında kişinin aslında rahatladığı görülür. Bazı sevişmelerde orgazm görülmeyebilir. Bu terleme olmayacak anlamına gelmez. Her insan birtakım vücutsal hareketler sonucunda terler ve rahatlar. Sevişirken terlemek en olağan terleme yöntemidir. hem sıcaklık, hem heyecan, hem de efor sarf etmek kişiyi olduğundan 2 yada 3 kat daha da terlemesine sebep olur. Hiç bir terleme sonucu orgazm olduktan sonrası kadar heyecan verici değildir sanırım.
]]>
Su İçince Terlemek https://www.terlemek.gen.tr/su-icince-terlemek.html Mon, 08 Oct 2018 22:42:03 +0000 Su İçince Terlemek, İnsan vücudunun yaklaşık olarak %75'i sudan meydana gelir. Çünkü su insan hayatı için en gerekli olan moleküllerden oluşur. İnsan yaşamının anlamı sudur. Ancak unutulmamalıdır ki her şeyin fazla zarar o Su İçince Terlemek, İnsan vücudunun yaklaşık olarak %75'i sudan meydana gelir. Çünkü su insan hayatı için en gerekli olan moleküllerden oluşur. İnsan yaşamının anlamı sudur. Ancak unutulmamalıdır ki her şeyin fazla zarar olduğu gibi, suyundan fazlası zaradır. Vücut bedende fazla olan suyu, gerek idrar yolu ile gerekse terleme ile fazla olan suyu dışarı atar. Bu durum vücudun doğal reaksiyon gösterdiği bir durumdur. Vücut var olan dengesini koruyabilmek için, bir takım mekanizmalar geliştirir. Bu mekanizma ile vücuda depolanmış bir çok zararlı etkiden kurtulur. 

Vücudumuz Neden Terleme Yapar

Terlemek, vücudun su ve tuz oranını dengelemek için çok önemli bir yer tutan mekanizmadır. Terleme sayesinde vücutta bulunan toksinler su sayesinde dışarı atılır. Bu nedenle özellikle sıcak yaz aylarında su içimi arttığı gibi, terlemede o oranda artış gösterir. Ayrıca terleme insan vücudunun ısısının ayarlanmasında da çok önemli bir yere sahiptir. İnsanın vücut ısısı yaklaşık olarak ortalama 37.5 santigrat derece olmalıdır. Ancak yüksek ateşte bu derece daha da artma gösterir. Terleme ile ateş düşer ve insanın vücut ısısı tekrar 37.5 santigrat dereceye düşer. Bu nedenle bol bol su verilerek yüksek ateşi olan kişinin terlemesi sağlanır. Terleme insan vücudunun gaz alışverişinin oluşmasında da önemli bir yer tutar. 

Su İçince Terlemek, Su içince vücut terleme reaksiyonu gösterir. Bununla beraber vücut toksinlerden arınır ve zayıflamaya başlar. Bu neden bir çok kişinin ilk aklına gelen su ile zayıflamaktır. Bu nedenle bazen vücudun suya ihtiyacı olmadığı halde gereğinden fazla su tüketmek isterler. Bu durumda vücutlarını gereksiz yere yorarlar ve bu durumdan en çok böbrekler etkilenir. Bu nedenle vücut ihtiyacı olmayan suyu vücuttan atabilmek için, terlemeye başlar. Böylelikle vücudu rahatlatır. 

Su İçince Terlemek, Su içince en çok terleyen kişiler genellikle böbrek hastalarıdır. Çünkü vücutta fazla biriken suyu ve tuzu böbrekte sorun olduğu için idrar yolu ile atamayan kişiler, bunu terleme yolu ile atmak zorunda kalırlar. Bu nedenle terleme insan hayatı için çok önemli bir yer tutmaktadır. 

Su İçince Neden Terlenir 

Su İçince Terlemek, Ter, bol miktarda su ve bir miktar da sodyum ve potasyum gibi mineraller ve üre, laktat gibi maddeler içerir. Gerekli ölçüde terlemek vücuttaki tuz ve su kaybına yol açmaz. Ancak çevre ısısına bağlı olarak gelişen özellikle yaz ayları ve sauna gibi ısının yükseldiği durumlarda terleme yolu ile vücuttaki fazla olan kilo, insülin direnci, şeker, tiroit ve guatr hastalığı hipoglisemi, tüberküloz ve bazı kanser hastalıkları ve ve bir takım ilaçlar nedeni ile de su içince aşırı terleme meydana gelebilir. Bu neden kaybedilen su ve mineral miktarlarında da artış görülebilir.
]]>
Spor Yaparken Terlemek https://www.terlemek.gen.tr/spor-yaparken-terlemek.html Tue, 09 Oct 2018 14:28:12 +0000 Spor yaparken terlemek, Spor yapan birinin terlemesi gayet normaldir. Asıl sorun eğer hiç terlemiyor ise yada aşırı bir şekilde terliyorsa vardır. İnsan vücudu bünyesinde bulundurduğu şekeri spor yaparak kasa dönüştür Spor yaparken terlemek, Spor yapan birinin terlemesi gayet normaldir. Asıl sorun eğer hiç terlemiyor ise yada aşırı bir şekilde terliyorsa vardır. İnsan vücudu bünyesinde bulundurduğu şekeri spor yaparak kasa dönüştürür. Bu esnada kas oluşumu ile beraber terleme meydana gelir. Spor yaparken terlemek vücut sıcaklığını optimum dereceler arasında tutar. Spor yaparken terleme sonucunda terleyerek fazla su kaybettiğinden dolayı su tüketimi önemlidir. Spor yapıldıktan sonra vücudun kaybettiği su ve tuzu insan vücuduna tekrardan alınması önemlidir. 

Her insan spor yaparken aynı oranda terlemez. Kilolu insanlar normal kiloya sahip olanlara göre daha fazla terlediği gibi aynı zamanda bayanların vücudu daha fazla terleme bezine sahip olmasına rağmen erkekler spor yaparken daha fazla terlerler. Bu evre ergenlik dönemi içerisinde aynı olup ergenlik dönemi bittikten sonra terleme bayanlara göre artar. Bunun sebebi ise erkeklerin kas kütlelerinin bayanlara göre daha fazla olmasıdır. 
Spor yaparken terlemek vücutta bulunan yağ kütlelerinin sıvılaşarak vücuttan ter olarak atılması olduğundan dolayı kilo verme anlamına da gelir. Spor esnasında terlemek vücut ısısını düşürebildiği gibi yükseltebilir de halk arasında terlemenin artması için kalın giyinerek terlemeyi arttırıp dolayısı ile daha fazla kalori yakılıp kilo verileceği gibi hurafeler kesinlikle yanlıştır. Doğru olan hava sıcaklığına göre uygun giyinip, teri vücuttan emerek çabuk kuruyacak elbiseler giymektir. 

Spor yaparken terlemek fayları 
 • Vücut gereksiz toksin ve mikropları dışarı atar.
 • Böbreklerin civa ve kurşun gibi ağır toksinleri vücuttan atması yaklaşık 1 gün sürer fakat terleme ile bu süre oldukça kısaldığından vücut rahatlar. 
 • Alkol, kolesterol, sodyum gibi faydalı olmayan minerallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 
 • Kalp ve damar ve damar sertleşmesi gibi rahatsızlıkları önler. 
 • Dolaşım sistemini düzenler. 
 • Güç ve dayanıklılığı arttır.
 • Vücudun yağ oranı azaldığı gibi kas kütlelerinde büyüme meydana gelir.
 • Terleme sonucunda vücudun sıcaklığı arttığından dolayı olağan stres azalır ve moralin yükselmesini sağlar. 
Kalp hastalarının ise çok sıcak veya soğuk ortamlarda spor yapmaması gerekir. Kalp ritmi kasların oksijen gereksinimine göre değiştiğinden dolayı, ani tansiyon ve  kalp ritmi değişimlerine karşı spor yaparken ve sonrası bolca su ve mineral tüketilmesi gerekir.  
]]>
Hamilelikte Aşırı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/hamilelikte-asiri-terleme.html Wed, 10 Oct 2018 03:21:11 +0000 Hamilelikte Aşırı Terleme, Hamilelikte esnasında vücutta bir çok organda ve kan değerlerinde normale yönelik farklılaşmalar olur. Bu durum hamileliğin normal bizzat kendi doğasıyla alakalıdır. Rahatsızlık olarak görülm Hamilelikte Aşırı Terleme, Hamilelikte esnasında vücutta bir çok organda ve kan değerlerinde normale yönelik farklılaşmalar olur. Bu durum hamileliğin normal bizzat kendi doğasıyla alakalıdır. Rahatsızlık olarak görülmemelidir. Vücudun kabul etmediği bir takım maddeler idrar ve dışkı yöntemiyle dışarı atılmış olur. Terleme yolu ile bir takım toksik deride toplanan maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Hamilelik sırasında ter bezlerinin çalışması daha fazladır. Bu nedenle terleme de ekstra olmaktadır. Bunun faydası vücudu toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olur, karaciğer ve böbreğin yükünü azaltır. Fakat bu fazla terleme bununla beraber derinin çabuk kirlenmesine ve ter bezlerinin kanallarının kapanmasına da neden olur. Bu nedenle fazla duş almak hem bu kanalların açık tutulması aynı zamanda bedenin temizlenmesi negatif hisleri engellemeye yardımcı olacaktır. 
 
Hamilelikte aşırı terleme ve ateş basması normaldir. Hamilelerin yaklaşık %75'inin ateş basması içinde bulunduğu tahmin edilmektedir. Terleme nedeniyle kaybedilen sıvıyı giderebilmek için bol bol su içilmelidir. Bir çok hamile aşırı terleme nedeniyle gece uyumakta zorlanır. Terleme ve ateş basmaları bebeğin doğumundan daha sonra hemen geçmeyebilir sebebi ise hormonlarda doğum sırasında ve sonra da değişimler olmaktadır. Bayanların yaklaşık %90'ında doğum sonrası terleme görülmektedir. Hamilelikte aşırı terleme ile başa çıkmanın en güzel yolu ince giyinmektir.

Hamilelikte aşırı terleme olmasının nedeni

Hamilelik sırasında hormon düzeyleri ve kan akışının artması vücut sıcaklığının yükselmesine sebep olur. Bu sebeple bedeni soğutmak ve ısı dengesini koruma için vücut normalden daha fazla terler. Bazı bayanlarda hamilelik sonrası hormon seviyelerinin tekrar dengelenmesi nedeniyle fazla sıvı-akışkan salgılaması ve terleme yaşayabilirler. 

Hamilelikteki aşırı terlemeyi azaltmak için ne yapılabilir
 • Düzenli olarak banyo yapmak veya duş almak
 • Ter önleyen etkili antiperspirant günlük olarak kullanın  
 • Bol elbiseler giyinmek ve natürel olan lifleri kullanmak. Pamuklu iç çamaşırları da hava akımı sağlar
 • Baharatlı yemekler alkol, kafein ve sigara içmekte  sizi ekstra terletebilir
 • Su bol bol su içmeli ve yanınızda hep serinlemek için bir şişe su taşıyın
 • Eğer hamilelikte aşırı terlemeleri yaşıyorsanız, yatak odanızda pencere açarak gerektiği kadar serin olmasını sağlayın. Yorganınızı  ve yatak örtüsünü daha hafif bir kumaşla değiştirin
 • Eğer yükselen terlemenize bir de ateş, kalp atışı veya başka bulgular eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurun 
]]>
Baş Bölgesinde Aşırı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/bas-bolgesinde-asiri-terleme.html Wed, 10 Oct 2018 03:21:32 +0000 Baş bölgesinde aşırı terleme, baş bölgesinde meydana gelen bu terleme kişide kendi kendine oluşan bir durum da olabilir, başka bilinmeyen bir hastalığın habercisi de olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Baş bölgesinde a Baş bölgesinde aşırı terleme, baş bölgesinde meydana gelen bu terleme kişide kendi kendine oluşan bir durum da olabilir, başka bilinmeyen bir hastalığın habercisi de olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Baş bölgesinde aşırı terleme durumunun belirlenmesi hem sizin için hem de doktorunuz içinuygun bir tedavi uygulamak adına yardımcı olacaktır. Başımızdan ve yüzünüzde meydana gelen bu aşırı terleme istenmeyen ve can sıkıcı bir durum ve bir rahatsızlıktır. Çevremizdeki insanların yüzde 2-3 'ü aşırı terleme durumundan dolayı rahatsızlık duyarlar. Bir çok kişi bu problem den dolayı rahatsızlık olsada yardım istemekte zorluk çekiyorlar. Oysaki her rahatsızlık gibi bu durum için de doktora gidip kontrol altına alınabilir ve tedavi olabilirsiniz.T erlemenizin nedenini belirlemeniz sebeplerini yol etme, ortadan kaldırma konusunda doktorunuzla yardımcı olacaktır. Baş bölgesinde aşırı terleme durumu vücudun doğal bir reaksiyonu olabilir. Egzersiz,spor ve buna benzer vücut ısısını arttırmaya yardımcı olan eylemler meydana geldiği zaman vücut otomatikman kendini doğurmak için ter yakmaya geçer. Ayrıca utanma, heyecan, gerginlik ve kızarma gibi duygusal değişiklikler gösterdiği durumlarda kaşların gerilmesi ile terleme olabilir. Terlemeyi tetikleyen mekanizma bazen durma yapmadan çalışabilir ve terleme durumunu devam ettirir ve sosyal rahatsızlıklara yol açabilir. Bu terleme durumu ellerde, ayaklarda ve vücudun başka bölgelerinde de görülür.

Baş bölgesinde aşırı terleme tedavisi:
 • Öncelikle beklenmedik bir zamanda baş bölgesinde aşırı terleme meydana geldiği zaman doktorunuz bu durumu anlamak için size bir takım testler yapacaktır. Böyle rahatsız edici ve stresli bir durumun sebebini sorunlu ve stresli bir durum içinde olup, sorunun bundan dolayı kaynaklandığını veya yediğiniz bir takım yiyeceklerden kaynaklı olarak mı ortaya çıktığını anlamak için tetkikler yapacaktır.
 • Bu terleme baş bölgesinde meydana gelmesiyle beraber vucud diğer bölgelerinde de ortaya çıkıyorsa, terlemenin birden ortaya çıkması mı yoksa günün belli bir saatinde mi ortaya çıkıyor bir not ediniz. 
 • Eğer kronik bir baş terlemesi durumumuz varsa kuşkonmaz bitkisi, hamemelis, adaçayı bitkisi, osha, schizonepeta veya rehmania bitkizi vecayı tüketmek ter bezelerini rahatlamasında yardımcı olur. Bu bitkiler sayesinde bolca terlersiniz. 
 • Ayrıca vitamin alımı baş bölgesinde aşırı terleme durumunu önemli ölçüde azaltacaktır. Yüksek seviye B vitamini içeren bitkilerin ve besinlerin tüketimi terleme problemini kontrol etmeniz yardımcı olacaktır.
 • Doktora görünüp bir takım fizik tedavi ve egzersizler yöntemleri uygulanabilir. Eğer baş bölgesinde aşırı terleme durumu zihinsel stresten meydana geliyorsa terapi uygulaması da önerip alabilirsiniz. 
]]>
Bebeklerde Emerken Terleme https://www.terlemek.gen.tr/bebeklerde-emerken-terleme.html Wed, 10 Oct 2018 06:26:13 +0000 Bebeklerde emerken terleme, İnsanlar terleme yolu ile vücutlarında birikmiş olan fazla tuzlu su, ürik asit ve toksinleri atarlar. Terleme ter bezlerinden salgılanır. Bebekler için en zorlu egzersiz beslenmeleridir. Bebekle Bebeklerde emerken terleme, İnsanlar terleme yolu ile vücutlarında birikmiş olan fazla tuzlu su, ürik asit ve toksinleri atarlar. Terleme ter bezlerinden salgılanır. Bebekler için en zorlu egzersiz beslenmeleridir. Bebekler de ter bezleri ilk 1 aylarını doldurduktan sonra çalışmaya başlar. Ve bebekler anneden meme emerken terlerler bu durum normaldir. Ama emme dışında aşırı derece de terleme var ise mutlaka doktora götürmelisiniz. Bebeklerde terleme durumlarında kalp ve solunum yolu hastalıkları, tiroit bozukluğu, kansızlık ve D vitamini eksikliği gibi durumlar var mı mutlaka kontrol ettirilmelidir. Eğer bu sayılan durumlardan biri yok ise uyku apnesi olup olmadığı da kontrol ettirilmelidir. 

Bebekte hiç bir rahatsızlık yok iken emme durumunda terleme var ise neler yapılabilir

Bebeklerde emerken terleme durumu var ise, prematüre(erken doğan bebekler) hariç normal doğan ve sağlıklı bebekler ortalam 15 dakika emerler. Eğer ki bebekte bir rahatsızlık var ise özellikle baş ve boyun bölgesi olmak üzere aşırı terleme görülür. Özellikle doğumdan itibaren kalp hastalığı görülen bebeklerde sık sık tekrarlayan bronşit astım yada zatürre gibi ve bebeğin ağırlığının artmadığı durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır. Böyle durumlarda akciğere aşırı kan pompalanması sonucu zatürre gibi hastalıklar önlenemez.   

Bebeklerde emerken terleme sebepleri,

 • Doğuştan gelen bir kalp rahatsızlığı
 • Solunum yolu enfeksiyonları yani zatürre
 • Bebekte metabolizmanın aşırı çalışması
 • D vitamini eksikliği
 • Ve C vitamini eksik bebeklerde emerken özellikle baş terlemesi olur.

Bebeklerde emerken terleme akciğer fonksiyonlarının çalışmasında bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda doğuştan kalp hastalıklarından ileri gelir. Aslında bebeğin asıl sorunu kalp rahatsızlığıdır. Bu durumda bebek ara vere vere emer, çabucak yorulur, nefes nefese kalır ve ardından aşırı derece de terleme başlar. Anlaşılmadığı ve teşhis koyulmadığı durumlarda ilerleyen yaşlarda bitkinlik ve halsizlik oluşur. Genel bir inanışa göre kalp rahatsızlıkları sadece ilerleyen yaşlarda olur diye yanlış bir düşünce hakimdir. Yeni doğanlarda da kalp rahatsızlığı görülebilir ve kendini emerken aşırı terleme ve nefes yetmezliği ile kendini göstermektedir. Kalp hastalığı olan bebekler anneyi emerken de biberon kullanırken de çok çabuk yorulurlar. Emme işlemini gerçekleştiremediğinden dolayı çok daha fazla efor sarf eder ve ağlamaya başlar. Ağlamalara morarmalar da eşlik edebilir. Özellikle sık sık tekrarlayan akciğer rahatsızlıkları var ise kalp rahatsızlığına ait belirtiler iyice gözlemlenebilir hale gelir. Bu bebekler nefes alıp verdiklerinde kalp sesleri dışardan çok rahat bir şekilde duyulur. Yeni doğanlarda kalp rahatsızlıkları genelde kapakçık yada kulakçıkta delik olmasıdır. Erken teşhis çok önemlidir.

Bebeklerde emme sırasında terlemeye sebep olan doğuştan kalp hastalıklarının önlenebilmesi için annelerin gebelik döneminde ilaç kullanmaması, sigaradan uzak durması, röntgen çekinmemesi, alkol kullanmaması, ve mutlaka kızamıkçığa karşı aşı olması gerekir.            

]]>
Uyurken Aşırı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/uyurken-asiri-terleme.html Wed, 10 Oct 2018 14:23:51 +0000 Uyurken aşırı terleme, uyurken aşırı terlemek genel olarak menopoz ve diğer hormon bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Bunun dışındaki nedenleri sayacak olursak enfeksiyonlar, yan etkisi olan ilaçlar, nörol Uyurken aşırı terleme, uyurken aşırı terlemek genel olarak menopoz ve diğer hormon bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Bunun dışındaki nedenleri sayacak olursak enfeksiyonlar, yan etkisi olan ilaçlar, nöroloji durumlar, kan şekeri düşüklüğü ve kanserde gece uyurken terlemeye yol açabilecek durumlardan bazılarıdır. Her hastalığın bir nedeni vardır gece uyurken aşırı terlememizin bazı nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Uyurken aşırı terleme nedenleri

Gece uyurken aşırı terlemek sürekli hale geldiğinde sorunu saptayıp buna göre gerekli tedaviyi uygulamamız gerekir. Gece uyurken aşırı terlemenin bazı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Menopoz: Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre menopoz dönemindeki kadınların 3’te 2’si ateş basmaları geçirmektedir. Bu ateş basmaları da genel olarak gece uyurken aşırı terlemeye neden olur. Gece uyurken aşırı terlemek menopoz günlerinin başlangıç aşamasında östrojen hormonu seviyesinin hızlıca düşmesinden kaynanan bir sorundur. Bu dönemdeki kadınlar gece uyurken terlemeyi tetikleyen stres, alkol, kafein, baharatlı yiyecekler ve sıcak meşrubatlardan muhakkak uzak durmalıdırlar.
 • Hormon bozuklukları: Genel olarak hormon bozukluğu gece uyurken aşırı terlemeye neden olabilir. Böbrek üzerindeki bezlerde az görülen bir tümör çeşidi olan nöroepinefrin üretimine neden olur. Bu hormon kalp atışlarını ve kan şekerini kontrol eder bu sebeple fazla üretimleri kalp atış hızının, kan basıncının ve gece uyurken aşırı terlemelerinin artmasına neden olur.
 • İlaçlar: Kan basıncının değerini düşüren ilaçlar, eroin, kokain, alkol ve ateş düşürücü ilaçlar gece uyurken aşırı terlemeye yol açabilir. Bunun yanında yan etkisi olan ilaçlarda gece aşırı terlemeye yol açma durumu vardır. Her hastalığın bir tedavisi yoktur belki ama çoğu hastalığın tedavisi olduğu gibi gece uyurken aşırı terlemenin de birçok tedavisi vardır bunları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz.

Uyurken aşırı terleme tedavisi

 • Hormon değiştirme terapisi: Kadın veya çocuklarda görülen ateş basmaları ve gece uyurken aşırı terleme için en etkili yöntem östrojen alımıdır.
 • Antidepresan ilaçlar: Düşük dozajda alınan bazı antidepresanlar uyurken aşırı terlemeyi belirli miktarda azaltabilir.
 • Beslenmemize özen göstermek: Baharatlı ve sıcak yiyecekler, alkolü içecekler ve kafein gece uyurken aşırı terlemelerinin artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür yiyecek ve içecekleri fazla tüketmemiz gerekir.
 • Hayat tarzınızda değişiklik yapmak: İlaçlar ve katkı maddeleri gece uyurken aşırı terlemeyi önlemede etkili yöntemler olmasına karşın hayat tarzınızda yapılacak olan bazı küçük değişiklikler de gece uyurken aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sigara içmeyi bırakmak: Sigara da gece uyurken aşırı terlemeyi tetikleyen bir etkendir. Sigarayı içmeyi bırakmak uyurken terlemeyi düşürmekle birlikte kalp hastalıkları ve değişik kanser türlerinin riskini de düşürür.

]]>
Ayak Terlemesi Ameliyatı https://www.terlemek.gen.tr/ayak-terlemesi-ameliyati.html Wed, 10 Oct 2018 16:55:42 +0000 Ayak terlemesi ameliyatı, Ayak tabanının terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşamanı ve psikolojik durumunu olumsuz etkilemektedir. Aşırı ayak terlemesi genellikle ayak tabanında ve parmaklarda ortaya çıkar. Sadece a Ayak terlemesi ameliyatı, Ayak tabanının terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşamanı ve psikolojik durumunu olumsuz etkilemektedir. Aşırı ayak terlemesi genellikle ayak tabanında ve parmaklarda ortaya çıkar. Sadece ayakta olabileceği gibi vücudun başka yerlerinde de terleme problemi oluşabilir. Ayak terlemesinin hayati tehlikesi yoktur lakin ıslaklık, rahatsızlık hissi ve kötü ayak kokusu ciddi sosyal problemlere yol açtığı gibi tedavi edilmesi gerekir. Aşırı bölgesel yüz, el, koltuk altı ve ayak bölgesinde aşırı bölgesel terlemenin nedeni sempatik sistemin aşırı çalışmasıdır. 

Ayak terlemesi ameliyatı 2 şekilde yapılabilir. 

Lomber sempatektomi ameliyatı, karın bölgesinde göbeğin kenarından yanlara doğru 2 taraflı kesiler açılarak yapılır. Burada ayak bölgesini bağlı sempatik sinirler kesilir yada klips konularak kapatılır. Bu yöntem ile kesi izleri beli olur. Kalıcı etki ve başarı oranı %90 civarındadır. Ameliyat izleri belli olmasından dolayı çok sık tercih edilmez.

Ayak terlemesi sorununa ayak terlemesi ameliyatı yani klipsli ETS tedavisi denir. Bu ayak terlemesi ameliyatı sempatik sinirlerinin sadece belirli bir bölgesinin klipsle sıkılaştırılarak devre dışı bırakılması yöntemidir. Endoskopik yani kapalı yada video yardımlı ayak terlemesi ameliyatının tıbbi adı endoskopik torakal sempatik blokoajdır. Bu ayak terlemesi ameliyatı kalıcı bir çözümdür. Ayak terlemesi ameliyatı tekniğinde genel anestezi yani tam uyuma narkozu uygulanarak. Koltuk altı bölgesinde kalem girecek kadar 7-8 mm 2 küçük delik açılır. Deliklerin birinden 4 mm çapında kamera iletilir. Bu kamera hem içeriyi aydınlatır. Hemde ameliyatı yapan uzmanı görüntüyü monitörde izlemesini sağlar. Diğer delikten uzman monitordaki görüntüye bakarak özel klips uygulayıcısını ilerletir. Bu bölgede uygulanması istenen sempatik sinir 5 mm titanyum klips ile sıkıştırılır. Ayak terlemesi ameliyat esnasında akciğer söndürülmez. Normal şartlarda göğüs tipi konulmadan ameliyat tamamlanır. Ayak terlemesi ameliyatında cerrahi süre ortalama 30 dakikadır. Ameliyat öncesi hazırlık ve ameliyat sonrası dahil ayak terleme ameliyatı toplamda 1 saat'tir. Ameliyat her iki koltuk altından yapılır bunun nedeni ise sağ ve sol tarafın sempatik sinirlerin ayrı ayrı olduğundandır. Ameliyat izleri çok belirgin değildir ve kısa sürede iyileşir.

Ayak terlemesi ameliyatı sonrası, 

Operasyon sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar yok denecek kadar azdır. Klipsli ETS ameliyatının etkisi ameliyat bittiği anda başlar. Kişi uyandığında aşırı terleyen bölgenin kuru ve sıcak olduğunu hisseder. Sonucu görmek için beklemeye gerek yoktur. Ayak terlemesi ameliyatı sonrasında bu sorunlarla birlikte olan ayak terlemesi yaklaşık %60 oranında geçer, %20 oranında azalır. %20 oranında devam edebilir. Yapılan ayak terlemesi ameliyatı sonrasında vücudun terlemesi durmaz. Sadece aşırı terleme olan bölgenin terlemesi durur. Vücudun diğer bölgeleri terlemeye devam eder. Vücudun terleme ihtiyacı normal terleyen bu bölgelerden karşılanır. Aynı anda el, koltuk altı, ayak gibi terleme ameliyatı aynı anda yapılabilir. Hepsi için koltuk altından girilir. Hangi bölgede problem varsa o bölgenin sinirlerine klips konulur. Sizinde ayak terlemesi probleminiz varsa bundan ayak terlemesi ameliyatı ile tamamen kurtulup rahat edebilirsiniz. 

Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Kafa Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/kafa-terlemesi.html Wed, 10 Oct 2018 18:42:12 +0000 Kafa Terlemesi, Terleme, insan vücudunu soğutmaya yarayan normal bir durumdur. Vücudun her yerinde olabileceği gibi kafa terlemesi de olabilir. Ne yazık ki kafa terlemesi problemine bitkisel çözüm olacak bir yöntem yoktur. Kafa Terlemesi, Terleme, insan vücudunu soğutmaya yarayan normal bir durumdur. Vücudun her yerinde olabileceği gibi kafa terlemesi de olabilir. Ne yazık ki kafa terlemesi problemine bitkisel çözüm olacak bir yöntem yoktur. Bu kafa terlemesi rahatsızlığı çoğunlukla genç yaşlardaki insanlarda meydana gelmektedir. İnsanlarda kafa terlemesinin D vitamini düşüklüğünden, bazı ilaçların yan etkisinden ve çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

Kafa Terlemesi Nedenleri

Kafa terlemesi insan vücudundaki bir hastalığın belirtisi de olabilir. İnsanların aşırı bir şekilde hareket etmesinden dolayı da meydana gelmiş olabilir. Aşırı şekilde kafa terlemesi problemi olursa genellikle bir sağlık probleminden kaynaklanmaktadır.

Tiroit Hastalıkları: Tiroit bezlerinin fazla bir şekilde düzensiz çalışması durumunda vücut ısısı yükselir. Bu vücut ısısının yükselmesinden dolayı insanlarda kafa terlemesi problemi meydana gelir.

Kalp Krizi: Aşırı terlemeye neden olan kalp krizlerinden dolayı da kafa terlemesi sorununa neden olur.

Aşırı Stres Ve Kaygı: İnsanlar bazı nedenlerden dolayı aşırı stres ve kaygı yaşar. Bu durumda kafa terlemesi rahatsızlığına sebep olur.

Diyabet: Diyabet hastalığı sinirleri etkileyen bir durum olduğundan dolayı kafa terlemesi sorunu meydana gelmektedir.

İnsanların aç kalmasından dolayı kan şekeri düşer. Bu kan şekerinin düşmesinden dolayı da kafa terlemesi problemi meydana gelmektedir.

Kafa Terlemesi Nasıl Geçer

Bu kafa terlemesinden rahatsızlık duyuyorsanız yapmanız gereken ilk iş bir doktora giderek kontrol yaptırmanız olacaktır. Doktor bu kafa terlemesi probleminin nedenini bularak ve bu nedene göre tedavi uygulayacaktır. Eğer kafa terlemeniz genetik ve ciddi bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmemiş ise aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

 • Bir günde en az 9 bardak su içiniz.
 • Kafanızı sık sık yağlardan ve mikroplardan arındırmak için yıkayınız.
 • Acılı yiyeceklerden, çikolata, çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durunuz.
 • Fazla kilo kafa terlemesi rahatsızlığına yol açtığından fazla kilolarınızı vermeye çalışınız.
 • Her gün başınızı kokusuz ter önleyiciler ile güzel bir şekilde ovunuz. 

]]>
Yemek Yerken Terleme https://www.terlemek.gen.tr/yemek-yerken-terleme.html Wed, 10 Oct 2018 23:45:08 +0000 Yemek yerken terleme, hepimizin başına genelde gelmektedir. Terleme aslında doğal bir süreçtir. Örneğin yazın yada spor yaparken terleme derinin soğutulması ve mineral dengesinin sağlanması için gereken süreçlerden biridir. Vü Yemek yerken terleme, hepimizin başına genelde gelmektedir. Terleme aslında doğal bir süreçtir. Örneğin yazın yada spor yaparken terleme derinin soğutulması ve mineral dengesinin sağlanması için gereken süreçlerden biridir. Vücudun bütün kısımları aynı oranlarda terleyebileceği gibi sadece belli noktalarda terleyebilir. Kimisinin ayakları aşırı terler, kimisinin koltuk altları, kiminin de sırtı. Bu bölgeler kişinin biyolojik yapısı ile alakalı olmaktadır. Yada genellikle öyle görünür. Çünkü bazen sağlık problemleri de bu tür bölgesel terlemelere neden olabilmektedir. Sempatik sinir sisteminin kontrolünde olan terleme iç vücut ısısının artması sonucu meydana gelmektedir. Ama dediğimiz gibi bazen ayak mantarı, ayaktaki aşırı terlemenin nedeni olabilir. 

Yemek yerken terleme nedenleri,
 • Yediğiniz yemekte aşırı baharatlı yada acı ürünler tükettiğinizde kan dolaşımınız hızlanmakta ve içeride bir ısı meydana gelmektedir. Eğer acı içeren bir yörenin yemeklerini tüketiyor iseniz kötü haber. Şimdi iç ısı yükseldiği için vücut otomatik olarak soğuma refleksini çalıştıracaktır.Hatta terlemeye hafiften bir burun akıntısı da eşlik edecektir. Yemek yerken terlemenin bu aşamasında hemen acı yemeyi keseceksiniz. Başka bir yolu yok. Acıya alışkın olanlar sizin kadar sıkıntı yaşamayacaklardır. 
 • Yemek yerken terlemenin bir diğer nedeni bulunduğunuz ortamda kendinizi stres altında hissetmeniz olabilir. Hatta genelde böyledir. İlk defa gideceğiniz bir aile ortamı, tanışma fasılları ve büyüklerin sofrada sorduğu sorular. Bütün bunlar yemek yerken terlemek için uygun kriterler. Tabi rahat biri iseniz bunlar sizin için geçerli olmayacaktır. Burada yapılacak tek şey birinin ortamı yada sizi rahatlatması. 
 • Son olarak içsel bazı hastalıklar bu durumun nedeni olabilmektedir. Bunu anlamak içinde doktora başvurmak ve gerekli testlerden sonra olası tanıyı ortaya çıkarmak olacaktır. Ancak büyük ihtimalle ilk iki madde sizin gerçek nedeniniz olacaktır. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Aşırı Yüz Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/asiri-yuz-terlemesi.html Thu, 11 Oct 2018 00:12:09 +0000 Aşırı Yüz Terlemesi, kişinin gün içerisinde yaptığı, faaliyetleri sosyal yaşamını, iş yaşamı, eğitimini, ve psikolojisini bozacak kadar fazla olması durumunda aşırı yüz terlemesi hastalığı ismi verilmektedir. Bu Aşırı Yüz Terlemesi, kişinin gün içerisinde yaptığı, faaliyetleri sosyal yaşamını, iş yaşamı, eğitimini, ve psikolojisini bozacak kadar fazla olması durumunda aşırı yüz terlemesi hastalığı ismi verilmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla kendini alın bölgesinde, baş ve yüz kısmında aşırı terleme ile göstermektedir. Aşırı yüz terlemesi hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır. Fakat yüzde aşırı terleme normal olmayan görünüm yüzünden çok sıkıntı yaratmaktadır.

Aşırı Yüz Terlemesinin Özellikleri

Genellikle %2-3 görülen bu rahatsızlık daha çok ergenlik çağında ortaya çıkmaktadır. Fakat bu hastalığın ileri yaştaki kişilerde de ortaya çıkması mümkündür. Kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. İleri yaştaki kişilerin yarısına yakınında irsi yani  genetik geçiş söz konusudur. Aşırı yüz terlemesi her mevsimde görülse de yaz aylarında daha belirginleşen bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşmasının nedenleri arasında stres ve heyecan veya buna benzer başka duygusal durumlar olabilir. Aşırı yüz terlemesi genellikle uyku sırasında kendini göstermez uyandıktan bir süre sonra kendini gösterir.

Aşırı Yüz Terlemesinin Sebepleri

Bireylerde ter bezinin yapısı ve büyüklüğü normal olmakta ve bu bireyler genelinde hormonsal bir bozukluk görülmemekle birlikte kişinin tüm tetkikleri de normal çıkmaktadır. Ancak yaşı ilerlemiş olan kişilerde kendini gösteren aşırı yüz terleme durumu bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Aşırı yüz terlemesinin nedeni çoğunlukla aşırı terleme durumunu ayarlama görevinde bulunan sempatik sistem ayarlarında herhangi bir bozulma, sistemlerinin çok fazla duyarlı olması ve çok daha fazla çalışmasıdır. Sempatik sistemleri normalden daha fazla çalışan kişilerde ter üretimi de buna bağlı olarak aşırı çalışmakta aşırı yüz terlemesi stres benzeri psikolojik uyarılarla ve heyecanlanma ya da bu durumların aniden kişilerin aklına gelmesi sonucunda başlamaktadır.

Aşırı Yüz Terlemesi Önlenebilir mi

Bu hastalığın önlenmesi çok zor olmakla beraber hastaların bazılarında 40 yaşından sonra azalır, ancak tedavi edilmeden geçmez. Bu hastalık bitkisel yöntemler, psikoterapi veya ilaçlarla geçen bir hastalık değildir. Yüzün ıslak mendil veya mendil ile sık sık silinmesi terlemeye kısa süreli olan bir çözüm sunar. Aşırı yüz terlemesinin olmaması yani terlemenin nemlenme biçiminde olması durumunda terlemeyi azaltmak amacıyla günlük sabah ve akşam devamlı olarak jel, sabun ve losyon gibi ürünlerin yüz bölgesine uygulanması gerekir. Bu ürünler alüminyum klorid içermektedir ve ter bezini tıkayarak terin dışarı atılmasına engel olmaktadır. Aşırı yüz terlememesi olan hastaya ilaç tedavisi veya botoks tedavisi uygulanabilir. Bu hastalığın ilaç tedavisi içinse hastalara antikolinerjik ilaçlar kullanılabilmekle beraber, bu ilaçların etkisi kısa sürelidir ve yaklaşık olarak 12 saat aralığında tekrar alınması gerekmektedir. Ayrıca bu ilaçların ağızda ve boğazda kuruluk, bulanık görme, çarpıntı ve  tuvalete çıkamama, gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır.

]]>
Bebeklerde Ateş Sonrası Terleme https://www.terlemek.gen.tr/bebeklerde-ates-sonrasi-terleme.html Thu, 11 Oct 2018 20:11:16 +0000 Bebeklerde Ateş Sonrası Terleme, Bebeklerde ateş sorunu anne ve babaların en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir. Zira ebebeynlerin çocuklarında görülen ateş yükselmesi sorununa karşı neler yapması gerektiği Bebeklerde Ateş Sonrası Terleme, Bebeklerde ateş sorunu anne ve babaların en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir. Zira ebebeynlerin çocuklarında görülen ateş yükselmesi sorununa karşı neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Yaşanan ateş yükselmesi sorununa karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmesi oldukça önemli bir husustur. Bebeklerde oluşan ateş yükselmelerinin nasıl düşürüleceği konusunda detaylı bilgi sahibi olmaları oldukça önemli bir husustur. Bunun içinde uzman bir destek alması gerekir. Bununla birlikte yaşanan ateş yükselmelerinin zararlı bir durum olarak düşünülmemesi gerekir. Zira bu durum bebeğinizin gelişimi esnasında oldukça doğal bir haldir. Ancak burada üzerinde durulması gereken konu bebeklerde ateş sonrası terleme, kusma ya da sürekli ağlama gibi sorunlara karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğidir.

Bebeklerde Ateş Sonrası Yaşanan Belirtiler

Bebeklerde meydana gelen ateş yükselmesi sorunu ile birlikte birçok belirtinin de beraberinde geldiğini söylemek mümkündür. Özellikle sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi bebeklerde ateş sonrası terleme sorunun yaşanmasıdır. Bunun ile birlikte bebeklerde görülen sürekli kusma hali ya da yediğini çıkarması da mümkündür. Ateş yükselmesi ile birlikte bebeğinizde sürekli olarak ağlama durumu da gözlemlenmektedir. Bunun için daha dikkatli olmak ve bebeğinizde ateş yükselmesi ile birlikte oluşan belirtileri iyi tespit etmek gerekir. Ancak bu sayede daha bilinçli bir adım atılması söz konusu olabilir. Son olarak da bebeklerde ateş sonrası yaşanan terleme durumunun bir havale olayı geçirmesi ile bağlantısı bulunabilir. Bu sebepten ötürü daha dikkatli olunması ve ateş yükselmesi ile birlikte neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bebeklerde ateş sonrasında yaşanan belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Terleme
 • Mide bulantısı ve beraberinde yaşanan kusmalar
 • Sürekli olarak ağlama durumu
 • Yemek yeme sorunlarının yaşanması
 • Havale geçirmesi durumu

Bebeklerde Ateş Sonrası Terleme İçin Yapılması Gerekenler

Anne ve babaların bebeklerde ateş sonrası terleme sorununa karşı bilinçli olması gerekir. Ebebeynlerin telaşa düşmeden yaşanan ateş sorununa karşı anlamlı hareket etmesi çocuğunun sağlığı açısından oldukça önemli bir husustur. Bunun içinde yaşanan ateş yükselmesi sorununa karşı neler yapması gerektiğini iyi bilmesi şarttır. Bunun ile birlikte bebeğinde meydana gelen ateş yükselmesi ile birlikte yaşanan terleme sorununa karşı sürekli olarak elbiselerinin yenilenmesi şarttır. Aksi takdirde bebeğiniz çok daha büyük rahatsızlıklara yakalanması söz konusu olabilir.

Bebeklerde ateş sonrası terleme yaşanmasının en temel sebeplerinden birisi olan yanlış beslenme durum bebeğinizi doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesi hususuna çok dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizin zehirlenme gibi bir durum ile karşılaşmanız halinde mutlaka en yakında bulunan bir sağlık ocağına başvurmanız gerekir. Tüm bu önlemlere rağmen bebeklerde ateş sonrası terleme sorunu geçmemesi halinde çocuğunuzu düzenli olarak doktor kontrolüne götürmeniz gerekebilir.

 

]]>
Bebeklerde Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/bebeklerde-gece-terlemesi.html Fri, 12 Oct 2018 10:29:39 +0000 Bebeklerde Gece Terlemesi: Eski yıllarda olduğu gibi günümüzde de annelerin en büyük sorunlarından biridir. Oldukça sık karşılaşılan bu sorun, bebeklerde aşırı bir şekilde terlemeye sebep olarak bebeğin gece kıyafetlerinin Bebeklerde Gece Terlemesi: Eski yıllarda olduğu gibi günümüzde de annelerin en büyük sorunlarından biridir. Oldukça sık karşılaşılan bu sorun, bebeklerde aşırı bir şekilde terlemeye sebep olarak bebeğin gece kıyafetlerinin ıslanmasına sebep olmaktadır. Bu durumlarda anneler, sorunu fark ederek bebeğin üzerini değiştirmediği takdirde bebeğin hasta olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu sebeplerden dolayı, bebeklerde gece terlemesi son derece tehlikeli durumların meydana çıkmasına neden olmaktadır. Vücut ısısının belli sınırlar içinde tutulması için normal bir insanda gerekli olan zamanlarda terleme olayının gerçekleşmesi gerekir. Ancak bebeklerde bu durum bazen farklı sebeplere bağlı olarak aşırı bir hal alabilmektedir. Aslında sağlık sorunları normal olan bir bebekte gece terleme, erişkınlere göre biraz daha fazla görülür. Ancak gece terlemesi sorunu olan bebeklerde gece terlemenin aşırı olması, bazen bir hastalık belirtisidir olabilir. Bebeklerin vücudunda bulunan ter bezi miktarı, erişkinlerde bulunan ter bezlerine göre çok daha fazladır. Bu sebeple bebekler biraz daha fazla terleyebilirler. Ancak bebeklerde gece terlemesi, kimi zaman imkansız denilecek kadar aşırıya çıkabilmektedir.

Bebeklerde gece terlemesi nedeni
 • Burun ve geniz eti: Bu iki olayın görüldüğü bebeklerde gece terlemesi çok sık karşılaşılan durumdur. Normal bir solunum yapamayan bebeklerde bu sorun, çok yaygın bir şekilde ortaya çıkar ve bebeğin uyku sırasında aşırı bir şekilde terlemeye sebep olur.
 • Bazen bebeklerde bulunan alerjik hastalıklar, çok ciddi bir şekilde terleme problemine sebep olur. Bu durumlar özellikle yılın belli mevsimlerinde çok sık karşılaşılır. 
 • Eğer bebeğiniz son dönemlerde soğuk algınlığı, bademcik iltihabı,, zatürre, sıtma, kemik iltihabı ve bunlara benzer bir hastalık geçirmiş ise bebeklerde gece terlemesi bu hastalıkların etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle buna benzer ateşli hastalıklar büyük sebeplerden biridir. 
 • Bebekte herhangi bir reflü rahatsızlığı olması, doğrudan gece terleme sorunlarına sebep olur. Bu sebeple bebeğin ciddi bir şekilde sağlık kontollerinin yapılması gerekmektedir. 
 • Erişkinlerde olduğu gibi uyku apsesi,bebeklerde de  gece terleme sorunlarına sebep olabilecek durumlardan biridir. Uyku apsesi olan bebeklerde gece terlemesi problemler yanında geceleri uyuyamama, devamlı olarak uykudan uyanma gibi durumlar meydana gelebilir.
Bebeklerde gece terlemesi için ne yapılabilir

Aşırı terleme sorununa sebep olan besinlerin bebeklere yedirilmesi bu problemin artmasına sebep olacağı için öncelikle ailenin bu yiyecekleri belirleyerek bebeklerine yedirmemeleri gerekir.  Bu besinlere misal olarak baharatlı gıdalar, çikolata, fıstık vb. besinler aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Ayrıca bebeğin gece uyumaya hazırlanması esnasında bebeğe kat kat kıyafet giydirilmemelidir. Bu özellikle sıcak yaz aylarında büyük önem taşımaktadır. Genellikle aileler bu duruma dikkat etmedikleri için bebeğin vücut ısısının artması sebebiyle terleme problemleriyle karşılaşırlar. Bu şekilde bebeklerin gece terlemesi sorunlarının biraz daha önüne geçilmiş olur. Eğer bütün bunlara karşın herhangi bir sonuç alınmamış ise bu durumda yapılması gereken en önemli şey, mutlaka uzman bir çocuk doktoruna gitmek gerekir.
]]>
Çocuklarda Uykuda Terleme https://www.terlemek.gen.tr/cocuklarda-uykuda-terleme.html Sat, 13 Oct 2018 04:34:58 +0000 Çocuklarda Uykuda Terleme, vücut ısısının dengede tutulması için terleme normal bir olaydır. İnsan vücudundan zararlı olan maddelerin vücuttan atılması da terleme ile gerçekleşir. Özellikle çocuklarda uykuda t Çocuklarda Uykuda Terleme, vücut ısısının dengede tutulması için terleme normal bir olaydır. İnsan vücudundan zararlı olan maddelerin vücuttan atılması da terleme ile gerçekleşir. Özellikle çocuklarda uykuda terleme olayı çok fazla bir şekilde görülmektedir. Ama bu teleme olayı genel olarak çok kötü bir anlama gelmez. Çoğunlukla çocuklarda uykuda terleme çocuklar uyurken vücutlarının çok hareketli olmasından meydana gelmektedir.  Ancak bazen çocuklarda uykuda terleme başka hastalıklarında belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayı çocuklarda uykuda terleme problemi fazla bir şekilde oluyor ise çocuğunuzu bir doktora götürerek neden kaynaklandığını öğreniniz.

Çocuklarda Uykuda Terlemeye Sebep Olan Nedenler

Eğer çocuklarınızı uyuturken çocukların üstüne kalın veya aşırı giysi giydirirseniz çocuklarda uykuda terleme sorunu olabilir. Çocuklarınızı uyuturken üstünü kalın örtüler örterseniz ya da yatağının her tarafı kapalı ise bunlardan dolayı da çocuklarda uykuda terleme problemi olabilir. Çocukların yattığı ortam sıcak olursa da çocuklarda uykuda terleme sorunu olabilir. D vitamini eksikliğinden ya da geniz eti büyüklüğünden de çocuklarda uykuda terleme sorunu olabilir. Sinüzit, bademcik iltihabı, zatürre ve orta kulak iltihabı hastalıkları da çocuklarda uykuda terleme sorununa neden olabilir. Uyku apnesi, ateşli hastalıklar ve reflü hastalıklarından da çocuklarda uykuda terleme rahatsızlığına sebep olabilir. Kansız, kanser hastalığı ve sıtma hastalığı çocuklarda uykuda terleme problemine neden olabilir. Troid bezi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve alerjik rahatsızlıkları da çocuklarda uykuda terleme sorununa neden olabilir. Fazla derecede şişmanlık ve çocuklarınızın kullandığı ilaçlarda çocuklarda uykuda terleme sorununa neden olabilir.

Çocuklarda Uykuda Terlemeyi Önleyecek Yöntemler

Çocuklarda uykuda terleme aşırı derecede oluyor ise ilk yapacağınız yöntem çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürerek bu terlemenin hangi nedenden veya nedenlerden kaynaklandığını öğrenmenizdir. Bu çocuklarda uykuda terleme sorunu eğer bir rahatsızlıktan dolayı ise doktor bir tedavi uygulayacaktır. Ama bir hastalıktan meydana gelmemiş ise sizin alacağınız önlemlerle bu çocuklarda uykuda terleme sorununun önüne geçebilirsiniz. Sizin alacağınız önlemlerin başında çocuğunuzu uyuturken kalın giysiler giydirmemek ve üstününe kalın örtüler örtmemenizdir. Çocuğunuzu uyutacağınız ortamı sık sık havalandırınız. Terlemeye sebep olan yiyeceklerden çocuğunuzu uzak tutunuz. Örneğin fıtık, çikolata, acı ve baharatlı yiyecekler yedirmemelisiniz.

]]>
Çocuğun Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocugun-gece-terlemesi.html Sat, 13 Oct 2018 15:36:51 +0000 Çocuğun Gece Terlemesi, Geceleyin çok rastlanan durumlardan bir tanesi çocuğun gece terlemesi durumudur. Ancak bu durumun genel itibari ile çok kötü bir olay olduğunu söylemek söz konusu değildir. Yani ortada aşır Çocuğun Gece Terlemesi, Geceleyin çok rastlanan durumlardan bir tanesi çocuğun gece terlemesi durumudur. Ancak bu durumun genel itibari ile çok kötü bir olay olduğunu söylemek söz konusu değildir. Yani ortada aşırı derecede korkacak bir durum yoktur. Bu yüzden de anne ve babaların tedirgin olmamalı lazımdır. Bu yaşanan duruma karşı panik yapmamaları gerekir. Bunun ile birlikte çocuğun gece terlemesi yaşaması sonucunda ıslanan elbiselerinin ve çarşaflarının değiştirilmesi gerekir. Zira gece terlemesi olayında çocuğun bütün elbisesi ve çarşafının sırılsıklam olması gibi bir durum ile karşılaşılması söz konusudur. Özellikle de küçük çocukların uyudukları esnada bedenlerinin aşırı derecede hareketli olmasından kaynaklı olarak gece terlemeleri yaşaması söz konusudur. Ancak bazı özel durumlarda ise çocuğun gece terlemesi yaşaması ciddi ve tehlikeli bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Çocuğun Gece Terlemesi Yaşamasının Nedenleri

Gece çocuğunuz yattığı esnada üzerine aşırı derecede giydirilen giysi ile aşırı örtü örtülmesi halinde çocuklarda gece terlemesi durumu yaşanması söz konusudur. Bunun ile birlikte yatağın her tarafı kapalı bir vaziyette olması da çocuğun gece terlemesi yaşamasına neden olur.  Bunun yanı sıra kış mevsiminde çocuğun üşümesinden korkum üzerini aşırı derecede örtmek de gece terlemelerinin yaşanmasına neden olabilir. Bir de çocuğunuza giydirmiş olduğunuz pijamaların ayağının kapalı olması çocuğun cildinin hava almasında bir takım sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bunun için de daha dikkatli olunmasında fayda vardır.

Çocuğun aşırı hareketli olması ve bedeninin hararetinden ötürü sık sık gece terlemeleri yaşaması söz konusudur. Bu durumu çocuğunuzu yatağa yatırdıktan hemen sonra yatağının nemli olmasından anlamanız mümkündür. Bu sayede erken önlem almanız mümkündür. Ancak bu durum ortada yokken yani çocuğunuzu yatağa yatırmadan önce herhangi bir sıcaklık ya da nem durumu yoksa ve çocuğunuz aşırı terlemeye maruz kalırsa mutlaka önlem almak gerekir. Zira çocuğun gece terlemesi yaşamasının nedeni uyku apnesi sorunu olmasından kaynaklanabilir. Bunun dışında başka herhangi bir sağlık sorunununda belirtisi olabilir.

Çocuğun Gece Terlemesine Sebep Olan HAstalıklar

 • Sinüs enfeksiyonu
 • Zatüre
 • Bronşit
 • Tiroid hormonu salgılanması

Yaşanan bu durum için de bir an önce tedbir alınması şarttır.

Çocuklarda Gece Terlemesine Karşı Yapılması Gerekenler

Anne ve babaya çocuğun gece terlemesi sorununa karşı çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Gerek çocuğunuzu yatırmadan önce ve gerekse de yatırdıktan sonra kontrol edilmesi gerekir. Çocukta meydana gelen aşırı terleme ve ateş yükselmesi ya da kusma gibi durumlara karşı temkinli olması gerekir. Oluşabilecek her türlü olumsuz duruma karşı hiç vakti kaybetmeden önlem alması oldukça önemli bir husustur. Bunun için de uzman bir hekime başvurması gerekir.

]]>
Ameliyat Sonrası Terleme https://www.terlemek.gen.tr/ameliyat-sonrasi-terleme.html Sun, 14 Oct 2018 10:25:48 +0000 Ameliyat Sonrası Terleme, Kişi ameliyat olduktan sonra ateş yükselmesi ve terleme gibi sorunlar ile karşılaşması oldukça doğal bir durumdur. Her hasta ameliyat sonrası terleme ya da ateş yükselmesi gibi sorunlar ile Ameliyat Sonrası Terleme, Kişi ameliyat olduktan sonra ateş yükselmesi ve terleme gibi sorunlar ile karşılaşması oldukça doğal bir durumdur. Her hasta ameliyat sonrası terleme ya da ateş yükselmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Bu durum için de bir takım ateş düşürücü ya da ateş kesici ilaçlar kullanılması gerekir. Bu sayede ameliyat sonrası oluşan ateş yükselmesi ve beraberinde yaşanan terleme sorununa karşı kısa süreli de olsa önlem almak mümkündür. Bu durum kendisini yaklaşık olarak 3 ile 4 gün boyunca tekrar eder. Yani hasta ameliyat sonrası terleme sorunu ile sık sık karşılaşmaktadır. Bu durum birkaç gün sürdükten sonra geçmesi mümkündür. Ancak burada üzerinde durmamız gereken en temel husus aradan belirli bir süre geçmesine rağmen ameliyat sonrası terleme ve ateş yükselmelerinin halen durmamış olmasıdır.

Ameliyat Sonrası Terleme İçin Beden Temizliği

Hastanın ameliyat sonrası terleme durumuna karşılık ilk günler için yumuşak bir sünger ya da bez yardımı ile sık sık vücudunu temizlemesi işe yarayabilir. Ameliyat olduğu bölge kuruyarak kabuk bağladıktan sonra ancak vücut şampuanları ya da sabun yardımıyla ılık su ile banyo yapılabilir. Ancak bunun içinde mutlaka hastanın yanında bir refakatçi bulunması şarttır. Aksi bir durum yaşanması halinde hastaya yardımcı olması açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Burada üzerinde durmamız gereken husus hastanın beden temizliğine dikkat etmesi gerektiğidir. Zira sürekli olarak terleme olayı ile karşılaşması bedenini zor durumda bırakabilir. Bunun içinde mutlaka sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Ameliyat sSonrası Terleme İçin Beslenmenin Önemi

Ameliyat sonrası terleme sorununa karşı bir takım önlemler almak bu sorundan kurtulmak için oldukça önemlidir. Şeker hastaları dışındaki diğer hastalar için terleme sorununa karşı ilk 1-2 ay arasında tüketilen yiyeceklerde çok dikkat edilmesi gerekir. Zira yaşanan terlemelerin halen devam etmesinde tüketilen besinlerin sağlıksız ve aşırı yağlı besinler olması da etkilidir. Bu sebepten ötürü daha sağlıklı besinlere yönelmek ameliyat sonrası terleme, ateş yükselmesi ya da mide bulantısı gibi sorunlarla başa çıkmak açısından oldukça önemli bir husustur.

Ameliyat sonrası terleme olayında özellikle tansiyonu yüksek olan hastaların doktor tarafından önerilen besinleri tüketmesi şarttır. Ancak bu sayede yaşanan aşırı terleme sorununa karşı önlem alınmış olunur. Bunu yanı sıra doktorunun önermiş olduğu ilaçları da zamanında alması gerekir. Bunun ile birlikte hastaların kesinlikle tuzlu yiyeceklerden uzak durması oldukça önemli bir husustur. Sık aralıklar ile küçük porsiyonlarda dengeli bir biçimde beslenmeye önem göstermesi halinde hem ameliyat sonrası terleme sorununa karşı önlem almış olur hem de daha çabuk iyileşmesi söz konusudur.

]]>
Sırt Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/sirt-terlemesi.html Sun, 14 Oct 2018 13:00:25 +0000 sırt terlemesi; insanların günlük hayatta aktivitelerini olumsuz etkileyip ruhsal olaylara yol açarak toplumdan kendini uzaklaştırmasına sebep olan sorunlardan biridir. Ayrıca sırt terlemesi gibi sorundan cerrahi müdahale ile sırt terlemesi; insanların günlük hayatta aktivitelerini olumsuz etkileyip ruhsal olaylara yol açarak toplumdan kendini uzaklaştırmasına sebep olan sorunlardan biridir. Ayrıca sırt terlemesi gibi sorundan cerrahi müdahale ile arınmak mümkündür. 

Sırt terlemesi rahatsızlığının belirtileri 

Botoks, iontoferez tarzı tedavi yöntemleri terleme ile ilgili sorunu tam anlamıyla çözemez, ama belli bir süreliğine azaltabilir. Bu tedavileri orta ve kısa vadeler olarak tekrarlanmalıdır. Metabolik, guatr ve obezite ilgili rahatsızlarda kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerde aktiviteyi arttırarak ilacın vücutta koltuk altı, el, ayak, yüz ve sırt terlemesi meydana getirebilir. Bu durum dışarısında gelişen terleme olaylarına hiperhidrozis teşhisi konulmaktadır. Bu rahatsızlık vücuttaki ter bezlerini kontrol eden sempatik öfke sistemi aktivitesinde oluşan yükseliş ile belirmektedir. Kişilerde çok terleme olur ise bu hastalara farklı testler uygulanır. Testlerle kişinin organik rahatsızlıklarla ilişkisi olup olmadığı araştırılmaktadır. Eğer testlerle bir sonuca varılamaz ise hasta bu defa ruhsal ve psikiyatrik olarak takibe alınır. Bu durumdaki bir hasta toplumsal fobi, yaşamsal anksiete tarzı tanılarla uzun dönemli ilaç tedavisi görürler. Fakat bu tedavilerle terleme rahatsızlığı ortadan kaybolmamaktadır. Bu şekilde bulunan hastalar tipik hiperhidrozis hastası olarak adlandırılmaktadır. 

Sırt terlemesinde uygulanan tedavi yöntemleri

Terleme rahatsızlığı ile ilgili tedavisinde geçerli olan net tedavi biçimi olarak cerrahi yöntem uygulanmalıdır. Hastada sempatik öfke bütünlüğünün belli ölçüde bozulması ve sinirlerden dolayı beden bölgeleri etkilenip fazla terlemesidir. Bu terlemeyi normal şartlardaki terleme seviyesine indirilmeye çalışılır. Bu rahatsızlıktan kaynaklı olarak koltuk altı, el ve sırt etkilenmiş ise konusunda uzman olan göğüs cerrahisi yardımıyla, Genel anestezi ile göğüs kısmının yan duvarına bir veya iki adet yarım cm'lik kesiler açılır. Bu deliklerden girilerek kullanılan özel aletler sayesinde ve teknikler ile sempatik sinirin o kısımdaki fazla tesiri ortadan kaldırarak yardımcı olunur. Kapalı olarak uygulanan endoskopik sempatektomi   faydalanılarak yapılan operasyon 20-30 dakika sürmektedir. Operasyon sonrası hastada göğüs dreni takılı olarak çıkar. Ertesi gün dreni alındıktan sonra taburcu edilir. Hasta normal yaşantısına geri dönerek gündelik aktivitelerini kolaylık yapabilmektedir. Dünya genelinde geçerli olan görüş sempatik öfke bütünlüğünü geçici olarak bozmaktır. Vücuttaki öfke bütünlüğünün bozulması ellerde oluşan terlemeyi bünyede başka yerlerinde yan etki olarak ortaya çıkabilir. Kısmi yada kalıcı felç ve duygu kaybı gibi sorunlara sempatik öfke bütünlüğünün bozulması sebep olmamaktadır. Yapılan her cerrahi müdahalede oluşan benzeri endoskopik sempatektominin de eskiden, hava kaçağı, kanama bu tarz hesaplanamayan riskleri, yapılan cerrahi ameliyatlarla aza indirilmektedir. Önceden geçirilmiş olan ak ciğer rahatsızlıklarını cerrahi müdahale beraberinde endoskopik yöntem yapılması işlemi zorlaştırmaktadır. Nadirende olsa ek olarak cerrahi bir operasyon gerekebilir. Sırt terlemesi bu tarz tedavi yöntemleriyle aza indirilmektedir. 
]]>
Gece Terlemesi Kanser https://www.terlemek.gen.tr/gece-terlemesi-kanser.html Sun, 14 Oct 2018 22:22:42 +0000 Gece Terlemesi Kanser, Gece terlemesi çok sık olarak karşılaşılan şikâyetlerden birisidir.  Hemen hemen herkes ara sıra gündüz ya da geceleri uyku esnasında bir miktar terlemektedir. Bu aslında anormal bir durum değildir, Gece Terlemesi Kanser, Gece terlemesi çok sık olarak karşılaşılan şikâyetlerden birisidir.  Hemen hemen herkes ara sıra gündüz ya da geceleri uyku esnasında bir miktar terlemektedir. Bu aslında anormal bir durum değildir, çünkü terleme normal olarak vücudun, yerine getirdiği doğal işlevlerinden biridir. Organizmamızın dış ortamdaki ısısının yükselmesine karşın en önemli savunma sistemi, derideki damarların genişlemesi ve terleme yolu ile sıvı kaybedilmesidir. Sağlığı yerinde olan bir insan vücudu günde 500-1000 ml kadar terleme yapar. Vücudun gece terlemesinin bir hastalığın belirtisi olarak sayılması için, terlemenin çarşaf ve yorganı ıslatacak ve insanı uykusundan uyandıracak durumlarda olması gerekir. Terleme nedeni ile uyanan bazı insanlar kendilerini ateşli hissederken, bazı kişilerde ise üşüme ve titremeler görülür. Gece terlemesine sebep olabilen birçok hastalık vardır. Çoğunlukla menopoz ve diğer hormon bozukluğu sebebiyle kadınlarda gece terlemeleri, meydana gelirken, bundan ayrı olarak, bazı ilaçlar, enfeksiyon, kan şekeri düşmesi, bazı nörolojik haller terleme sebebidir. Gece terlemesi kanser sebebiyle de olabilir.  Gece terlemeleri devamlı bir duruma geldiği zaman sebebini belirleyip, buna uygun olan gerekli tedaviyi yapıp, takip etmek amacıyla bir uzmana görünmekte yarar vardır.

Gece Terlemesi Kanser İlişkisi, Gece terlemelerinin sebeplerinden biri olarak görülen bir durumda, bazı kanser türlerinin, bilhassa kan kanserinin erken belirtisi de olabilmektedir. Uzmanlara göre ağır geçen gece terlemesi sebebi kan kanserinin B-semptomu olabilmektedir. B-semptomlar tüm vücuda etki eden, sistemik semptomlardır. Kan kanseri, gece terlemesinde bir neden olduğu için, sebebi tam olarak bilinmemesine karşın teorik olarak, bedenin kötü huylu oluşan hücrelerine karşı bağışıklık sisteminin bir tepkisi sonucu olarak gece terlemeler ile yüksek ateşin meydana geldiği sanılmaktadır.

 

]]>
Limon Terlemeyi Önler Mi https://www.terlemek.gen.tr/limon-terlemeyi-onler-mi.html Mon, 15 Oct 2018 10:31:28 +0000 Limon Terlemeyi Önler Mi, Terleme sorunu birçoğumuzun şikayetçi olduğu durumların başında gelmektedir. Bu sorun kişinin hayatını zor duruma sokması sebebiyle bir an önce önlem alınmasında fayda vardır. Yaşana Limon Terlemeyi Önler Mi, Terleme sorunu birçoğumuzun şikayetçi olduğu durumların başında gelmektedir. Bu sorun kişinin hayatını zor duruma sokması sebebiyle bir an önce önlem alınmasında fayda vardır. Yaşanan terleme olayına karşı kişi bir takım tedbirler alması halinde ancak bu soruna büyük oranda çözüm bulabilir. Bu tedbirlerden birisi ise bitkisel yollara başvurmak olacaktır. Birçoğumuzun kafasına takılan sorulardan birisi olan limon terlemeyi önler mi problemine karşı bilgi sahibi olmak gerekir. Zira limon gerçekten de terlemeye karşı etkili bir silah olarak karşımıza çıkmaktadır.

Terlemeye Karşı Bitkisel Öneriler

Terleme sorununa karşı alınacak birçok tedbir bulunduğunu belirtmiştik. Özellikle de bitkisel çözüm şekillerine başvurmak en etkili yoldur. Zira bu hem daha doğal bir yöntem olacaktır ve hem de kişiye ekonomik açıdan fayda da sağlar. Bu sebepten ötürü gerek limon ve gerekse adaçayı ya da domates suyu gibi terlemeye karşı kullanabileceğiniz birçok faydalı besin bulunmaktadır. Terleme sorununa karşı olarak kullanılacak en temel bitkisel ürünlerden birkaçını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Limon
 • Adaçayı
 • Domates suyu
 • Bitkisel yağlar
 • Sirke
 • Geven çayı

Terlemeye Karşı Limon Etkisi

Terleme ile birlikte istenmeyen kötü kokuların oluşması sorunu ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Bununla birlikte aşırı terleme sorunu yaşanması da söz konusudur. Tüm bu olumsuz durumlara karşı yukarıda saymış olduğumuz bitkisel ürünleri kullanmanız halinde çok rahat bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Burada üzerinde durmamız gereken en temel husus ise bu bitkisel ürünlerin nasıl kullanılacağını iyi bilmektir. 

Bir pamuk yardımıyla aşırı terlemenin olduğu yere limon sürmeniz halinde bu sorundan çok rahat bir şekilde kurtulmanız söz konusudur. Bu sayede de limon terlemeyi önler mi sorunuza karşılık bulmuş olacaksınız. Ancak burada unutulmaması gereken temel husus limonun asitli yapısı sebebi ile cildinizde yanmalara sebep olabilir. Bunun için de limon sıktığınız pamuğa su döktükten sonra terleyen yere uygulayın. Bunun yanı sıra karbonat karışımını da denemeniz mümkündür. Bu sayede kötü koku yayılmasına neden olan bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

]]>
Terleme Hastalığı https://www.terlemek.gen.tr/terleme-hastaligi.html Tue, 16 Oct 2018 02:13:56 +0000 Terleme hastalığı, vücudun tamamında ya da, baş, boyun, yüz, el, ayak, koltuk altı gibi bölgelerde ortaya çıkan bir sorundur. Ter, vücudun sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumaya yarayan bir mekanizm Terleme hastalığı, vücudun tamamında ya da, baş, boyun, yüz, el, ayak, koltuk altı gibi bölgelerde ortaya çıkan bir sorundur. Ter, vücudun sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumaya yarayan bir mekanizma türüdür. Ter istem dışı gelişir. Terin vücuttan atılmasıyla vücuttaki bazı zararlı maddeler de ter yoluyla dışarı atılır. Terleme, vücutta bulunan ter bezleri sayesinde gerçekleşir. Ekrin ve apokrin olmak üzere vücutta bulunan ter bezleri iki çeşittir. Ekrin ter bezi vücudun genelinde yaygın şekilde bulunur. Apokrin ter bezleri ise koltuk altı, göğüs ve ense bölgesinde yer alır.

Daha çok havaların ısınmasıyla ortaya çıkan terleme, aşırı şekilde gelişiyorsa bu durum terleme hastalığı olarak değerlendirilir. Normal şartlarda bir metrekareye karşılık 1 dakikada 1 mililitre ter salgılanması gerekir. Eğer bu salgı 30-40 kat artmışsa hastalıktan bahsedilebilir. Normal fazlası terleme hiperhidroz yani aşırı terleme olarak adlandırılır. Kişi bakım yaparak ter oranını azaltsa da bu azaltma her zaman yeterli olmayabilir. Daha çok koltuk altı, el, yüz, kafa gibi bölgelerde görülen aşırı terleme kişiyi sosyal hayattan uzaklaştırarak yaşam kalitesini düşürebilir. Bu gibi durumlarda terleme hastalığı için bir doktora başvurularak hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Terleme hastalığı nedenleri

Terleme hastalığı bazı hastalıklara bağlı olarak artış gösterebilir. Birçok hastalık aşırı terlemeye neden olabilir. Troid bezinin normalden daha fazla çalışması, bazı kanser türleri, böbrek üstü bezi hastalıkları, diyabet, kalp krizi, aşırı kilolu olmak, psikolojik olarak gelişen hastalıklar, menopoz terleme hastalığına yol açabilecek rahatsızlıklar arasında yer alır. Bunların yanı sıra bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar da terlemeye yol açabilir.

Sempatik sistemin aşırı şekilde çalışması yine terleme hastalığına neden olabilir. Sempatik sistemin çok aktif olması doğumsal bir sorundur ve neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Heyecan, korku, stres, sıkıntı gibi durumlar sempatik sistemin aşırı çalışmasına neden olabilir.

Terleme hastalığı tedavisi

Terleme hastalığını tedavi edebilmek için öncelikli olarak terlemenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Terleme hastalığı altta yatan bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmışsa önce altta yatan neden tedavi edilir. Bu sayede terleme hastalığı da ortadan kalkabilir. Şayet terleme hastalığı nedeni bulunamamışsa hastalığın doğuştan geldiği düşünülür ve tedavi bu yönde gerçekleşir.

Tedavide ilk adım hastanın kıyafet seçimidir. Terleme hastalığı olan kişiler hafif kıyafetler tercih etmelidir. Ardından hastalık ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır. Bunların yanı sıra iyontoforez olarak tanımlanan bir tedavi yöntemi de bulunmaktadır ve terleme hastalığı tedavisinde oldukça başarılıdır. Bu yöntemde ufak bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına çok düşük düzeyde elektrik akımı verilerek hastalığın düzelmesi sağlanır. İlk seansta cevap alınamazsa seans sayısı arttırılarak tedavi başarısı sağlanabilir.

Terleme hastalığında cerrahi tedavi, genellikle yüzde aşırı şekilde gelişen terleme hastalığı için uygulanır. Cerrahide hastanın koltuk altından delik açılarak el ve yüze uzanan sinir başları kesilir. Bu tedavi el terlemesi için oldukça başarılıdır. Eğer koltuk altında aşırı terleme varsa koltuk altı ter bezleri alınarak hastalık tedavi edilebilir. Cerrahi uygulanabilmesi için önce diğer tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekir. Diğer yöntemler denenmiş ve başarılı olunamamışsa cerrahi tercih edilmelidir.

Terleme hastalığı için günümüzde botoks tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavide botulinum adında bir madde kullanılır. Genelde koltuk altında gelişen aşırı terleme için tercih edilen botoks, ayak, avuç içi içinde tercih edilen tedavi yöntemidir. Deriye injeksiyon şeklinde uygulanan botoks, yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanır. Hasta biraz ağrı hissedebilir. Ter bezleri nerede fazlaysa bunu öğrenmek adına önce test yapılır. Hastanın en]]> Aşırı Terleme Sebepleri https://www.terlemek.gen.tr/asiri-terleme-sebepleri.html Wed, 17 Oct 2018 00:45:27 +0000 Aşırı terleme sebepleri, Terleme insan beden ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik olaydır. Terin buharlaşmasıyla ısı kaybedilir ve beden ısısının sabit olması sağlanır. Gün içerisinde salgılanan ter ortalama Aşırı terleme sebepleri, Terleme insan beden ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik olaydır. Terin buharlaşmasıyla ısı kaybedilir ve beden ısısının sabit olması sağlanır. Gün içerisinde salgılanan ter ortalama 100 cc civarındadır. Aşırı efor sarf etme ve sıcakta bu rakam saatte 1,5 litreye kadar çıkabilir. Bedenimizdeki ter bezi sayısı üç milyon kadardır ve en çok ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içeriği; su, klor, sodyum,  potasyum, üre gibi maddelerden oluşmaktadır. İçeriğinde organik madde miktarının artması terin kötü kokmasına sebep olur. Terlemeyi artıran normal durumları, ortam sıcaklığının artması, duygusal değişimler, efor sarf etme,  nemli ortama girmek gibidir. Terleme sinir sisteminin otonom bir kısmını tarafından kontrol edilir. Bu sistem üzerinde insanların herhangi bir bilinçli kontrolü yoktur.


Aşırı terleme sebepleri, sayılan normal sebeplerin hiçbiri ortada yokken sürekli olarak terliyor, ter sebebiyle diğer  bireylerle temas etmekten kaçınıyorsa ve ter kokusuyla baş edemiyorsanız, tıpta "hiperhidroz" diye adlandırılan aşırı terleme bozukluğundan kaynaklanıyordur. Birincil tip hiperhidrozun ırsi olduğu düşünülür ve büyük olasılıkla sadece ter bezlerinin çok aktif olmasından kaynaklanır. Bu durumdaki ter bezleri normalden 4-5 kat daha çok çalışıyor olabilir. İkincil hiperhidrozdaysa aşırı terleme altta yatan bir hastalığı işaret ediyor demektir.

Aşırı terlemenin altında yatan başlıca sebepleri:

 • Diyabet
 • Düşük kan şekeri
 • Alkol
 • Baharatlı yiyecekler
 • Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu
 • Kalıtsal olabilir
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Duygusal ya da stresli durumlar
 • Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 • Egzersiz
 • Kafein
 • Hipertiroidi
 • Kanser
 • Kalp hastalığı
 • Menopoz
 • Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 • Tiroid hormonu,  ağrı kesici, ateş düşürücü, morfin veya antidepresan gibi bazı ilaç türleri
 • Obezite veya fazla kilolar
 • Yüksek hava sıcaklığı

]]>
Grip Terleme https://www.terlemek.gen.tr/grip-terleme.html Wed, 17 Oct 2018 04:30:31 +0000 Grip terleme, bir çeşit virüs buluşmasıyla grip oluşur. Grip ateşe yol açar. Eklem ağrılarına, halsizlik, kuru öksürük, şiddetli kas ağrıları, bitkinlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Grip bir enfeksiyon ha Grip terleme, bir çeşit virüs buluşmasıyla grip oluşur. Grip ateşe yol açar. Eklem ağrılarına, halsizlik, kuru öksürük, şiddetli kas ağrıları, bitkinlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Grip bir enfeksiyon hastalığıdır. Gripken terleme virüsün dışarı atılmasına yardımcı olur. Terleme iyileşme belirtisidir. Grip hastalığında bulunan belirtiler etkisini bir hafta içerisinde yitirmeye başlar. Halsizlik ve bitkinlik durumunun ortadan kalkması iki haftayı bulabilmektedir. Grip hastalığına neden olan virüs çok dirençli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Uzun süre vücuttan atılmaz. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürme gibi durumlarda hemen bulaşabilir. Grip hastalığından korunmanın en önemli noktası bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler hemen gribe yakalanabilirler. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak dengeli beslenmekten, taze meyve ve sebze tüketmekten geçer. Bu tür beslenen kişilerin bağışıklık sistemleri güçlüdür. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler gribe yakalanmamak için daha dikkatli olmaları gerekmektedir. 

Grip terleme etkisi yapar mı

Grip kış aylarında karşımıza daha çok çıkmaktadır. Bunun nedeni kapalı ortamlarda daha çok ve sık bulunmaktır. Bu nedenle bu tür ortamlarda grip daha hızlı yayılır. Salgın şeklinde ortaya çıkar ve herkese bulaşır. Kapalı olan ortamların sürekli havalandırılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Öksürme ve hapşırma yoluyla grip daha çabuk bulaştığından dolayı hasta kişilerin ağızlarına maske takması uygun olur ve o ortamda bulunan insanların hastalanma riski azalmaktadır. Grip havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır. Gribin ilk etkileri, burunda akıntı, genizde akıntıdır. Bu gibi belirtiler ile karşılaşıldığında hemen bir tedaviye başlanmalıdır. Gripte terleme önemli yer tutar. Grip birinin terlemesi bu hastalığı daha çabuk atlatmasını sağlar. Terlemek virüsü dışarı atar. Grip birini sağlıklı beslenmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek güçlü bir bünyeye sahip olmak anlamına gelir. Bu tür kişiler virüsle daha kolay bir şekilde savaşır. Grip aşısı zamanında yapıldığında gripten korunmak mümkündür. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa gribe yakalanma riski o kadar az olur. Terleme doğal bir yöntem olduğu için oldukça faydalıdır. 
]]>
Terlemeye Ne İyi Gelir https://www.terlemek.gen.tr/terlemeye-ne-iyi-gelir.html Wed, 17 Oct 2018 17:31:06 +0000 Terlemeye Ne İyi Gelir, Terleme vücudun sıcaklığını düzenleyen ve dengeleyen doğal bir reaksiyondur. Ancak aşırı terleme bazen kişiyi zor bir duruma düşmese neden olabilir. Terlemeye bir çok şey neden olabilir. Bunun için obe Terlemeye Ne İyi Gelir, Terleme vücudun sıcaklığını düzenleyen ve dengeleyen doğal bir reaksiyondur. Ancak aşırı terleme bazen kişiyi zor bir duruma düşmese neden olabilir. Terlemeye bir çok şey neden olabilir. Bunun için obezite olmak, aşırı kilo, yoğun iş temposu, stres, düzensiz beslenme alışkanlığı, spor, öfke ve korku kişinin terlemesine yol aşan ve vücudun reaksiyon gösterdiği durumlardır. Ancak terleme bazende bir hastalığın başlangıcı ve ilk tepkisi de olabilir. Diyabet, kalp rahatsızlığı, menopoz, lösemi, hipertiroidizm ve ateş gibi hastalıklar terlemeye neden olabilen hastalıklardır. 

Bazı kişilerin vücutları normalin üzerinde terleme göstererek kişiye sıkıntı verir. Terleme genellikle en çok vücudun koltuk alında, avuç içinde, boyun altında, ayak tabanında ve saç diplerinde kendini gösterir. Aşırı terleme kişiyi rahatsız ettiği gibi bulunduğu ortamda kötü kokmasına ve utanca da neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu terleme sorununu ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle terlemeye iyi gelecek olan yöntemleri sizin için derleyip topladık. 

Terlemeye Ne İyi Gelir

Elma Sirkesi: Öncelikle ılık bir duş alın ve ardın bir pamuk yardımı ile vücudun en çok terleyen bölgelerine elma sirkesi sürün. Bunun için bir küçük kaseye elma sirkesi doldurarak pamuk batırıp sürmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca elma sirkesi vücudun aşırı terlemesini engellediği için 2 çay kaşığı elma sirkesini bir yemek kaşığı bal ile karıştırarak gün içinde bir defa olmak üzere tüketin. 

Kabartma Tozu: Kabartma tozu da aşırı terlemeyi engelleyen doğal bir ter önleyicidir. Bunun için maske hazırlar gibi koyu bir kıvamda krem hazırlayın. 1 çay kaşığı kabartma tozuna yeteri kadar su ekleyin. Bir kaç damla yeterli olacaktır. Maske gibi hazırlayın ve ardından bir kaç damla hemen uçan uçucu bir yağ ekleyin. Daha sonra vücudun en çok terleyen bölgelerine sürerek bir 10 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın. Hafta iki yada üç kere deneyerek yaklaşık olarak 3 hafta devam edin. Aynı zamanda mısır nişastası ile kabartma tozunu karıştırarak sulandırıp terleyen bölgeye uygulamanız ve bir cam kavanozda saklamanız da mümkündür. 

Ada çayı: Ada çayı vücudu sıkılaştırarak kişinin terlemesini engellemektedir. Bu nedenle 1 çay kaşığı kurutulmuş ada çayını 2 su bardağı su ile kaynatarak oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve daha sonra temiz bir bez ile ada çayına batırarak vücudun en çok terleyen bölgesine sürülür. Böylelikle terleme sorunu zamanla ortadan kalkar. Aynı zamanda ada çayını demleyerek içmekte vücudun dengesini korur ve aşırı terlemeyi engeller. Bunun için, bir bardak kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş ada çayı eklenerek 5 dakika kadar ağzı kapalı olarak dinlendirilir. Daha sonra üzerine bir kaç damla limon sıkılarak içilir. Günde iki defa ada çayını bu şekilde tüketmeniz faydalı olacaktır. 

Siyah Çay: Çayda bulunan asitler kişinin aşırı terlemesini engelleyerek vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca vücuttaki bakterileri de öldürür. Bunun için poşet demleme çay kullanmanız faydalı olacaktır. Bir su bardağı kaynamış suya bir adet demleme poşet siyah çay ekleyerek bardağın üzerini kapatın ve demlenmesi için bekleyin. Demlenen çayı için ve kalan posayı vücudun terleyen bölgelerine sürün. Bu işlemi günde bir defa olmak üzere bir hafta boyunca her gün uygulamanız mümkündür. 
]]>
Gece Kafa Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/gece-kafa-terlemesi.html Thu, 18 Oct 2018 08:36:30 +0000 Gece kafa terlemesi, yaygın olarak görülen durumlardan biri olmasa bile ülkemizde de birçok kişide sorun haline gelmiş bir durumdur. Daha çok kafanın yastığa gelen kısmında meydana gelen terleme, ilk zamanlarda çok büyük sorun Gece kafa terlemesi, yaygın olarak görülen durumlardan biri olmasa bile ülkemizde de birçok kişide sorun haline gelmiş bir durumdur. Daha çok kafanın yastığa gelen kısmında meydana gelen terleme, ilk zamanlarda çok büyük sorun olmasa bile belli bir süre sonra insanlarda çok ciddi sorunlara neden olur. Özellikle insanlarda meydana getirmiş olduğu rahatsızlıklar nedeniyle büyük bir sorun olmaktadır. Gece kafa terlemesi, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülür. Çünkü çocuklarda yüksek ateş problemi çok daha fazla görülür. Fakat günümüzde çocukların yanında yetişkinlerde de bu durum görülmektedir. Gece kafa terlemesi en çok yazın karşılaşılan bir durum olsa bile bazı insanlarda bu durum bir hastalık ya da hastalık belirtisi olarak görüldüğü için kış aylarında da meydana gelebilmektedir. Gece kafa terlemesi, eğer aşırı bir hal almışsa kesinlikle uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü bu gibi durumlar bazen ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Eğer bu gibi durumlar önemsenmezse ileri ki zamanlarda çok daha rahatsız edici bir hal alarak karşınıza çıkabilir. Bu nedenle çok daha dikkat etmelisiniz. Gece baş terlemesi tıbbi olarak "hiperhidroz" olarak bilinmektedir. Birçok kişi yardım istemekten çekinse bile bu durum tıbbi olarak tedavi ettirilmelidir. 

Gece kafa terlemesi nedenleri:
 • Oldukça basit bir nede olsa bile yanlış yastık kullanımı bu durma neden olan önemli durumlardan biridir. Bu nedenle eğer sizlerde de gece kafa terlemesi gibi durumlar varsa yastığınızı değiştirerek daha kaliteli kumaşlardan yapılmış yastıkları kullanabilirsiniz. 
 • Tıbbi bir rahatsızlık yaşayan insanlarda bu rahatsızlığın tedavisi sonrasında gece kafa terlemesi yan etki olarak görülebilmektedir. Bu nedenle doktorunuzla görüşerek yapılan tedavinin böyle bir yan etkiye neden olup olmadığını sorgulayın. Doktorunuzun vereceği cevaba göre adım atabilirsiniz. 
 • Hormonal nedenler bu durumun en çok karşılaşılan nedenlerinden biridir. Özellikle kadınlarda meydana gelen hormonal değişimler gece kafa terlemesi sorununda en büyük etken olarak görülür. Hamilelik dönemlerinde ya da adet dönemlerinden hormonlarda meydana gelen hareketlilik nedeniyle gece baş terlemesi çok karşılaşılır. 
 • Bazı insanlarda bulunan kalp hastalıkları bu şekilde etkiler yaparak gece kafa terlemesine neden olabilir. Bu durum nedeniyle oluşan kafa terlemelerinde özellikle yüz bölgesi çok terlemektedir. 
 • Bazı insanlarda da sinir sistemi rahatsızlıkları bu şekilde etkilere neden olarak gece kafa terlemesini ortaya çıkarabilir. Sinir sisteminin olumsuz bir şekilde etkilenmesi ve tedavi edilmemesi durumunda çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. 
Gece kafa terlemesi tedavisi nasıldır

Aşırı stresten uzak durmak alında bu durumun tedavi sürecinin ilk aşamasıdır. Bu nedenle aşırı stresli ortamlardan uzak durmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Bunun haricinde bol bol vitamin almanız gerekmektedir. Çünkü meydana gelen vitamin eksikliği durumları da gece kafa terlemesi nedenlerinden biridir. İster kimyasal yönden ister doğal yöntem vitamin takviyesi sizler için çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında yapılabilecek bir diğer tedavi ise bol bol şifalı bitki tüketmektir. Yan etkiye neden olmayacak birçok bitki insanlarda olumlu sonuçlara neden olacaktır.
]]>
Koltuk Altı Terlemesi Ameliyatı https://www.terlemek.gen.tr/koltuk-alti-terlemesi-ameliyati.html Thu, 18 Oct 2018 14:46:58 +0000 Koltuk altı terlemesi ameliyatı, aşırı terlemenin nedeni sempatik sitemin aşırı derecede çalışmasıdır. Aşırı derecede koltuk altı terlemesi klipsli ets yöntemi denilen yöntem ile yapılan cerrahi tedavidir. Bu Koltuk altı terlemesi ameliyatı, aşırı terlemenin nedeni sempatik sitemin aşırı derecede çalışmasıdır. Aşırı derecede koltuk altı terlemesi klipsli ets yöntemi denilen yöntem ile yapılan cerrahi tedavidir. Bu cerrahi tedavi yönteminde sempatik sinirlerin sadece belirli bölgesinin klipsle sıkıştırılarak bloke edilmesi ve devre dışı bırakılmasıdır. Koltuk altındaki terlemeyle bir süre sonra bakterilerinde devreye girmesi ile oluşan rahatsız edici koku kişinin hem kendi açısından hem de toplumsal olarak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ama yapılan cerrahi tedavi ile kalıcı sonuç ve çözüm bulunmaktadır.

Koltuk altı terlemesi ameliyatı (klipsli ets ameliyatı) nasıl yapılır

Genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Koltuk altı bölgesinde ince bir kalem girebilecek kadar 8 mm'lik delik açılır. Açılan deliklerin bir tanesinden 4 mm çapında olan bir kamera sokulur. Kameranın görevi hem içeriyi aydınlatmak hem de görüntüleri monitörde izlemektir. Diğer açılan delikten monitördeki görüntü yardımı ile özel klips uygulayıcısı ilerletilir. 5 mm'lik titanyum bir klips ile sempatik sinir sıkıştırılır. Ameliyat göğüs tüpü konulmadan tamamlanır.

Yapılan ameliyat sonrası vücudun terlemesi durmaz, sadece aşırı terleme olan koltuk artı terlemesi durdurulmuş olur. Vücuttaki diğer bölgeler terlemeye devam eder. Tek bir seferde terleme olan birkaç bölge birden tedavi edilebilir. Tüm terleme ameliyatlarında koltuk altı bölgesinden girilir. Koltuk altı bölgesinin sinirlerine klips koyulmak sureti ile yapılır.

Klipsli ets ameliyatı, ameliyat olmasında sakınca olan ve başka rahatsızlıkları olan kimselere yapılamaz. Koltuk altı terlemesi için ameliyat yapılabilecek en uygun yaş aralığı 20-40 yaş aralığıdır. 40 yaştan sonraki yaşlarda hasta en ince ayrıntıya kadar araştırmaya alınarak yapılabilir.

Klipsli ets ameliyatının açık cerrahiye oranla bazı üstünlükleri vardır. Ameliyat süresi daha kısadır, daha az kan kaybı ve hastanede daha az yatış süresi vardır. Hasta normal hayatına daha çabuk dönebilmektedir. Daha az ağrıyla tek bir seansla iki koltuk altına birden müdahale edilebilmektedir. Klipsli ets ameliyatının maliyeti ortalama 5 botoks maliyeti kadardır. Klipsli ets ameliyatı sonrası koltuk altı terlemesi tekrar ederse yeniden uygulama yapılabilir.

Klipsli ets ameliyatının yan etkileri nelerdir

Klipsli ets ameliyatı sonrası oluşabilecek bazı yan etkiler olabilmektedir. Yara yerinde ağrı, his kaybı, enfeksiyon yada dengeleyici terleme oluşmaktadır. Dengeleyici terleme koltuk altındaki ter bezleri klipslendiği için vücudun başka yerinde oluşan terlemedir. Göğüs, karın, sırt veya kasıklarda meydana gelebilir. Dengeleyici terlemenin olmaması için T4 sempatik düğümünde klipslenmesi yani bloke edilmesi yeterli olabilmektedir. En azından diğer bölgelerdeki terlemeyi azaltmaktadır.

Klipsli ets ameliyatı yapıldıktan sonra kalp hızında %10 azalma görülmektedir. Genelde sorun yaratmaz ama ameliyattan önce çekilen EKG de kalp hızı 55-60'ın altında ise bu ameliyatın hiç yapılmaması gerekir.     


]]>
Uykuda Baş Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/uykuda-bas-terlemesi.html Fri, 19 Oct 2018 02:10:11 +0000 Uykuda baş terlemesi, yaz kış fark etmeksizin ortaya çıkan, kişilerin sağlık durumunu etkilediği gibi sosyal yaşam kalitesini de düşüren bir rahatsızlık türüdür. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen uykuda baş te Uykuda baş terlemesi, yaz kış fark etmeksizin ortaya çıkan, kişilerin sağlık durumunu etkilediği gibi sosyal yaşam kalitesini de düşüren bir rahatsızlık türüdür. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen uykuda baş terlemesi, özellikle kilo sorunu olan kişilerde görülmektedir. Bebeklik dönemlerinde bile rastlanan ve devamlı olarak da süreklilik gösteren terlemelerde mutlaka bir hekimden yardım almak gerekmektedir. 

Uykuda baş terlemesi sebepleri, mutlaka araştırılması gereken ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması için çeşitli tedavilere ihtiyaç duyulan bir konudur. Eğer aşırı kilolu kişilerde baş terlemesi görülüyorsa, bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmak ve yağ oranını azaltmaya çalışmak gerekmektedir. Uykuda baş terlemesi, halk arasında soğuk terleme olarak tabir ettiğimiz şekilde ise bu büyük ihtimalle tiroid hormonlarındaki dengesiz durumdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bir doktor kontrolünde tahlil yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bu tahlille birlikte baş terlemesinin sebebi muhtemelen ortaya çıkacaktır. Tiroid hormonunun yanı sıra kortizon hormonlarındaki dengesizlikler de uyku esnasında baş terlemesi yapmaktadır. Bunların dışında, şeker hastalığı, tüberküloz, menopoz, reflü gibi pek çok hastalık da da bu terlemelere sebep olabilir. Bu yüzden doktorun tavsiyelerine göre tüm röntgen, tahlil ve araştırmalar yapılmalı ve tanı konulmalıdır. 

Gece baş terlemesi tedavisi

Öncelikle tanı koymak gerekmektedir. Fakat terleme vücudumuz için normal bir durum olduğu için bu aşırı terlemeler için bir sebep her zaman bulunmamaktadır. Böyle durumlarda bir operasyon yada tedavi tavsiye edilmemektedir çünkü terlemek de insan vücudu için önemli bir gereksinimdir. Genellikle tiroid yada başka hormonal bozukluk durumlarında görülen baş terlemesi daha çok ciddiye alınmakta ve yapılan tetkikler sonucunda gerek duyulduğu taktirde bir ameliyat işlemi de uygulanmaktadır. Elbette ki bu hastaların değil uzman doktorların karar vermesi gereken bir durum olduğu için, gece baş terlemesi yaşayan ve bunun kronikleştiğini düşünen kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları tavsiye edilmektedir.  
]]>
Soğuk Algınlığı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/soguk-alginligi-terleme.html Fri, 19 Oct 2018 05:54:21 +0000 Soğuk algınlığı terleme;  soğuk algınlığı üst solunum yoluna bağlı viral enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kendini belli eder. Virüs kaynaklı olan bu hastalık zararlı mikroorganizmaların v Soğuk algınlığı terleme;  soğuk algınlığı üst solunum yoluna bağlı viral enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kendini belli eder. Virüs kaynaklı olan bu hastalık zararlı mikroorganizmaların vücuda girip yerleşmesi ile soğuk algınlığına sebep olur. Soğuk algınlıgı virüslerde genellikle öksürük ve hapşırma yolu ile yayılır. Soğuk algınlığının bir başka belirtiside sık sık terleme şikayetleridır. Soğuk algınlığında vücut sıcaklığını korumaya çalışmalıyız. Çünkü terleme vücudun bağışıklık sistemini korur. Ter sayesinde vücudumuz toksinlerden arınır. Aynı zamanda alkol, kolesterol ve sodyum gibi bazı zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kısacası terlemek soğuk algınlığı ve bununla birlikte oluşan grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarında iyileşmenin bir belirtisidir diyebiliriz.

Soğuk algınlığında yapılması gerekenler;  

Öncelikle bol bol sıvı tüketilmelidır. C vitamini takviyesi veya doğal yollardan örneğin kivi, portakal, mandalina gibi meyvelere ağırlık verilmelidir. Sigara ve sigara dumanından uzak durulmalıdır. Çünkü boğazda yanmayanma ve tahrişe sebep olur. Özellikle tavuk çorbası soğuk algınlığına bire birdir. Tavuk çorbası burnundaki salgının kıvamını azaltır ve rahat nefes almamıza yardımcı olur. İstirahat etmek ve bitki çayları tükenmekte daha çabuk toparlanmamıza yardımcı olur. Ayrıca ellerin sık sık yıkanması bulunduğumuz ortamın havalandırılması ve kalabalık ortamlardan uzak durulmasıda hastalığın yayılmasına engel olur. Ayrıca soğuk algınlığı ile birlikte seyreden nezle ve gripte vücut ısısı artacağı için sık sık terlemeler yaşanır. Bu nedenlede kıyafetlerimizim üzerimizde kurumamasına dikkat etmeliyiz ve terledikçe kıyafetleri değişmeliyiz. Soğuk algınlığında görülen terleme genellikle hastalıktan kurtulmanın ve iyileşmenin bir belirtisi olarakta bilinir. Ancak terleme ile düşmeyen ateş, halsizlik ve yorgunluk hissi uzun süre devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bu terleme başka bir hastalığın belirtisi olabilir. 
]]>
Hamilelikte Ayak Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/hamilelikte-ayak-terlemesi.html Fri, 19 Oct 2018 17:39:48 +0000 Hamilelikte Ayak Terlemesi; Hamilelik dönemi ile birlikte anne adaylarında hormonal değişimlere bağlı olarak bir çok problemler meydana gelmektedir. Anne adayı olanların bilmesi gereken asıl konu kendi canları ile birlikte baş Hamilelikte Ayak Terlemesi; Hamilelik dönemi ile birlikte anne adaylarında hormonal değişimlere bağlı olarak bir çok problemler meydana gelmektedir. Anne adayı olanların bilmesi gereken asıl konu kendi canları ile birlikte başka bir can daha taşıdıklarını unutmamalıdır. Bundan dolayı, vücut normal olarak ürettiği su ve kan miktarını, hamilelik ile birlikte % 50 kadar artırarak üretmeye başlar tabiki bu oran hamilelik süresinin sona ermesine kadar artarak devam devam eder. Hamilelikte kio almalar, duygu problemeleri ayak terlemesi ve yanması gibi bir çok rahatsızlıkların ana nedeni bundan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı, hamilelikte ayak terlemeleri belli dönemlerde gerçekleşmektedir.

Hamilelikte Ayak Terlemesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Hamileliğin ilk aylarında çok sık ayaklarda terlemeler gerçekleşmezken beşinci aydan sonra sıklaşarak ayaklarda terlemeler meydana gelmektedir. Bunun ana temel sebebi, bebeğinizin son aylara doğru ihtiyaçları artacaktır. Tabi ki buda vücudun daha çok su ve kan kaybetmesine neden olacaktır. Bundan dolayı, ilk beş ay ile doğuma kadar ayak terlemesi ile birlikte vücudun genelinde ateşlenmeler meydana gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken doktor kontrolü olmadan asla kimyasal ilaç veya bitkisel ürünler ile tedavilere kalkışmamalısınız. Hamilelik süreci, zaten çok sıkıntılı süreçtir. Bebeğe ve size zarar verebilecek maddelerden kaçınmalısınız. Bizde sizler için Hamilelikte ayak terlemelerin azaltılması için alabileceğiniz doğal önlemleri belirtecek olursak
 • Hamilelikte ayak terlemesinin önlenmesi için gün içerisinde ılık su ile duş almanız ile ayak terlemeleri azalacaktır. Aynı zamanda vücut ateşlenmeleri de azalacaktır.
 • Gün içerisinde su tüketimini mutlaka arttırmalısınız. Özellikle ayaklarda terlemelerin arttığı durumlarda vücudun su miktarını artırarak hem sizin hemde bebeğiniz su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu şekilde hormonların dengeside düzelecektir.
 • Geceleri uyurken ayak terlemeleri için yorganlarınızı daha ince bir şekilde ayarlayarak uyumalısınız. Aynı zamanda odanızı bol bol havalandırın çok sıcak tutmayın.
 • Ayakaların terlemesine bağlı olarak kan dolaşımın dengeli olarak düzenlemsi ile geçebilecektir. Bunun için ayaklarınızı havaya kaldırarak uzanış pozisyonunda beş on dakika kadar egzersiz yapabilirsiniz. Kan dolaşımın ayaklarda toparlanmasıda terlemelere neden olur. Özellikle hamilelik ile hormonların bozulması sonucu, kan dolaşımı ister istemez dengesini kaybedecek buda ateşlenmelere ve ayak terlemelerine neden olacaktır.
 • Hamilelikte özellikle sigara kullanan anne adaylarında ayak terlemeleri daha çok meydana gelmektedir. Bundan dolayı, anne adayların mutlaka sigarayı bırakmalı aynı zamanda kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır.
]]>
Bebeklerde Kafa Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/bebeklerde-kafa-terlemesi.html Sat, 20 Oct 2018 02:25:23 +0000 Bebeklerde Kafa Terlemesi, Genel olarak bir çok bebeklerde kafa terlemeleri gerçekleşmektedir. Nitekim bebeğinizde kafa terlemesi çok aşırı değil ise bu aslında normal hatta sağlıklı diyebiliriz. Çünkü bebeklerde sindirim Bebeklerde Kafa Terlemesi, Genel olarak bir çok bebeklerde kafa terlemeleri gerçekleşmektedir. Nitekim bebeğinizde kafa terlemesi çok aşırı değil ise bu aslında normal hatta sağlıklı diyebiliriz. Çünkü bebeklerde sindirime bağlı metabolizmaları normal bir yetişkine oranla iki hatta bazı dönemlerde üç kata kadar daha hızlı çalışmaktadır. Bundan dolayı, özellikle emzirdiğiniz de ve sonrasında uyuduğunda bebeklerde metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlı olarak kafalarında terleme gerçekleşir. Burada dikkat edilmesi gereken bebeğinizin gün içerisinde çok fazla kafada terlemesi gerçekleşmesidir. Gün içerisinde çok fazla kafa terlemesi geçirmesinin belli başlı nedeni vardır.

Bebeklerde Kafa Terlemesi Nedenleri

Bebeklerde kafa terlemesi nedenleri arasında daha önce bahsettiğimiz gibi metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Fakat bu terlemeler gün içerisinde çok sık olmaz ve çok fazlada terleme gerçekleştirmez. Fakat bazı durumlarda rahatsızlıklara bağlı olarak gün içerisinde çok fazla terlemeler meydana gelmektedir.
 • Bebeklerde vitamin eksikliğine bağlı olarak kafa terlemeleri gerçekleşir. Özellikle D vitamini eksikliğinde sık sık bebeklerde kafa terlemesi gerçekleşir. D vitamini eksikliklerin de bebeğinizi bol bol güneşe çıkarabilirsiniz.
 • Evhamlı annelerin bebeklerini çok fazla kalın giydirmesi ve özellikle bebeklerin hareket kabiliyetlerini kısıtlayan tulumların kullanımı da bebeklerde sinir ve stres yaratması ile birlikte kafa terlemesi gerçekleşir.
 • Aynı zamanda oda sıcaklığında çok yüksek olması, bebeklerde kafa terlemesine neden olmaktadır. Bununla birlikte bebeğiniz kıyafetlerinde mutlaka hava alışverişini sağlayan delikli ve pamuksu giyecekleri kullanın.
 • Enfeksiyonlara bağlı olarak kafada  terlemeler gerçekleşebilir. Sinüzit ve ciğer rahatsızlıkları da bebeklerde kafa terlemesine neden olabilir.
Bebeklerde Kafa Terlemesi Tedavisi Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk olarak bebeğinizde dikkat etmeniz gereken emzirme sırasında ve sonrasında sindirmede gerçekleşiyor ise bu gayet normaldir. Fakat gün içerisinde çok fazla gerçekleştiği takdirde hemen en yakın çocuk doktoruna başvurmalısınız. Nitekim başka ciddi rahatsızlıklardan dolayı, kafada terleme gerçekleşmiş olabilir. Bebeklerinizi özellikle çok fazla giydirmekten kaçınmalısınız. Bebeğinizin üşüdüğünü anlamak için ise ateş ölçeri sadece bebeğinizin ateşini ölçmek için değil normalde de vücut ısısını kontrol etmek için kullanabilir ve vücut ısısı 36 ve üstü ise üşümemiş, yani üst üste giydirmenize gerek yok demektir.

]]>
Soğuk Terleme Mide Bulantısı https://www.terlemek.gen.tr/soguk-terleme-mide-bulantisi.html Sat, 20 Oct 2018 11:47:24 +0000 Soğuk terleme mide bulantısı, aynı anda olabilen rahatsızlıklardır. Zaman zaman çoğumuz böyle bir an yaşamışızdır. Yada yakınımızdan birisi soğuk terle döktüm diye bir cümle kurmuştur. Aslında vücutta ısı artışı m Soğuk terleme mide bulantısı, aynı anda olabilen rahatsızlıklardır. Zaman zaman çoğumuz böyle bir an yaşamışızdır. Yada yakınımızdan birisi soğuk terle döktüm diye bir cümle kurmuştur. Aslında vücutta ısı artışı meydana gelmeyen soğuk terleme anında kişide kaygı, korku yada aşırı üzüntü hali muhtemeldir. Yani soğuk terleme fiziksel bir faaliyetin sonucu değildir. Koşarken vücudunuz ısınır ve ter atarsınız yada klima olmayan bir ortamda sıcak basar ve ter atarsınız. Bu vücudun kendisini soğutabilmesi için yapmış olduğu doğal bir tepkimedir. Ancak soğuk terleme mide bulantısı psikolojik kaynaklıdır. Bazı hastalıksal durumlarda da görülebildiği gibi genellikle psikolojiktir. Soğuk terleme mide bulantısına neden olabilecek anlar şöyle sıralanabilir.
 • Stres birinci etken olarak görülebilmektedir. Genellikle konuşmacı olarak bir topluluğa karşısına çıkmanız gerektiğinde karşımıza çıkar. Konuşma hazırdır, ortam hazırdır, sahneye çıkarsınız ve o an panik hali hafiften soğuk terleme mide bulantısı. Tabi bu durum faaliyet tekrar ettikçe ortadan kalkacaktır. Bunun dışında kalabalık araçlarda seyahat ederken bu durum yaşanabilmektedir. Toplu taşıma araçlarının aşırı dolması kişide ortamdan çıkamayacakmış hissi meydana getirerek panik olmasına neden olur. Bunun sonucunda hafif baş dönmesi, soğuk terleme ve mide bulantısı kaçınılmaz hale gelir. Kişi ortamdan kaçmak ister. Gün içerisinde çevrenizde gelişen ani olaylar yada haberler de soğuk terleme ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Yanınızda olan bir kaza, kavga yada bir patlama stresin başlamasına neden olabilmektedir. Bu ruh hali sebep ortadan kalkana kadar devam edebilir. Kişi bütün durumlarda oturmak yada ortamdan hızla uzaklaşmak ister. Bazende kaza sonucu oluşan panik hali vardır. Örneğin, elini kesen bir kişiyi kan tutması ve sonrasında meydana gelen soğuk terleme ve mide bulantısı. Büyük kanamalı kazalarda görülen bu durum genellikle şok olarak tabir edilmektedir. 
 • Yetersiz beslenmede genellikle soğuk terleme mide bulantısı sürecini hazırlayabilmektedir. Örneğin yoğun tempoda çalışan bir kişinin düzgün beslenmemesi kan şekerinin düşmesine neden olacak bu soğuk terleme mide bulantısı meydana getirebilecektir. Bu durumlar biraz daha kısa süreli olmaktadır. 
 • Bazen vücuttaki bir ağrı buna neden olabilmektedir. Migren ağrısı, bir yerin kırık olması yada diş ağrısı gibi durumlar soğuk terleme mide bulantısına neden olabilmektedir. Ancak bu durumda yine psikolojik faktöre dönük olmaktadır. Yani hafiften bir panik havası. 
Bunlar ve benzeri durumlarla sürekli karşılaşmaktayız. Psikolojik ağırlık olan nedenler olsa da herhangi bir etken olmadan da soğuk terleme mide bulantısı yaşıyorsanız. Mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Başka ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Çocuklarda El Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocuklarda-el-terlemesi.html Sat, 20 Oct 2018 13:15:08 +0000 Çocuklarda el terlemesi, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Fakat çocuklar bu rahatsızlıktan yetişkinler kadar fazla şikayet etmezler. Genellikle bu çocuklarda el terlemesi Çocuklarda el terlemesi, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Fakat çocuklar bu rahatsızlıktan yetişkinler kadar fazla şikayet etmezler. Genellikle bu çocuklarda el terlemesi rahatsızlığı 10-13 yaşları arasındaki çocuklarda çok fazla bir şekilde görülmektedir. Bu rahatsızlık tedavi edilmez ise çocuğun yaşamı boyunca çocuklarda el terlemesi rahatsızlığı devam eder. Çocuklarda el terlemesi sorunu avuç içlerinde daha fazla meydana gelmektedir. Çocuklarda avuç içerisinde meydana gelen bu sorun aslın da avuç içerisinde daha çok ter bezlerinin bulunmasından dolayıdır. Ter bezlerinin avuç içerisinde daha çok olduğundan dolayı bu bezlerin en küçük düzensiz bir şekilde çalışmasında bile çocuklarda el terlemesi rahatsızlığına neden olur. Bazen de çocukların yaşadıkları yerlerde çocuklarda el terlemesi rahatsızlığına sebep olmaktadır. Çünkü nemli olan bölgelerde yaşayan çocuklarda terleme çok daha fazla bir şekilde görülebilir. Eğer çocuğunuzda el terlemesi rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığın nedenini anlamanız için bir doktora götürünüz. 

Çocuklarda el terlemesi rahatsızlığını önlemek için Yapılması Gerekenler

Çocuklarda el terlemesi rahatsızlığı aslında ebeveynler biraz dikkat ederse bu sorunun önüne geçebilirler. Bu çocuklarda el terlemesinde dikkat edilecek en önemli mesele avuç içerisinde terlemeyi arttıracak etkenleri ortadan kaldırmaktır. Bu etkenlerin başında ellerine taktığınız eldivenler gelir. Bu eldiveni doğru zamanlarda takarsanız çocuklarda el terlemesini azaltabilirsiniz. Çocuklarda kullandığınız bazı nemlendirici kremler içinde işlenmemiş petrol ürünleri vardır. Bu gibi kremlerde çocuklarda el terlemesine deden olur. İçeriği bilinmeyen nemlendirici kremleri çocuklarda kullanmayınız. Çocuklarınızı aşırı stresten, gerginlikten, korkudan, aşırı heyecandan ve aşırı sinirden uzak tutmaya çalışınız. Bu gibi sorunlarda çocuklarda el terlemesine neden olur. Çocuklarınızın ellerini sık sık yıkanması alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Ellerin yıkanmamasından dolayı da çocuklarda el terlemesi rahatsızlığına neden olur

Çocuklarda el terlemesi sorunu için yapılabilecek tedaviler

Çocuklarda el terlemesi rahatsızlığını geçirmek için yapılabilecek ilk tedavi şekli el içerisine su yardımı ile elektrik akımı verilerek yapılan tedavidir. El içerisine verilen elektrik akımı çocuklarda el terlemesi rahatsızlığını engeller. Bu tedavi yönteminin yanı sıra bir tedavi şekli ise ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Çoğunlukla hap şeklinde olan ilaçlar çocuklarda el terlemesi rahatsızlığını önler.

]]>
Gece Boyun Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/gece-boyun-terlemesi.html Sun, 21 Oct 2018 12:45:00 +0000 Gece Boyun Terlemesi, Genellikle insanlarda sık rastlanmayan durumlardan biridir. Terleme, vücut sıcaklığını düzende tutması için insan vücudunun vermiş olduğu tepkidir.  Bu olay tamamen insanların istemi dışında oluşan Gece Boyun Terlemesi, Genellikle insanlarda sık rastlanmayan durumlardan biridir. Terleme, vücut sıcaklığını düzende tutması için insan vücudunun vermiş olduğu tepkidir.  Bu olay tamamen insanların istemi dışında oluşan, insan metabolizmasının doğal bir işlevidir. Bu gece boyun terlemesi olayının belli bir yere kadar insanlarda olması normal bir olaydır. Ama bu gece boyun terlemesi normal seviyeyi geçerse insanın yaşam kalitesini düşürür. Gece boyun terlemesi sabah yataktan kalktığınızda boynunuzun tutulmasına da sebep olabilir. Hatta aşırı gece boyun terlemesi bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenden dolayı aşırı gece boyun terleme durumunda kesinlikle bir doktora gidilerek muayene olunması gerekir.

Gece Boyun Terlemesi Sebepleri

 İnsan vücudundaki çok sayıda ter bezleri bulunmaktadır. Bu ter bezleri düzensiz bir şekilde çalıştığı zaman vücut ısısı artar ve vücut ısısının artmasından dolayı da gece boyun terlemesi meydana gelir. İş hayatındaki yoğun bir şekilde çalıştıktan sora eve yorgun gelmesi ve bazı kişilerin aile içerisindeki yaşadığı olaylardan dolayı stres, sinir yapmasından dolayı da gece boyun terlemesi problemi olabilir. İnsanların gece rüyasında korkmasından dolayı da gece boyun terlemesi meydana gelebilir. İnsanların büyük saçlarından dolayı ve şişman olmasından dolayı da gece boyun terlemesi meydana gelebilir. İnsanların böbrek üstündeki bezlerinin düzensiz çalışmasından, kanser hastalıklarından ve troit bezlerinin fazla çalışmasından da gece boyun terlemesi problemi olabilir. Genellikle gece boyun terlemesi kalın olan giysilerle uyulmasından ve yatak odasının sıcak olmasından dolayı da meydana gelmektedir. Kortizon ilaçları, tansiyon ilaçları ve kanser ilaçları ve buna benzer ilaçlarda gece boyun terlemesine neden olur.

Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı veya da başka farklı sebeplerden dolayıda gece boyun terlemesi meydana gelirse gelsin kesinlikle bir doktora giderek muayene olmalısınız ve hangi sebepten olduğunu öğrenmelisiniz.

]]>
Mide Bulantısı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/mide-bulantisi-terleme.html Sun, 21 Oct 2018 18:36:08 +0000 Mide bulantısı terleme, Mide bulantısı, mide krampı ve terleme en çok endişe ve stres nedeni ile olur. Ani hareket etmek, yoğun stres, şok hali ve ruh halinde ki ani değişimler de mide bulantısı ve terlemeye neden olabil
Mide bulantısı terleme, Mide bulantısı, mide krampı ve terleme en çok endişe ve stres nedeni ile olur. Ani hareket etmek, yoğun stres, şok hali ve ruh halinde ki ani değişimler de mide bulantısı ve terlemeye neden olabilir. Bazen bedenimizde fiziki bir rahatsızlığın belirtisi olarak ta ortaya çıkabilen mide bulantısı terleme; ağlama, sinir boşalması hatta baygınlığa neden olabilir. Esasen bu hastanın şok geçirmesinden kaynaklanır.  Çene kitlenmiş ise hastanın nefes yolunun açılması hayati önemdedir. (Çeneyi açmak için kaşık sapı kullanılabilir.)

Soğuk terlemeye mide bulantısı eşlik ediyor ise; kullanılan bir ilacın yan etkisi, tansiyon düşüklüğü veya gıda zehirlenmesi olabilir. Muhtemelen bu gibi bir durumda hasta da titreme de görülür. Bu durumda vakit kaybetmeden acil servise gidip muayene olmanız gerekir.

Mide bulantısı ve terlemenin diğer nedenleri,

Besin eksikliği, yoğun çalışma temposu içinde kimi zaman hiç yemek yenilmeden, kimi zaman da öğün aralıklarının düzensizliği nedeni ile beslenme yetersizliği görülebilir. Özellikle akşam saatlerinden itibaren vücudun enerji stoklarının tükenmesi ve yeterli vitaminin alınmaması ile birlikte tansiyon ve şeker düşüklüğü ortaya çıkar. Bu durumda vücutta tepkisel olarak mide bulantısı terleme ortaya çıkar.

Fiziki bir hastalık, özellikle kansızlık (anemi) hastalığı, kan dolaşımı esnasında, kanda hemoglobin olmamasından kaynaklanır. Hemoglobin, vücuda giren oksijeni hücrelere taşıyarak enerji ortaya çıkmasında görevlidir. Anemi hastalığında hastaların enerjisi düştüğünden mide bulantısı terleme ortaya çıkar. Hastalığın atlatılması için kan yapıcı besinler ve ilaçlar almak gerekir.

Yoğun ağrı, başta migren ağrısı olmak üzere, vücudun diğer uzuvlarında meydana gelen yaralanmalar, kırıklar, burkulmalar, vertigo gibi rahatsızlıklar hastanın midesinin bulanmasına ve terlemeye neden olur. Yaralanma anlarında hastalar kan görmesi ile birlikte mide bulantısı terleme ile de karşılaşabilirler.

Üşütme, havaların soğuması ile birlikte değişen mevsimsel koşullara ayak uydurmak vücut için bazen sorun olabilir. Bu durumda vücut üşütmesi ortaya çıkar. Mide bulantısı, titreme ve soğuk terleme ile kendini gösteren bu rahatsızlık için istirahat şart olup, ağır durumlarda hekiminize baş vurmanız gerekir.

Mide bulantısı ve terlemeyi nasıl önleriz

İlk yapmanız gereken stresten uzak kalmanız, bunun için yoga ya da kendinizi rahatlatacak bir hobi edinmeniz gerekir. Stres atmak için en iyi yol spor yapmaktır. Bundan başka doğa yürüyüşü veya çimenler üzerinde çıplak ayakla yürümek size iyi gelecektir. Eğer kendi başınıza bunu yapamıyorsanız, psikolojik destek almanız gerekir. Gün içinde bir kaç kere ılık duş almak sizi gerginlikten kurtaracak ve stresten uzaklaştıracaktır. Beslenme alışkanlıklarınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. Tatlı şeylerden uzak durun tatlı şekeri yükselttiğinden stresin artmasına neden olur. Özellikle acı biber yemek endorfin salgılanmasını artırdığından stresin azalmasına neden olur.
]]>
Strese Bağlı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/strese-bagli-terleme.html Sun, 21 Oct 2018 19:56:11 +0000 Strese bağlı terleme: Strese bağlı olarak kişide görülen terleme bir çok kişide yaşanmaktadır. Terleme çoğu zaman yaz aylarında sıcak havalarda vücutta kendini gösteren bir problemdir. Fakat bazı durumlarda hava sıcak olmasa Strese bağlı terleme: Strese bağlı olarak kişide görülen terleme bir çok kişide yaşanmaktadır. Terleme çoğu zaman yaz aylarında sıcak havalarda vücutta kendini gösteren bir problemdir. Fakat bazı durumlarda hava sıcak olmasa da kişi stres yaşadığı anlarda gözle görülür bir şekilde terleme yaşamaktadır. Terleme, doğal ve sağlıklı bir vücut eylemidir. Vücuttan toksinleri uzaklaştırmaya fayda sağlamaktadır. Ayrıca sıcak havalarda vücudun serinlemesine de fayda sağlamaktadır. Ancak ter bezinin aşırı ve düzensiz çalışması kişinin genel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Kişinin yaz aylarında yaşadığı terleme normal olarak sayılmaktadır. Fakat sinirsel yani psikolojik durumlarda aşırı terleme, yorulma anlarında aşırı terleme veya sıcaktan aşırı terleme doğal bir durum olarak algılanmaz. Bu durumlar kişide yaşanıyorsa mutlaka doktora giderek tedavi olmalıdır. Aşırı terleme kişide bir hastalık boyutundaysa uygulanan tedaviler kişiye fayda sağlayacaktır. Günümüzde terleme tedavileri % 80 civarlarına varan başarılar sağlamaktadır. Strese bağlı terleme kişinin korku, kaygı, endişe veya heyecan yaşadığı anlarda hava soğuk olsa ile kişinin terlemesi demektir. Strese bağlı terleme yine boyutlara bağlıdır. Kişide görülen terleme sadece gözle görülecek eli nemlendiren bir terleme ise sorun teşkil etmemektedir. Fakat strese bağlı yaşanan terleme elbiseleri ıslatacak veya terin damlama boyutunda ise kişinin tedavi alması gerekmektedir.

Strese bağlı terlemeyi önlemeye yönelik alınacak tedbirler:
 • Kişinin stresli bir ortamdan stresli bir yaşamdan elinden geldiği kadar uzak durması
 • Zaman zaman tenha ve sakin yerlerde dinlenmesi
 • Devamlı olarak rahat giysiler tercih etmesi
 • Giyilen elbiselerde pamuklu, terletmeyen doğru kumaşların seçilmesi
 • Havadar ve ferah ortamlarda kişinin daha çok zaman geçirmesi
 • Devamlı olarak ılık duş almak
 • Yağlı yiyeceklerden, kızartma yemeklerinden ve acı baharatlardan kişinin kaçınması
 • Heyecan, korku ve panik anlarında kişinin nefesini doğru ayarlayarak sakinliğini korumaya çalışması kişide strese bağlı terleme problemini en az dereceye indirebilir. Hatta yok olmasını sağlayabilir.
Strese bağlı terleme tedavisi: 

Kişinin üzerinde oluşan stres nedeni ile terleme yaşamasında önerilen en etkin tedavi yöntemi vaser stop sweat yöntemidir. Bu yöntem kişinin koltuk altı bölgesine küçük bir çizik atılarak ve atılan çizik içerisinden özel bir solüsyon verilerek deri tedavi işlemi için hazırlanır. Daha sonra aynı kesikten girilerek vaser uygulanır. Vaser tedavisinin amacı kişide deri altı yağ dokusu ile temas eder bir vaziyette bulunan ter bezlerini çevre dokulara zarar vermeden almaktır. Kişinin terleme problemini ortadan kaldıran bir tedavi şeklidir. Vaser tedavi yöntemi ardından liposuction yöntemi ile etkisizleştirilen ter bezleri koltuk altı bölgesinden alınır. Bir günlük bir süre zarfında iyileşme kişide gerçekleşir. Açılan kesiklerin iyileşmesi ise 1 haftayı veya 10 günü bulabilir. Nadiren ter bezleri alınan bölgede şişme veya hafif his değişikliği hissedilebilir. Strese bağlı terleme tedavi sonrasında çok nadirde olsa vücut tekrar ter bezi oluşturabilir fakat tedavi öncesi terlemede yaşanan aşırılık ve diğer problemler hiç bir zaman gerçekleşmez.
]]>
El İçi Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/el-ici-terlemesi.html Mon, 22 Oct 2018 02:24:36 +0000 El içi terlemesi, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak karşılaşılan durumlardan biridir. Genel olarak dünya üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre her 100 kişiden ikisinde rahatsızlık verici derecede el El içi terlemesi, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak karşılaşılan durumlardan biridir. Genel olarak dünya üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre her 100 kişiden ikisinde rahatsızlık verici derecede el içi terlemesi meydana gelmektedir. Yaz aylarında birçok kişide görülen bu durum bazı insanlarda bir hastalık etkisi göstererek rahatsızlık verici bir hale gelir. Aslında yaz aylarında belli bir derecede el içi terlemesi normaldir. Fakat elden damlayacak derecede terleme problemi tam bir sorun olarak ortaya çıkar. El içi terlemesi en çok çocukluk döneminde başlayarak vücudun diğer uzuvlarına yayılabilir. El içi terlemesi sorunu olan insanlar birçok zaman ayak altı terlemesi sorunu da yaşarlar. Bu durum hem kadınlarda hem erkeklerde eşit bir şekilde görüldüğü için sadece belli kişilere özgü değildir. El içi terlemesi durumunu bir rahatsızlık olarak yaşayan insanlarda bu durum yaz kış demeden her gün meydana gelir. Meydana gelen el içi terlemesi soğuk kış aylarında bile görüldüğü için kişi bu durumdan çok rahatsız olur. Bu duruma neden olan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenle el içi terlemesi rahatsızlığını tek bir nedene bağlamak son derece yanlıştır. El içi terlemesinin o kadar fazla nedeni vardır ki bazen duygusal etkenler bile el içi terlemesinde önemli bir etken olabilmektedir. 

El içi terlemesinin nedenleri:
 • Sempatik sistem bozukluğu, aslında bu durumun en büyük nedenidir. Bu durum direk olarak sempatik sistemin aşırı duyarlı olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerde genellikle sempatik sinirler çok fazla çalışır. Gereksiz olarak çalışan sempatik sinirler el içi terlemesi sorununa neden olmaktadır.
 • Yaygın olarak görülen bu durum bazen havanın sıcak olmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve bu nedenle belli bir süre kişiye rahatsızlık verir. Bunun için belli bir süre elleri soğukta bırakmak iyi olacaktır. 
 • Başta heyecan, stres, ve psikolojik durumlar olmak üzere birçok duygusal durumlar bu şekilde el içi terlemesi problemine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle aşırı stresten uzak durmalısınız. 
 • Yapılan işte bazen el içi terlemesi sorununun nedenlerinden biridir. Sürekli olarak sıcak ortamda çalışmak ya da elleri kullanarak çalışmak bazı insanlarda avuç içi terlemesine neden olmaktadır. 
El içi terlemesi tedavisi:
El içi terlemesi tedavi edilmediği sürece kendi kendine iyileşmesi mümkün olmayan bir durumdur. Fakat bu durum 40 yaşından sonra tedavi edilmese bile yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlayacaktır. Fakat bu sorunun iyileşmesi için bu yaşı beklemenize gerek yoktur. Bunun için el içi terlemesinde ameliyatsız çözümler uygulayabilirsiniz. İlk olarak terlemeyi önleyecek krem, losyon ve jelleri kullanabilirsiniz. Bu jelleri tüm eczanelerde bulmanız mümkündür. Özellikle akşam vakitlerinde bu maddeleri kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra bazı insanlar bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak el içi terlemesi rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. Bunun için bazı şifalı bitkiler el içerisine uygulanır ve bu işlem sık sık tekrarlanır. İlk zamanlarda olmasa bile belli bir süre sonra el içi terlemesi kolaylıkla ortadan kalkar. 
]]>
Gece Soğuk Terleme https://www.terlemek.gen.tr/gece-soguk-terleme.html Mon, 22 Oct 2018 12:07:34 +0000 Gece Soğuk Terleme, Gündüz vücut direnci geceye göre daha yüksektir, vücut uyanıklığı sadece gözler için geçerli değildir. Bu nedenle hastalık yada ağrılar aşırı olmadığı sürece gündüz çok hissedilmeyebilir. H Gece Soğuk Terleme, Gündüz vücut direnci geceye göre daha yüksektir, vücut uyanıklığı sadece gözler için geçerli değildir. Bu nedenle hastalık yada ağrılar aşırı olmadığı sürece gündüz çok hissedilmeyebilir. Hastalık belirtileri gece daha fazla ortaya çıkar. Gece soğuk terleme, daha önceden bedenimizde bulunan bir rahatsızlığın vücut direnci düştüğünde ortaya çıkmasıdır. Gece soğuk terleme görülen rüyalar ile de ilgili olabilir. Bir çok kişi kabus rüyalar gördüğü zaman terler. Sürekli gece soğuk terleme tabi ki önemli bir konudur. 

İnsanlar da kaygıya dönüşen gece soğuk terleme, hastanın uyumak istememesine dolayısı ile yorgun, bitkin ve ruhsal yönden çöküntü içine girmesine neden olur. Bu sorunu aşmak için terlemeye neden olan faktörlerin hasta ve hekim tarafından araştırılması gerekir. Bu terleme şekli daha çok insanlar da vücudun strese karşı tepkisi nedeni ile ortaya çıkar. 

Gece soğuk terlemenin nedenleri,

Endişe, stres, korku, Bu üç durum herkese stres yaşatır. Yapılan araştırmalara göre korku anında midede salgılanan adrenalin vücudun katılaşmasına neden olmaktadır. Böylece stres ve endişe beraberinde gelmektedir. Özellikle disiplin gerektiren meslek grupları, sermayesinin tamamına yakını ile özel iş kuranlar, ergenlik döneminde gençlerde karşı cins ile olan ilişkilerde bu üç durum görülebilir. 

Böyle durumlarda bedenimizin savunma mekanizması doğru ya da yanlış bir karar vermenin eşiğindedir. Karar verme anı stresin yaşandığı andır. Yanlış karar verildiği ilerleyen zamanlarda görülür ise stres artacak ve durum düzelene kadar geceleri soğuk terleme yaşanacaktır.

Yoğun fiziki acı çekmek,Vücudumuzun maruz kaldığı bir yaralanma, kırık, çatlak, migren gibi aşırı acı çektiren durumlarda gece uyuduktan bir süre sonra ağrının artması ile kasılmalar başlar, bu durumda vücudun savunma mekanizması hastayı uyarmak için soğuk terlemeye başlar.

Yoğun ruhsal acı çekmek, Tıp tarafından tam olarak nedeni bilinemeyen sorunlardan dolayı hasta gece soğuk terleme yaşayabilir. Ruhsal durumu bozuk olan kişiler de mide, beyin ve sinir sisteminin salgıladığı enzimlerin anormal olması, hasta vücudunun tanımlanamayan bu durum karşısında hastayı uyarmak için soğuk terleme ortaya çıkabilir.

Kansızlık (anemi), Bedenimizin canlı kalabilmesi için oksijen azot ve karbondioksite ihtiyacı vardır. Oksijenin hücrelere iletilmesi, hücrelerde enerjiye dönüşmesi için hemoglobinler  (alyuvar) hücrelere taşınması gerekir. Kanda hemoglobin sayısı yeterli düzeyde olmadığı zamanlarda kansızlık baş gösterir, hasta da halsizlik, bitkinlik ve gece soğuk terleme görülür.

Gece soğuk terlemenin tedavisi,

Nedenlerini ortadan kaldırmak için adım atmanız gerekir. Yoğun stresten uzaklaşmak için spor en güzel stres atma biçimidir. Bunun ile birlikte yeşil bitki çayları içmek insanı mutlu eder. Kansızlık ile ilgili sorunlardan dolayı kuru üzüm çözüm olabilir. Vücudunuzda oluşan fazla elektriği vücuttan atmak için çıplak ayakla toprakta yürümek sizi rahatlatacaktır. Halen bir çözüm bulamadığınızda hekiminize başvurun.
]]>
Popo Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/popo-terlemesi.html Mon, 22 Oct 2018 20:36:34 +0000 Popo terlemesi, Çoğu kimse tarafından şikayet edilen bölgesel olarak terleyen yerlerden biridir. Popo bölgesinde terleme sorunu olanlar genelde çözüm yolları ararlar ama bunun çok farklı sebepleri olduğu için kesin Popo terlemesi, Çoğu kimse tarafından şikayet edilen bölgesel olarak terleyen yerlerden biridir. Popo bölgesinde terleme sorunu olanlar genelde çözüm yolları ararlar ama bunun çok farklı sebepleri olduğu için kesin ve kalıcı bir sonuç bulunamaz. İnsanlar da 3-4 milyon arası ter bezi bulunduğu bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçekliktir. İnsan vücudunda bulunan 4 milyon civarındaki ter bezleri  aslında kokusuz bir sıvı salgılar. Bu sıvının kötü kokmasının nedeni bakterilerin hemen harekete geçmesidir. Berrak şekilde olan ter bezlerinin çoğunluğu eller, ayak tabanları ve  yüzde bulunur. Koyu kıvamlı ve kötü kokulu ter salgılamakta olan bezlerde genital bölge, koltuk altı ve popo bölgesinde bulunmaktadır. Koltuk altı bölgesinde berrak ter bezlerinin sayısı ile yoğun kıvamlı ve kötü kokulu ter bezlerinin sayısı eşit değildir. Bu yüzden başka bölgelerde oluşan berrak ter bezlerinin yaklaşık 10 katı kadar fazladır. 

Popo terlemesi neden olur

Popo terlemesi oluşmasının nedeni vücut fonksiyonunun sağlanmasıdır. Kötü bir koku oluşturduğu muhakkak olup buharlaşma yolu ile uçan ter vücudun otomatik olarak soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Vücut ısısı beyin merkezinde ısı düzenleme merkezi tarafından kontrol edilmektedir. Bu işlem ile temiz kokusuz ter salgılayan ter bezlerinden kan akımı yardımı ile terin dışarı atılmasına ve cildin düzenlenmesine yardım olmaktadır. Popoda oluşan terleme vücut sıcaklığına duyarlı olan bölge değildir. Burada durum farklıdır yani, el ve ayaktakilerden farklıdır. Şöyle ki el ve ayak terlemeleri duygusal durumlara bağlı olarak stres, kaygı ve heyecan gibi nedenlere bağlı iken popoda oluşan terlemeler hem duygusal hem de beyindeki ısı düzenleme merkezine göre çalışmaktadır.

Beyin içerisinde bulunan ısı düzenleme merkezinden çıkan uyarılar istemsiz olarak sinir siteminin bir kısmını içeren sempatik sistem yönünden, ter bezleri tarafından iletilerek popo veya başka bölgelerde ter salgısını oluşturmaktadır. Vücut kendini normal yolla otomatik olarak soğuttuğundan dolayı bu soğutmayı popo ve diğer farklı bölgelerde gerçekleştirir. Kişinin popo bölgesinde çok fazla terleme oluyor ise ter bezlerinin çalışmasında, yapısında, ve sayısında farklılık olduğu anlamına gelmemektedir. Popo terlemesi vücutta bir sıkıntı yada rahatsızlık olduğu anlamına gelmez.

Popo terlemesini engellemek için neler yapılabilir

 • Öncelikle genel temizlik kurallarına ve hijyene riayet etmek gerekir. Günlük olarak temiz bir şekilde banyo yapmak gerekir.
 • Popo bölgesindeki tüylenme ve kıllanmalar düzenli olarak temizlenmelidir. Çünkü bakteriler kıllar arasına yerleşerek yaşamlarını daha kolay sürdürmektedirler. Yada en akılcı çözüm lazer yöntemi ile kıllardan tamamen kurtulmaktır.
 • Kalça bölümü fazlaca yağ içeren bir bölüm olduğundan dolayı çok yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
 • Fazla kilolu olmak bir çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi fazla yağlanma nedeni ile de popo bölgesinde terlemeye neden olur. Bu yüzden bir an önce fazla kilolardan kurtulmak gerekir.
 • İçeriğinde pamuk olan giysiler ve iç çamaşırları tercih edilerek naylon içerikli kıyafetlerden uzak durulmalıdır. 
 • Yoğun kalça egzersizi gerektiren uygulamalar popo bölgesinde aşırı terlemeye yol açar.
 • Alkol ve kafein içermekte olan içeceklerden uzak durulması çok faydalı olacaktır.
 • Günlük düzenli olarak sıvı tüketilmesi yani su tüketimi terlemenin başka bölgelere dağıtılmasına yardımcı olacaktır.
]]>
Ayak Terlemesi İçin İlaç https://www.terlemek.gen.tr/ayak-terlemesi-icin-ilac.html Tue, 23 Oct 2018 07:43:15 +0000 Ayak Terlemesi İçin İlaç; Toplumumuzda bulunan 100 insanın 2 veya 3'ünde görülebilen bir durumdur. Genel olarak çocukluk döneminde başlamaktadır. Kimi zaman çorap giymeyle bu durum azalabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda eşi Ayak Terlemesi İçin İlaç; Toplumumuzda bulunan 100 insanın 2 veya 3'ünde görülebilen bir durumdur. Genel olarak çocukluk döneminde başlamaktadır. Kimi zaman çorap giymeyle bu durum azalabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda rastlanmaktadır. Olguların %40'ı genetik ya da irsi geçiş durumu bulunmaktadır. Mevsimsel bir şey olmayıp, her mevsim yaşanabilecek bir durumdur. Sıcak mevsimlerde daha belirgin olmaktadır. 35-40 yaşlarından sonra şiddeti biraz daha azalmakla birlikte devam etmektedir. Heyecan, stres ve duygusal durumlar tetikleyebilmektedir.  Ayak terlemeniz çok şiddetli değil ise terleme önlemek için losyon, krem, sabun, jel gibi ürünleri ayaklarınıza uygulayarak terlemenizi azaltabilirsiniz. 

Ayak Terlemesi İçin İlaç Seçenekleri Nelerdir;

Timodore Deodorantlı Krem; Aşırı ayak terlemesi ve kötü ayak kokuları gibi sorunlarınızda oldukça etkilidir. Ayaklarınızın fizyolojisine göre, bitkisel koku giderebileceğiniz enzim kullanılarak formüle edilmiştir. Ayaklarınızı her gün yıkasanız bile etkisi devam etmektedir. Ayak parmaklarınızın arasına ve ayak tabanınıza sabah akşam uygulayarak kullanmanız tavsiye edilmektedir.
SweatSet; Ayak, koltuk altı ve meme altı sırt vb. bölgesel terlemeler için kullanılmaktadır. Ayaklarınıza sürdükten hemen sonra bir eldiven yardımı ile losyonun emdirilmesi sağlanmalıdır. 20-30 dakika kadar uyguladığınız zaman etkisini hissedeceksiniz. Bu uygulamayı her gün kullanmanız size oldukça fayda sağlayacaktır. 
Terkur Antihidrotik; Özellikle el, ayak ve koltuk altı terleme problemi yaşayanlar için günümüz doktorlarının yazmış fix olarak yazdığı kremdir. Alüminyum içermektedir. Ayak terlemenizi % 100 engelleyememektedir. Kullanım açısından yatmadan önce kullanmanız önerilmektedir. Başlangıç olarak 3 ya da 5 günde 1 daha sonra ise ihtiyacınıza göre kullanmanız önerilir. 
Urgo Terleme Önleyici Losyon; Ayaklarınızda yaşamış olduğunuz aşırı terleme sorunlarına ideal bir çözümdür. Terlemeyi etkili bir biçimde azaltmaktadır. Günde en fazla bir kez temiz ve kuru cilde akşamları uygulamanız önerilmektedir.
]]>
İshal Terleme https://www.terlemek.gen.tr/ishal-terleme.html Tue, 23 Oct 2018 20:03:02 +0000 İshal terleme, en çok rastlanan bağırsak rahatsızlıklarından bir tanesi de ishaldir. İshal kendisini bireylerde şiddetli karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma ile gösterir. Dışkının sıvıya yakın bir şekilde yapılmasına İshal terleme, en çok rastlanan bağırsak rahatsızlıklarından bir tanesi de ishaldir. İshal kendisini bireylerde şiddetli karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma ile gösterir. Dışkının sıvıya yakın bir şekilde yapılmasına ve aynı zamanda bireyde ani ve sürekli tuvalete gitme isteği uyandırır. İshalin en önemli sebebi enfeksiyonlardır.

İshal Terleme Yapar Mı

Kişi ishal olduğu zaman bağırsaklarında enfeksiyonlar bulunur. Bu enfeksiyonlar vücudu halsiz ve bitkin yaparken aynı zamanda da bireyi ishal yapar. Çünkü bu enfeksiyonlar kişi de ateşin yükselmesine sebep olmaktadır. Hem ateşi olan hem de ishali olan bireyler sık sık terler. Yani ishal terleme yapar. Terleme genellikle tek başına görülmez. Beraberinde mutlaka ishal, kusma, ateşi de getirir. Bu sebeple dikkat ile üstünde durulmalıdır. Aynı zamanda doktor kontrolü gerektirir. Eğer bireyde ishal ve terleme birlikte görülüyorsa sindirim bozukluğu, besin zehirlenmesi ve bağırsak enfeksiyonu en çok karşılaşılan rahatsızlıktır. Birey bol bol dinlenmeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. İshal terlemeye sebep olduğu için vücutta su kaybı görülecektir. Buna bağlı olarak kişi bol bol su içmelidir. Çünkü bu içilen su vücuttaki enfeksiyonların atılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda protein ağırlıklı beslenilmelidir. Böylelikle vücut direnç kazanır.
]]>
Bebeklerde Avuç İçi Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/bebeklerde-avuc-ici-terlemesi.html Wed, 24 Oct 2018 08:06:34 +0000 Bebeklerde Avuç İçi Terlemesi: Terleme normalde bebeklerde çok sık görülen bir problem değildir. Normal olarak bebeklerin ilk aylarında ter bezleri fazla gelişmediği veya gelişimlerini tamamlamadıkları için ellerinde, avuç içi Bebeklerde Avuç İçi Terlemesi: Terleme normalde bebeklerde çok sık görülen bir problem değildir. Normal olarak bebeklerin ilk aylarında ter bezleri fazla gelişmediği veya gelişimlerini tamamlamadıkları için ellerinde, avuç içinde, ayaklarda, kafada terlemeler meydana gelir. Bebekler bir ayını tamamladıktan sonra avuç içi terlemelerinin olmaması için eldiven giydirmemek gerekir. Bunun yanı sıra bebeğin kan şekeri düştüğü durumlarda avuç içlerinde terlemeler meydana gelir. Bebekte ellerde ve ayaklarda titreme, bakışlarda kayma, dalgınlık varsa bu kan şekerin düşmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bebek bir sağlık ocağına götürülerek tedavi edilmelidir. Bebekteki avuç içi terlemesi genelde bir hastalık bulgusu olarak kabul edilmez ve genelde bebeğin aşırı şekilde giydirilmesi sonucun da ellerde terleme olur. Bebeklerdeki avuç içi  terlemesi silerek kurutulmaz ise buda bebeklerde enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Buda pişik, mantar, egzama gibi sorunlar meydana getirir. Bebekteki terlemeler genelde genetik olarak ta meydana gelebilir. Şayet yapılan kontrollerde altında bir sorun yok ise, dermatolojik veya bir göğüs cerrahisi uzmanına da danışmakta yarar vardır. Bebeklerdeki terleme en basit şekilde  pudralı krem, pudra ve deodorant kullanarak tedavi edilmeye başlanabilir. Bebeklerdeki terleme gelişim süresinden dolayı meydana gelen bir fizyolojik olaydır.

Bebeklerde avuç içi terlemesi belirtileri:
 • Havanın sıcak olmasından 
 • Kalp rahatsızlıkları 
 • Bebekler de terleme kakasını yapacağız zaman 
 • Gaz sancısı 
 • Midede basınç olduğu zaman 
 • Annesini emerken verdiği enerjiden 
 • Bebeklerde aşırı terleme tiroid büyümesi 
 • Çok kalın giydirmekten terler  
 • Bebeklerde şeker hastalığı diyabet
]]>
Kışın Terlemek https://www.terlemek.gen.tr/kisin-terlemek.html Thu, 25 Oct 2018 00:22:49 +0000 Kışın Terlemek: Sıcak yaz aylarında aşırı terlemeyi bir çoğumuz normal olarak kabul edebilir. Fakat kış aylarında bile aşırı şekilde terlemek, işte bu pek normal bir olay gibi karşılanmaz. Bu sebeple kış aylarında bile Kışın Terlemek: Sıcak yaz aylarında aşırı terlemeyi bir çoğumuz normal olarak kabul edebilir. Fakat kış aylarında bile aşırı şekilde terlemek, işte bu pek normal bir olay gibi karşılanmaz. Bu sebeple kış aylarında bile aşırı terleme sorunları olan insanların bu konuda ciddi bir desteğe ihtiyaçları vardır. Aşırı terlemeler herkesin bildiği gibi bütün vücutta olabildiği gibi özellikle koltuk altı, el ve yüz bölgelerinde daha belirgin bir şekilde olmaktadır. Bölgesel olan aşırı terlemelere çözüm bulmak daha kolaydır. Öncelikle buna neden olan ve olabilen hastalıklarının iyice araştırılması gerekir. Şayet bir neden bulunabilirse mutlaka bunun tedavi edilmesi gereklidir. Fakat çoğu zaman herhangi bir hastalık veya sorun tespit edilememektedir. İnsanlara aşırı terlemenin artık bir tedavisi olduğu bilinci ve bilgisi daha fazla aşılanmaktadır. Aşırı terlemelerde uygulanan belli yöntemler, losyonlar ve kremler, elektrikli su tedavisi ve botox metotlarıdır. Hepsinin de faydalı olduğu yerler vardır. Ama bahsettiğimiz aşırı terlemeler de ve özellikle kış aylarında  olan terlemelerde bu yöntem tam anlamı ile başarılı olmamaktadır. Bu durumda olan hastalarımızın ETS yönünden bilgilendirilmesi yararlı olacaktır. ETS yöntemi cerrahi bir işlemdir. Kapalı ameliyat olarak bilinir. Küçük deliklerde terlemeye neden olan sempatik sinirin klipslenmesi şeklinde yapılmaktadır. Operasyon ameliyathane şartlarında kısa süren genel anestezi altında uygulanmaktadır. Hasta ameliyat sırasında herhangi ağrı veya sıkıntı duymamaktadır. Hastaların tamamına yakını aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Kendi işlerine ortalama olarak 1 hafta içinde başlayabilirler.

Kışın Terlemeye Cerrahi Tedavi,

Cerrahi operasyon ile yapılan sempatik sinirin tedavisinin sonucu el ve yüz terlemesinde %100 e yakın bir başarı elde edilmektedir. Bu başarı oranı koltuk altında daha nadir olarak görülmektedir. Cerrahi tedavi sonrası sonuçlar uzun süre değişikliğe uğramadan aynı ilk günkü gibi devam etmektedir. Uygulanan ameliyatın ve işlemin yan etkileri çok yok denecek kadar azdır. Bilinmesi gereken en önemli nokta refleks olarak terlemedir. Bunun bilinmesi ve bu terlemenin kabul edilerek ameliyat olunması lazımdır. Çünkü refleks terleme herkeste meydana gelmez. 
]]>
Ergenlikte Terleme https://www.terlemek.gen.tr/ergenlikte-terleme.html Thu, 25 Oct 2018 10:42:24 +0000 Ergenlikte Terleme, Ergenlik dönemi her gencin geçmiş olduğu ya da şuan içinde bulunduğu bir dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde ergenler daha çok dikkat çekmek amacıyla kendilerine bakmak isterler. Bu sebepten ötürü ke Ergenlikte Terleme, Ergenlik dönemi her gencin geçmiş olduğu ya da şuan içinde bulunduğu bir dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde ergenler daha çok dikkat çekmek amacıyla kendilerine bakmak isterler. Bu sebepten ötürü kendilerini zor duruma sokabilecek durumlardan bir an önce kurtulmak için çabalarlar. Bu durumlar ergenlikte terleme, sivilce ya da sakal ile tüy gibi durumlardır. Bunların hepsi oldukça doğal olup yaşanan durumlara karşı bilinçli olmak gerekir. Özellikle yaşanan bu durumların herhangi bir hastalık sebebi olup olmadığını bilmemiz bizim açımızdan yeterli olacaktır. 

Ergenlikte Terleme Olayının Yaşanması

Ergenlik döneminde yaşanan terleme olayı normal zamanlarda meydana gelen terlemelerden çok daha yüksektir. Zira bu dönemde ergen bireyler sürekli hareket halinde olmaları sebebiyle daha çok terlemektedir. Ancak bu durumda şaşırılacak bir şey yoktur. Bununla birlikte yine de tedbirli olmak gerekir. Zira ergenlikte terleme yaşanması halinin herhangi bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkması durum söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü de yaşanan sorunlara karşı uzman bir destek alınması gerekir. 

Ergenlikte Terlemeye Karşı Yapılması Gerekenler

Ergenlik gibi bir dönemde yaşanan terlemeler bireyin hayatını zehir edebilir. Bunun içinde kişisel bakımın mutlaka aksatılmadan yapılması şarttır. Aksi takdirde ergenlikte terleme olayı sebebiyle sürekli olarak kötü kokmak gibi bir durumla karşılaşılması söz konusu olabilir.

Ergenlik döneminde yaşanan terlemelere karşı:

 • Düzenli bir şekilde banyo yapılması
 • Tüylerin alınması
 • Deodorant kullanımının önemi
 • Uygun kıyafetlerin seçilmesi
 • Cilt bakımının yapılması tavsiye edilir.

Banyo Yapılması

Ergenlerde terleme olayında ister istemez iç çamaşırlardan kötü koku gelmesi söz konusudur. Bunun içinde sık banyo yapılması oldukça önemli bir husustur. Ancak bu sayede ergenlikte terleme sorununa karşı kısa süreli de olsa çözüm bulabilirsiniz.

Tüyleri Aldırmak

Özellikle koltuk altında bulunan tüylerin alınması oldukça önemli bir husustur. Zira ergenlikte terleme olayına doğrudan etkisi bulunan bu tüylerin düzenli bir biçimde alınması kişinin rahatlamasını sağlar.

Uygun Kıyafetlerin Seçilmesi

Yaz aylarında kişilerin dar ve kalın elbiseler seçmesi onun sürekli olarak terlemesine yol açmaktadır. Bunun için temiz ve rahat elbiseler seçilmesi terleme olayından kurtulmak için gereklidir.

]]>
Çocuğun Soğuk Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocugun-soguk-terlemesi.html Fri, 26 Oct 2018 08:41:40 +0000 Çocuğun Soğuk Terlemesi, Terleme olayı, bedenin normal olarak oluşturduğu bir işlevdir. Bedenimizin ısı düzeninin dengelenmesi yardım etmektedir. Bunun yanı sıra da yükselen beden ısısının terlemeyle, azalması mü Çocuğun Soğuk Terlemesi, Terleme olayı, bedenin normal olarak oluşturduğu bir işlevdir. Bedenimizin ısı düzeninin dengelenmesi yardım etmektedir. Bunun yanı sıra da yükselen beden ısısının terlemeyle, azalması mümkün olabilmektedir. Terleme sırasında bedendeki patolojik maddeler ve bakteriler dışa atılmaktadır. 

Çocuğun Soğuk Terlemesi Nasıl Olur

Çocuklarda oluşan terleme olayı çok daha farklı bir biçimde gerçekleşmektedir. Yetişkin bireylere göre daha farklı sistemleri bulunmaktadır. Neonatal bebeklerde, terlemeyi sağlayan işlevler tam olarak gelişmediğinden dolayı yeni doğan bebeklerde 1. aya dek terleme gerçekleşmez. Prematüre bebeklerde ve bir aylık bebeklerde ise ter bezleri henüz çalışmaya başlamadığından terledikleri görülememektedir. 

Bir ayını dolduran bebeklerde ise terlemeler yavaş yavaş meydana gelebilmektedir. Bu bebeklerdeki terleme olayı bulundukları ortama göre yada giyindikleri kıyafete göre olabilmektedir. Küçük bebeklerde, vücut sıcaklıklarını arttıran ortamlarda, beden kendi sıcaklığını korumak için terleme olayı ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde buharlaşan ter, bebeğin bedenini soğutarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, çeşitli basit sebeplerden dolayı da çocuğun soğuk terlemesi görülebilmektedir.

Çocuğun Soğuk Terlemesi Nedenleri Nelerdir

Bebeklerde sıklıkla görülmekte olan burun tıkanıklığı bu sebeplerden bir tanesi olabilmektedir. Burun tıkanıklığı nedeniyle nefes almakta zorluk çeken bebekler, rahat nefes alamadıkları için çırpınarak efor sarf ederler. Bu da terlemelerine sebep olmaktadır. Çoğunlukla bir yaş altı bebeklerde, göğüs emerken oldukça hafif olan hareketlerinde bile özellikle, çocuğun soğuk terlemesi görülebilmektedir. Bu bir hastalık veya rahatsızlık bulgusu değil, genetik geçişli kalıtsal bir faktördür ve gayet normal bir durumdur. Çocuğun soğuk terlemesi çoğunlukla sıcak havalar, bebeği fazla sıkı giydirme ve efor sarfedilmesi sonucu görülmektedir. Bebeğin, sıcak havalarda vücut ısısını sabit tutabilmek amacıyla dıştaki sıcaklığın ısısına göre beden ısısını ayarlamaya çalışırken de terleme oluşabilmektedır. Bebeğe giydirilmiş olan kat kat ya da fazla kalın kıyafetler, çevredeki hava sıcaklığı ılık ya da normal ise çocuğun soğuk terlemesine sebep olmaktadır. Hareket esnasında efor sarf ederken de kasların çok fazla çalışması, nefes alıp verme sırasında alınan oksijenin yetersiz kalması da çocuğun soğuk terlemesine neden olabilmektedir.

Çocuğun soğuk terlemesi sebeplerinden birisi de hastalık ve enfeksiyonlar olabilmektedir. Çocuklarda görülen ateşli rahatsızlıklarda, vücut ısısı yükseldiği zaman üşümeler ve titremeler ortaya çıkmaya başlar. Vücut ısısı düşmeye başladığı zaman ise terleme meydana gelir. Enfeksiyonlu rahatsızlıklarda ise vücut ısısı düşmeye başladığında terleme daha fazla görülmektedir. Bazı çocuklarda, kullanılan ilaçların gösterdikleri bazı yan etkilerden dolayı çocuğun soğuk terlemesine neden olmaktadır. Her ne olursa olsun ciddi bir sorunun olup olmadığını öğrenmek için çocuğu uzman bir doktora göstermekte fayda vardır.
]]>
El Terlemesi Nasıl Geçer https://www.terlemek.gen.tr/el-terlemesi-nasil-gecer.html Fri, 26 Oct 2018 21:44:07 +0000 El Terlemesi Nasıl Geçer, Vücutta ısının devamlı olarak aynı seviyede kalmasından dolayı ter bezlerine büyük bir görevler düşmektedir.Aynı zamanda hem cildin ıslak hale gelmesini, hem de vücuttaki fazla suyun atılmasıyla b El Terlemesi Nasıl Geçer, Vücutta ısının devamlı olarak aynı seviyede kalmasından dolayı ter bezlerine büyük bir görevler düşmektedir.Aynı zamanda hem cildin ıslak hale gelmesini, hem de vücuttaki fazla suyun atılmasıyla beraber vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Bu istem dışı doğru gerçekleşen bir reflekstir. Bu olayı sinir sistemi başlatmakta ve ter bezlerini oluşturmaktadır. Terleme vücutta bulunan her yerinde eşit derecede olmadığı için, bölgesel şekilde farklılık gösterdiğinde örneğin ellerin, avuç içlerinin terlemesi söz konusu olduğunda, kişinin sosyal yaşama uyum sorunlarını beraberinde getirmektedir. Terleme de hiç bir zarar olmasa da, kişiyi manevi olarak olumsuz yönde etkiler. El terlemesi vücutta en fazla sıkıntıya yol açan  bölgesel terlemelerdendir. Bunun nedeni devamlı olarak her türlü işte kullanılan ellerin terlemesinin birçok aktiviteyi engellemesine neden olmasıdır. Ellerin terlemesinin etkisi ile ıslak olmasının verdiği anormal görünümün dışında, kişileri en çok rahatsız eden durumlar dan biri başkaları ila el teması ile tokalaşma esnasında yaşanır. Islak bir eli tutulması veya temasta bulunulması kişilerde irkilmeye sebep olur. Kişilerde bir anda ellerini yıkanma veya silme duygusu uyandırır. Bunun farkına varılması ile kişi tokalaşma veya temas sırasında ellerini sürekli silmeye çalışır ve  mendille dolaşır. Bu sebeple el terlemesi sağlık açısından sorun olmasa bile psikolojik açıdan kişiyi fazlasıyla rahatsız etmeye başlar.

El Terlemelerinin Nedenleri

Vücutta bu çeşit bölgesel bir şekilde aşırı derecede terleme sorununun tam olarak sebebi bilinmemektedir. Bu sorun toplumun yaklaşık olarak % 2-3 oranında etkili olmaktadır. En çok el terlemesi şeklinde bölgesel terleme olarak görülür. Bu durum en fazla duygusal anlarda ayrıca heyecanlanma gibi olgularda, sıcaklıkla veya egzersiz sırasında daha etkili olmaktadır. Kişinin stresli olması da el terlemesini tetikleyici bir durumdur. Genel olarak el terlemeleri kişileri çocukluk döneminden itibaren etkisi altına almaya başlar. Bu durum kişilerde adeta bir sosyal fobi gibi gelişim gösterir. Ergenlik dönemi ile birlikte kişilerde duygusal olarak güvensizliğe, kendini devamlı suçlamaya ve yalnızlığa sebep olur.

El Terlemesi Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Olur:

El terlemeleri şiddetli değilse (nemlenme gibi ise) terleme önleyici krem,sabun, jel, losyon vb ürünler her akşam ellere uygulanarak terleme azaltılabilir.Bu ürünlerinin içinde bulunan alüminyum klorid ter bezi kanalını kapatarak terin dışarıya çıkışını önler. Fakat terleme çok şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı sebebi ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi de yapabilir. El terlemesi cerrahi olan veya olmayan tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen tedavi edilebilir. Bu nedenle kişiler bunu sorun haline getirmeden, tedavi yoluna başvurmaları tavsiye edilir.

]]>
Sağ Koltuk Altı Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/sag-koltuk-alti-terlemesi.html Fri, 26 Oct 2018 22:16:42 +0000 Sağ koltuk altı terlemesi, sağ koltuk altı terlemesi olan kişilerin terlemeyi ayarlaması sağlayan, sempatik sistemde ayar yani fonksiyon bozukluğu, sempatik sistemin aşırı duyarlı olmasından ve fazla çalışmasından kaynakla Sağ koltuk altı terlemesi, sağ koltuk altı terlemesi olan kişilerin terlemeyi ayarlaması sağlayan, sempatik sistemde ayar yani fonksiyon bozukluğu, sempatik sistemin aşırı duyarlı olmasından ve fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Normal olarak fonksiyonun bazı şahıslar da artmış olmasından da kaynaklanabilir. Sebep olan bir hastalık, hormon bozukluğu ve benzerleri gibi problemler yoktur. Stres, heyecan gibi psikolojik uyarılarla başlanabilir. Sağ koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Fakat kol altındaki giysilerden taşan ıslaklık, çirkin bir görüntü yansıtmaktadır. Bazen buna kötü koku da dahil olabiliyor.

Sağ koltuk altı aşırı terlemesi nasıl engellenir

Terleme vücut sıcaklığının toksinlerin dışarı atılması ve korunması için gereklidir. Toksinler vücuttan idrar ve ter yoluyla atılmaktadır. Terlemeyi azaltabilmek için düzenli tuvalete çıkma ve günde en az 8 bardak su içilmelidir. Yeterli düzeyde su alındığında, toksinlerden heryerine önemli miktarının idrar yoluyla atılması sağlanmış olacaktır. Azot toksin olduğundan terlemeyi tetikler. O yüzden alkol alımını yaz aylarında sınırlandırılıp ya da hiç tüketmemek gerekir. Sağ koltuk altı terlemesi ile mücadele etmek için öncelikli olarak alınan gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca acı biber, pul, soğan, sarmısak vücut ısısını yükseldiğinde terlemeyi de artırmaktadır. Bol bol yeşil yapraklı sebze, mevsim meyvelerini ile beslenme listesine ekleme ve tam buğday ürünlerini tüketmek gerekir. Bu tip beslenme yöntemleri ile terlemeyi azaltacağı gibi genel vücut açısından da faydalı olacaktır.

Sağ koltuk altı terlemesini önlemek için diğer yöntemler

 • Gülnlük olarak sağ koltuk altı elma sirkesi sürülerek sağ koltuk altı terlemesini azaltmak mümkündür. Sirkeyi sağ koltuk altı sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra bol suyla durulmalı ve deodorant kullanılmalıdır.
 • Yatmadan önce sağ koltuk altı sürülecek limon, terlemeyi ve kokuyu azaltacaktır. Sabah kalkınca sağ koltuk altı ıslak bezle silip aynı şekilde deodorant kullanılabilir.
 • Günlük olarak bir bardak adaçayı terlemeyi azaltacaktır.
 • Duştan çıktıktan hemen sonra sağ koltuk altını kurulayıp parmak uçlarıyla masaj yapılmalı ve bir miktar bebe yağı sürülebilir. Yaklaşık olarak yarım saat geçtikten sonra deodorant kullanılabilir.
Çoğu durumlarda vücudun yaşadığı daha ciddi problemlerden kaynaklanması sonucunda aşırı terlemeye sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda muhakkak doktora gidilmeli ve aşırı terlemenin sebebini net olarak öğrenmeliyiz.
]]>
Ense Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/ense-terlemesi.html Sat, 27 Oct 2018 18:18:50 +0000 Ense terlemesi, vücudunuzda oluşan terleme ter bezlerin çalışmasından kaynaklı bir durumdur. Terleme kısaca sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumak için ve vücut ısısını ayarlayan mekanizmadır. Terleme vücutt Ense terlemesi, vücudunuzda oluşan terleme ter bezlerin çalışmasından kaynaklı bir durumdur. Terleme kısaca sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumak için ve vücut ısısını ayarlayan mekanizmadır. Terleme vücutta birikmiş olan toksinlerin atımını sağlamaktır. Kişinin dışında gelişen bir olaydır.  Terleme sayesinde vücutta bulunan zararlı ürik asitler ve toksinler tuz ile birlikte dışarı atılır. Ter bezleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar apokrin ve ekrindir. Aprokin ter bezi boyun kısmı, koltuk altı, avuç içleri ve ense bölümünde yoğun şekilde bulunmaktadır. Epokrin ise tüm vücutta bulunan ter bezidir. Kişideki terleme normalin üzerinde ise hiperhidroz hastalığının habercisi olma ihtimali yüksektir. Özellikle ense terlemesine özel bakım yapılarak azaltılmaya çalışılsa da tam olarak önlenemez. Terlemenin sonucu başka hastalıkların tetiklemesi sonucu da olabilir. 

Ense terlemeleri hangi hastalıkların habercisi olabilir

Kişilerde oluşan ense terlemesi öncelikli olarak böbrek yetmezliği, tiroit hormonun yüksek olması, şeker hastalığı, uyku apnesi ve obezite rahatsızlığının habercisi olabilir. Ayrıca bunların dışında kaygıya, endişeye, strese yada korkuya dayalı olarak psikolojik olarak oluşan olumsuzluklarda ense terlemesini etkilemektedir. Fazla kilolu insanlarda bu durum sıklıkla görülür. Bunun sebebi de aşırı kilolardan kaynaklı, çalışma hayatının ve sıcaklıktan dolayı kendini göstermektedir. Apokrin ter bezleri bulunduğu kısım olması nedeniyle ense terlemesi gerçekleşmektedir. Kişide herhangi bir rahatsızlık olmasa bile aşırı sıcaktan kaynaklı terleme durumları görülmektedir. Bu olaylar dışında ense terlemesi çoğu kişide görülen bir olay değildir. Yalnızca kilolu ve sıcağa karşı hassas olan kişilerde görülmektedir. Aslına bakılırsa terleme bir hastalık olmayıp vücudun kendisini temizleme, arındırma yöntemidir. Terleme normal seviyenin üzerine çıktığı zaman kişide rahatsızlık oluşturabilir. En başlıca nedeni terleme olan kısımdaki bakteriler ile birleşip meydana getirdiği kötü kokudur. 

Ense terlemesi tedavi yöntemleri

Ense terlemesinin tam bir tedavisi olmadığı için uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Uygulanan yöntemler içerisinde medikal olanlar ise elektrikli müdahale (iyontoforez), cerrahi müdahaledir. Uygulanan yöntemler içerisinde en başarı sonucu elektrikli müdahale vermektedir. Bu yöntemde su banyosunun içerisine düşük voltajda verilerek içerisine ayaklar ve el koyularak tedavi yapılmaktadır. Elektrikli müdahalede  tek seansta istenilen sonuç alınamaz. En az olarak 4-5 seansın sonunda etkisi görülmektedir. Fakat kesin bir tedavi yöntemi değildir. Ense terlemesinde bu yöntem çok etkili olmadığı için cerrahi müdahale olması gereklidir. Cerrahi müdahalede koltuk altı kısmına bir kesik açılarak ense ve diğer bölümlerde giden ter bezi sinir uçları kesilir. Bu sayede bu kısımların terlemesi durdurulmuş olur. Fakat cerrahi yöntemde bu duruma kesin çözüm olmamaktadır. En çok dikkat edilmesi gerek ense terlemeleri de dahil bu durumu pamuklu kıyafetler giyerek sağlıklı bir şekilde azaltabilirsiniz.
]]>
Kan Taşı Koltuk Altı Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/kan-tasi-koltuk-alti-terlemesi.html Sun, 28 Oct 2018 16:14:35 +0000 Kan Taşı Koltuk Altı Terlemesi hemen hemen bütün insanlarda görülen terleme, koltuk altında daha da sıkça rastlanan bir olgudur. Koltuk altı terlemesi, ter bezlerinin açık olduğunu gösterir. Vücudumuzda 2-6 milyon dolaylarında Kan Taşı Koltuk Altı Terlemesi hemen hemen bütün insanlarda görülen terleme, koltuk altında daha da sıkça rastlanan bir olgudur. Koltuk altı terlemesi, ter bezlerinin açık olduğunu gösterir. Vücudumuzda 2-6 milyon dolaylarında ter bezleri bulunmaktadır. Ancak bazı kişilerde, aşırı şekilde terleme görülebilir. Apokrin ter bezleri diye adlandırılan olgular, daha çok kıllı bölgelerde görülebilir. Örneğin: koltuk altı, meme başları ve genital bölgelerde sıklıkla görülebilir. Apokrin ter bezleri üretildiğinde kokusuz olurlar, fakat bazı bakterilerin tere karışmasıyla kokulu hale gelirler ve kişi oldukça rahatsızlık duyabilir.Aşırı terlemelerin yoğun görüldüğü koltuk altında ıslaklıklar olur ve bir süre sonra bakterilerinde devreye girmesiyle sararmalar görülür. Tedavisi bir kaç yolla yapılabilir.

Kan Taşı Koltuk Altı Terlemesi için tedavide kullanılan yollar:
 • Antiperspiranlar
 • İyontoforez
 • Diysport ya da Botoks
 • ETS 
 • Ter bezlerinin çıkarılması
 • Alternatif yollar
Kan Taşı Koltuk Altı Terlemesi için çeşitli alternatif yöntemler kullanılmaktadır. bunların en başında kan taşı dediğimiz bir yöntem gelmektedir. Kan taşına nadir rastlanmaktadır. Yeşil renklidir ve üzerinde damara benzer kırmızı lekeler bulunmaktadır. Kan taşının adıyla hiçbir alakası yoktur yani kanla ilgili bir taş değildir. Kan taşının bir özelliği de, kanamayı durdurmasıdır. Kadınlar adet dönemlerinde bu taşı kullanabilirler. Kan taşı terli bölgeye her gün uygulanır. Kullanılan bölgenin temiz olduğundan emin olduğunuzda kan taşı ıslatılır ve dairesel hareketlerle koltuk altına ya da istediğiniz terli bölgeye uygulanır. Koltuk altı bölgesinde kızarmalar görülebilir ama korkulacak bir şey değildir, geçicidir. Kan taşı genelde tüm aktarlarda bulunmaktadır. kan taşı olarak bilinen taşa şap taşı da denilmektedir. Fiyat olarak herkesin temin edebileceği 5-10 lira arasında değişmektedir. Kan taşının hiç bir yan etkisi yoktur. Yinede alerjik bir değişiklik fark ederseniz kullanmayabilirsiniz.
]]>
Sempatik Sinir Sistemi Terleme https://www.terlemek.gen.tr/sempatik-sinir-sistemi-terleme.html Mon, 29 Oct 2018 08:54:39 +0000 Sempatik Sinir Sistemi Terleme, Sempatik sinir sistemi, otonom sinir sisteminin irade dışı çalışan bir bölümüdür. Sinir sisteminin bir bölümü olan omurilikten çıkan sinirlerin bir kısmı sempatik sisteme aittir. Bu sinirler v Sempatik Sinir Sistemi Terleme, Sempatik sinir sistemi, otonom sinir sisteminin irade dışı çalışan bir bölümüdür. Sinir sisteminin bir bölümü olan omurilikten çıkan sinirlerin bir kısmı sempatik sisteme aittir. Bu sinirler vücutta ani hareketleri hazırlayan organları uyarmakla görevlidirler. Bununla beraber, yapılması gerekli olmayan fonksiyonlara giden kan akışını en aza indirir. Beyin ve kan damarları arasındaki kan dolaşımını sempatik sinir sistemleri sağlar. Sempatik sinir sistemleri, dokulara giden kan oranlarını ayarlar, tansiyonu dengede tutar, kan damarlarını daraltır gibi kuvvet vererek, damarların duvarlarının sertleşmesini sağlayarak kan dolaşımının rahat bir şekilde damarlarda akışını sağlar. Sempatik sinir sistemi olmasa, kalbin pompaladığı kan kendinden geçmiş yumuşak damarlarda dolaşması ve kan akışı sağlıklı olmazdı. Sempatik sistem, organlara giden kanı düzenlerken, kan basıncını ayarlar. Sistem kan basıncını beş on saniye surede iki katına yükseltebileceği gibi, sistem devre dışı kaldığında, 10 ila 40 saniyede kan basıncı düşer tansiyon yarıya iner. Bu nedenden dolayı sempatik sinir sistemi yaşamsal öneme sahiptir.

Sempatik sinir sistemi işleyişi, 

Kalp krizi, kalp yetmezliği gibi durumlarda, insanların kan basıncı aniden düşer. Bu sebepten beyin ve diğer organlara giden kan akımı yavaşlayacağından, organların ihtiyacı olan gıda ve oksijen oranı da azalır. Beyin oksijen ihtiyacı en çok olan bölgedir. Bu nedenden beyinin bu tur olayda oksijensiz kalmaması lazım. yaşamın devam etmesi için, diğer organlardan daha fazla kanın beyne pompalanması gerekir. Bu tür durumlarda vazomotor merkezi uyarılır. Bu uyarıyı alan merkez, sempatik sinirleri devreye  sokar ve parasempatik sinirleri harekete geçirir. Sempatik sinirler kan basıncını 1-2 saniyede yükselterek kanın çoğunun beyne gitmesi için, kalbin daha fazla kan pompalamasına yardımcı olur. Kan basıncının yükselmesi, başta beyin olmak üzere tüm bölgelere yeteri kadar kan ulaşması demektir.

Terleme,

Terleme, vücudun korunma mekanizmalarından birisidir. Salgılanan sıvı (terleme) buharlaşma yoluyla vücutta ısıyı düşürür. Vücut ısısını dengede tutmaya yardım eder. Beyin içerisindeki vücut ısısı düzenleme merkezi komutuyla, vücut ter atarar kan dolaşımının rahatlamasını sağlar ve vücut ısısını ayarlar. El ve ayak terlemeleri, duygusal uyarılardan daha çok etkilenir.
Ancak, koltuk altı ter bezleri hem duygusal hemde beyinden gelen emirle harekete geçer. Beyinden gelen bu emir, göğüs boşluğunda omurganın her iki yanında bulunan, sempatik sinir sistemini harekete geçirerek terlemeyi sağlar ve vücut ısısı normal değerlere iner. Terlemeyi, bulunduğunuz ortam, aşırı heyecan ve psikoloji durum yapabilir. Sempatik sinir sisteminin gereğinden fazla aktivasyonu ile aşırı terleme insanı strese sokarak, yaşam kalitesini etkilemektedir. Sempatik sinir sistemi vücutta bulunan ter bezlerinin kontrolü altındadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu terlemeyi sağlamaktadır.
]]>
Gece Terlemesi Aids https://www.terlemek.gen.tr/gece-terlemesi-aids.html Mon, 29 Oct 2018 22:22:33 +0000 Gece Terlemesi Aids, Gece terlemesi, genelde çok sık şikayet konularından biridir. Gece uyurken veya gün içerisinde ortam sıcaklığında terlemek normal vücut görevlerindendir. Gece terlemesi bir hastalık belirtisi olarak de Gece Terlemesi Aids, Gece terlemesi, genelde çok sık şikayet konularından biridir. Gece uyurken veya gün içerisinde ortam sıcaklığında terlemek normal vücut görevlerindendir. Gece terlemesi bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmesi için, terlemenin kişiyi uykudan uyandıracak derecelerde olması ve yatmış olduğu yerin ıslanmış şekilde olması gerekir. Gece terleyerek uyanan bir kişi kendini ya çok ateşli hisseder yada çok üşür. Gece terlemelerine neden olan bir çok hastalık vardır. Bunlar; Tüberküloz, Lenfoma, Menopoz, Şeker hastalığı, Hipertroidi, Uyku apnesi, Reflü hastalığı, Enfeksiyonlar, kanser, sinir sistemi rahatsızlığı ve kullanılan ilaçlar. Bu tur hastalıkları olan insanlarda gece terlemeleri oldukça belirgin seviyededir.

Aids, Bağışıklık yetmezliği sendromu olan Aids (HIV) adındaki virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kan yoluyla, cinsel ilişkiyle, doğumla anneden çocuğa geçen bir hastalıktır. Aids vücuda bulaştığında, ilk önce vücudun bağışıklık sistemini çökertir. Vücut direncini kaybeder. Bağışıklık sistemi yok olmuş bir vücuda,  her türlü hastalık kolaylıkla girer. En hafif bir soğuk algınlığını dahi vücut atlatamaz. Aids virüsü kan testi yapılmadan tahmin edilemez. Vücuda giren virüs, hemen belirti göstermez. Ancak 10-12 yıl sonunda belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Aids (HIV) virüsünün kesin bir tedavisi hala bulunamamıştır. Tek yol bu virüsü vücuta bulaştırmamaya dikkat etmektir. HIV (HUMAN, IMMUNE DEFİCİENCY) Aids tamamen vücut bağışıklık sistemi virüsü olduğundan Aids HIV ismini almıştır. İnsanlar bu hastalığa yakalandıktan sonra, bağışıklık sistemi yok olduğu için, ölümlerin bir çoğu aids den değil, başka hastalıklarla vücut baş edemediğinden kaynaklanmaktadır. Vücuda HIV virüsü girdikten sonra, artık vücuttan atılmasının olanağı yoktur. Fakat virüsün etkilerini en aza indirici ilaçlar vardır. Aids en çok belirtileri; Vücutta yüksek ateş, boğaz ağrısı, ciltte kızarıklık ve döküntü, yorgunluk, gece terlemesi, Baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, halsizlik gibi belirti göstermektedir.
]]>
Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı https://www.terlemek.gen.tr/asiri-terleme-ve-mide-bulantisi.html Tue, 30 Oct 2018 00:43:37 +0000 Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı, Aşırı kaygı ya da stres gibi durumların yaşanması halinde aşırı terleme ve mide bulantısı sorunu ile karşılaşılması söz konusudur. Kişinin aşırı terlemesi sorunun bedeni Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı, Aşırı kaygı ya da stres gibi durumların yaşanması halinde aşırı terleme ve mide bulantısı sorunu ile karşılaşılması söz konusudur. Kişinin aşırı terlemesi sorunun bedeninde herhangi bir sıcaklık artışı meydana gelmeden ve herhangi bir ağrı oluşmadan oluşan bir durumdur. Aşırı terleme olayı kişinin istemi dışında gerçekleşen ve kişinin ne olduğunun farkına varmadan birdenbire oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bu durumun oluşmasının en temel sebebi ise bedenin dış etkenlere karşı vermiş olduğu istemsiz bir tepkiden meydana gelmektedir. Aşırı terlemenin gerçekleşmesi durumunda ise kişinin kafasına takmış olduğu psikolojik sorunları da beraberinde gelmektedir. Bu durum doğal olarak mide bulantısı gibi bir sorun ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü aşırı terleme ve mide bulantısı sorununa karşı dikkatli olmak gerekir.

Ani bir şekilde oluşan duygu dağınıklığı ya da karmaşası haliyle birlikte meydana gelen stresin kişide bir tepkiye yol açması söz konusudur. Bu tepkinin kişinin aşırı terlemesine yol açmaktadır. Aşırı terleme durumun yalnızca yapılan fiziksel etkinliklerle sınırlamak yeterli değildir. Aynı zamanda aşırı terleme durumu psikolojik etkenlere bağlı olarak da kişide gözlemlenebilir. Burada üzerinde durulması gereken konu aşırı terleme ve mide bulantısı sorununun birlikte meydana gelmesi durumudur. Böyle bir durumun meydana gelmesi için psikolojik etkenlerin daha etkin olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra aşırı terleme ve mide bulantısı sorunu psikolojik ve fiziksel etkenler ile birlikte tehlikeli rahatsızlıkların bir işareti ya da yaraların meydana gelmesinde de bir belirti olarak karşımıza çıkabilir.

Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısının Sebepleri

 • Yaşanan şok durumları
 • Psikolojik anlamda yaşanan korku ve stres hali
 • Sağlıksız bir şekilde beslenme hali
 • Anemi hastalığının yaşanması

Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı Sorununa Karşı Alınacak Tedbirler

Aşırı terleme sorunu ile birlikte meydana gelen mide bulantısı problemi çoğu kez oldukça tehlikeli olan hastalıkların bir belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden de aşırı terleme sorunu ile birlikte yaşanan mide bulantısı, bulantı, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar yaşanması halinde bir an önce en yakında bulunan sağlık ocağına başvurmanız şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde artık geri dönüşü mümkün olmayan ve oldukça tehlikeli rahatsızlıkların meydana gelmesi söz konusu olabilir.

]]>
Durduk Yere Terlemek https://www.terlemek.gen.tr/durduk-yere-terlemek.html Tue, 30 Oct 2018 11:00:36 +0000 Durduk Yere Terlemek, Bedenimizde yaklaşık olarak 2 ile 3 milyon kadar ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri bedenin her yerine yayılmaktadır. Ancak bazı özel bölgelerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Örneğin koltuk altı Durduk Yere Terlemek, Bedenimizde yaklaşık olarak 2 ile 3 milyon kadar ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri bedenin her yerine yayılmaktadır. Ancak bazı özel bölgelerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Örneğin koltuk altı bezleri, ayaklarda, eklem bölgelerinde ve sırt bölgesinde oldukça fazla ter bezi görev almaktadır. Bu ter bezleri bedenimizin ısısını koruması için kanını sıvı bölgesinden altığı bazı özel tuzlar ile suyu cilt yüzeyine atması neticesinde gerçekleşir. Bu hal dışarı atılan tuzlu sıvının buharlaşması esnasında ciltte kaybedilen enerji sebebi ile meydana gelmesi muhtemel olan serinlemek amacı ile çalışmaktadır. Bu sıvının salgılanması kokusuz bir biçimde gerçekleşir. Ancak bazı bakteriler, nem ve montorlar üretmesi sebebi ile koku oluşturması söz konusudur. Bu bezler özellikle bedenin ısısının artması ya da duygusal durumların oluşması ile birlikte uyarılmaya başlar. Ancak bazı durumlarda ise durduk yere terlemek olayı gerçekleşir.

Durduk Yere Terleme Olayının Yaşanması

Bilinen bir diğer ter bezleri ise bu bahsetmiş olduğumuz durduk yere terlemek olayı birlikte kendisinin gösterir. Sinir sistemimizin her türlü uyarılmalara karşı etkin olmasına rağmen durduk yere meydana gelen terlemelerin açıklanması yalnızca psikolojik açıdan açıklanması mümkün olan bir olaydır. Zira bu durum kişinin herhangi bir hareket sergilememesi neticesinde oluşmaktadır. Böyle bir durumda kişinin terleme ihtimali söz konusu değildir. Ancak bazı özel psikolojik sebeplerden ötürü kişi ister istemez terleyebilir. Bu tür terleme olayları için durduk yere terlemek durumunun yaşandığını söyleyebiliriz.

Normal terleme durumlarından farklı olarak meydana gelen durduk yere terleme olayında kişi başından geçmiş olan herhangi bir durumdan sonradan etkilenmesi neticesinde meydana gelebilir. Örneğin kişinin üzüntü duyduğu bir olay yaşaması neticesinde ilk başta tepkisiz kalması olumsuz bir durumdur. Bunun ile birlikte aradan kısa bir süre geçtikten sonra kişi bu üzücü olayı hatırlaması ile birlikte durduk yere terlemek durumu ile karşılaşması söz konusudur. Bu olay herhangi bir hareketlilik yaşanması nedeni ile oluşmamaktadır. Aksine kişi hiçbir şey yapmadığı halde yalnızca üzüntülü halini geç de olsa hatırladığı için psikolojik açıdan kendisini kötü hissetmeye başlar. Böylelikle de durduk yere terlemek olayı meydana gelebilir.

Durduk Yere Terlemeğe Karşı Yapılması Gerekenler

Durduk yere terleme olayında kişinin adrenalin, tiroid bezi ya da başka bir şeylerin etkisinde kalması sebebi ile meydana gelebileceğini unutmamak gerekir. Bu durum fiziksel açından hareketlilik yaşanmasa bilene gerçekleşmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu rahatsızlığa karşı yapılması gerekenlerdir. Kişi durduk yere terlemek sorunu ile karşı karşıya kaldığı andan itibaren mutlaka uzman bir destek alması gerekir. Bunun yanı sıra tüketmiş olduğu besinlere ve ilaçlarada dikkat etmesi oldukça önemli bir husustur. 

]]>
Fazla Terleme https://www.terlemek.gen.tr/fazla-terleme.html Wed, 31 Oct 2018 02:04:24 +0000 Fazla terleme, vücutta ter bezlerinden dışarı çıkan tuz sıvı terleme olarak tanımlanmaktadır. Sıcak havaların etkisiyle birlikte fazla terleme şikayeti daha da artmaktadır. Terleme aslında vücut için olmazsa olmaz Fazla terleme, vücutta ter bezlerinden dışarı çıkan tuz sıvı terleme olarak tanımlanmaktadır. Sıcak havaların etkisiyle birlikte fazla terleme şikayeti daha da artmaktadır. Terleme aslında vücut için olmazsa olmaz bir fonksiyondur, bir nevi vücudun soğutma sistemi olarak tanımlanabilir. Terleme sayesinde dışarıdan gelen sıcaklığa rağmen ter yoluyla vücut ısısının yükselmesi ve belli bir aralıkta kalması sağlanır. Ter vücuttan farklı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Koltuk altı, ayaklar, avuç içinde terleme daha fazla görülür. Fazla terleme yani ne kadar terlendiği vücutta bulunan ter bezlerinin sayısına bağlı olarak değişir. Bir kişi 2-4 milyon arasında ter beziyle dünyaya gelir. Ergenlik çağına ulaşıldığında vücutta tüm ter bezleri aktif hale gelir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla ter bezi vardır, ancak erkeklerde bulunan ter bezleri kadınlarınkinden daha aktiftir.

Terleme sinir sisteminin otonom bir kısmı tarafından kontrol altında tutulur. Bu kontrolde kişinin bilinçli hiçbir etkisi yani kontrolü yoktur. Vücudun doğal ısı ayarlama yöntemi olan terleme havaların sıcaklığında daha fazla olur. Spor yapıldığında, fazladan efor harcandığında, korku ya da heyecan anında terleme oranı daha fazla olur. Fazla terlemenin bir diğer nedeni de kadınlarda doğal olarak gelişen menopoz dönemidir. Menopoz döneminin en belirgin belirtisi fazla terlemedir.

Fazla terleme nedenleri

Fazla terleme hiperhidroz olarak tanımlanan durumdan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Ancak fazla terlemenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

Birincil tip hiperhidroz: Bu durumun genetik olarak geliştiği bilinmektedir ve ter bezlerinin aşırı aktif olmasından kaynaklanır. Ter bezleri normalden 4-5 kat fazla çalışıyorsa birinci tip hiperhidroz gelişebilir.

İkinci tip hiperhidroz: Fazla terlemeye neden olan altta yatan bir hastalık olabilir. Fazla terleme tüm vücut ve genelde koltuk altında görülür. Hioerhidroz ve fazla terlemeye yol açan hastalıklar ve neden olan durumlar

 • Alkol kullanımı
 • Akciğer hastalıkları
 • Madde bağımlılığı
 • Aşırı baharatlı gıdaların tüketimi
 • Çocuklarda yaşanan C ve D vitamini eksikliği
 • Kaygı ve stres gibi duygusal durumlar
 • Kan şekerinin düşük olması
 • Ateş, enfeksiyon ve tüberküloz hastalığı
 • Aşırı egzersiz
 • Kanser hastalıklarının bazı türleri
 • Menopoz
 • Obezite
 • Ağrı sendromu
 • Kalp hastalığı
 • Aşırı kafein
 • Diyabet
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Sıcak hava

Fazla terleme için ne zaman doktora başvurulmalıdır

Fazla terlemeyle birlikte vücutta bazı şikayetler de oluşuyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Bu şikayetler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ani kilo kaybı
 • Göğüs ağrısı
 • Ateş yükselmesi
 • Nefes darlığı
 • Nabız atışının hızlanması

Bu tür belirtiler vücutta bir enfeksiyon hastalığının varlığını ya da hipertiroidi problemine işaret ediyor olabilir. En kısa sürede doktora görünmeyi gerektiren diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Fazla terleme uzun süre boyunca devam ediyorsa ve terlemeyi açıklayacak bir neden yoksa
 • Terlemeyle birlikte göğüste ağrı ve basınç hissediliyorsa
 • Genellikle uyku anında fazla terleme problemi yaşanıyorsa yine vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Fazla terleme tedavisi

Fazla terleme altta yatan bir neden sonucu oluşuyorsa öncelikle altta yatan nedenin tedavisi yapılır. Herhangi bir nedene bağlı olmayan fazla terleme için farklı tedavi yöntemleri kullanılır.

Ter önleyici kremler: Terlemeye karşı öncelikli olarak kullanılan basit bir tedavi yöntemidir. Özellikle koltuk altı fazla terleme sorununda alüminyum kloridli ajanlar kullanılır. İlaç gece kuru cilde sürülür ve 8 saat kadar ciltte bekletilir. Bekleme süresi dolunca yıkanarak]]> Çocuğun Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocugun-terlemesi.html Wed, 31 Oct 2018 17:14:07 +0000 Çocuğun Terlemesi; anneleri aşırı derecede tedirgin etmektedir. Çocukların terlemesinin farklı nedenleri olabilir.  Çocuklar da terleme yaşanıyorsa bu durum ciddiye alınmalı ve uzman bir doktora başvurulması gerekir.  Çocuğun Terlemesi; anneleri aşırı derecede tedirgin etmektedir. Çocukların terlemesinin farklı nedenleri olabilir.  Çocuklar da terleme yaşanıyorsa bu durum ciddiye alınmalı ve uzman bir doktora başvurulması gerekir. 


Çocuklarda terlemenin nedenleri şunlar olabilir;

Solunum yolu hastalıkları ve alerji:  Solunum yolu hastalıkları ve alerjik durumlar çocuklarda terlemeye neden olmaktadır. Nefes alıp verirken zorlanma yada herhangi bir alerjik reaksiyon sonucu burun etinde şişme solunum ve geniz sekresyonlarındaki ilerleme soluk alıp verirken eforun artmasına neden olması terlemeye neden olur. Bu durumlar çocuğun solunum almasını etkileyecek ve zorlaştıracaktır.  bu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Geniz eti büyüklüğü ve burun tıkanıklığı: Bu durum çocuklarda çocuklar da çok sık rastlanmaktadır. Geniz eti büyüklüğü solunum alırken eforu artırmaktadır. Artan efor kalp atışlarını hızlandırmakta ve bu durumda terlemeye neden olmaktadır. 

Kalp ve damar hastalıkları: Kalp rahatsızlıkları kap ritminin artışına neden olmaktadır. Kalp ritmin de artışın yanı sıra kan yükünün de artışına neden olması sonucu çocuklarda terlemeye neden olabilir. Çocuklarda kalp rahatsızlığı kolay farekdilen bir durum değildir. Anne ve babaların bu konuda bilinçli olması gerekir. Çocukların ağız kenarlarında morarma, ağlarken tıkanma ve sesinin kesilmesi ile birlikte soluk yavaşlama veya durma ile birlikte terleme yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Metabolik ve endokrin hastalıkları:  Çocuklarda kan şekerinin ani ve aşırı düşmesi terlemeye neden olmaktadır. Aynı zamanda terleme aşırı titreme, morarma ve iştahsızlıkla birlikte görülebilir.  Bunların yanı sıra tiroit bezinin aşırı çalışması sonucunda metabolizma hızı normale göre artacağı için çocuklarda terlemeye neden olabilmektedir. 

Enfeksiyon: Çocukların enfeksiyon kapması ateş ve terlemeye neden olmaktadır. Enfeksiyon sonucu gerçekleşen metabolizmadaki artış terlemeye neden olur. 

Çocuklarda Hasatlığı Bağlı Olmadan Gerçekleşen Terleme Nasıl Önlenebilir
 • Çocukların yiyeceklerine dikkat edilmelidir. Özellikle hangi yiyecek sonrası terleme yaşanıyor kontrol edilmelidir. Özellikle baharatlı ve alerjik reaksiyona neden olan yiyecekler yedirmeyin.
 • Çocukların kıyafet seçimine dikkat edilmelidir. Mevsim özelliklerine uygun kıyafet seçilmelidir.  Hava almayan ve yünlü giysiler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. 
 • Çocukların bulunduğu yerin ortam sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır.  Ayrıca odanın da sık sık havalandırılması gerekir.
 •  Çocuklara sık sık duş aldırın. Duş alması sık terleme sonucu oluşabilecek cilt hastalıklarının yaşanmasına engel olacaktır. 
]]>
Baş Ağrısı Ve Terleme https://www.terlemek.gen.tr/bas-agrisi-ve-terleme.html Thu, 01 Nov 2018 15:18:01 +0000 Baş ağrısı ve terleme; İnsanların günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen çok ciddi problemlerdir. Yoğun iş hayatı, stres, aile içi anlaşmazlıklar baş ağrısı ve terleme gibi durumları anında ortaya ç Baş ağrısı ve terleme; İnsanların günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen çok ciddi problemlerdir. Yoğun iş hayatı, stres, aile içi anlaşmazlıklar baş ağrısı ve terleme gibi durumları anında ortaya çıkarabilen günlük hayatımızda sık sık rastladığımız durumlardır. Baş ağrısı hastalık gibi görünmese de durum aslında o kadar da basit değildir. Baş ağrısı kronik olabilmesinin yanında bazı çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu durum terlemeye de sebep olmaktadır. Baş ağrısının bir çok farklı türü ve çeşidi vardır. Bunların içinde en yaygın olarak görüleni ise gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bu baş ağrısı kaslarda oluşan gerilmelerle meydana gelmektedir. Gerilim tipi baş ağrıları sanıldığı üzere stresten meydana gelmemekle birlikte, aslında gerilim tipi baş ağrılarının strese neden olduğu bilinmektedir. Bu ağrı çeşidi insanların günlük hayatlarını çok fazla etkilemeyen, bütün başı kapsamakta olan bir ağrıdır. Bu baş ağrısı terleme, gerilim ve halsizlik gibi özellikler taşısa da bulantı, kusma, ışıktan rahatsı olma gibi migrene ait olan özellikler taşımaz. Genel olarak doktora gitmeye gerek kalmadan yaygın ağrı kesiciler ve gevşeme yöntemleri kullanılarak bu baş ağrılarından kurtulmak mümkündür. 
Baş ağrıları sadece tıbbı ilaçlarla değil, psikolojik destek ile de çözülebilir. Kasların gevşemesine yönelik ve düzenli yapılan egzersizlerde ilaç kullanmaksızın bu rahatsızlıktan kurtulmanın yollarındandır. Baş ağrısı ve terleme şikayetinde iyileşme sürecinde en önemli faktör strestir. Sürekli stresli olan, iş hayatı yoğun, aile içi huzursuzlukları olan insanlarda baş ağrısı ve terleme normal insanlara göre daha çok görülmektedir. Sürekli olarak terleme rahatsızlığı bulunan kişilerin bu duruma çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle gece terlemeleri çok önemli olup, bu terlemeler sonucu meydana gelen baş ağrıları daha ciddi problemlere dönüşebilmektedir.

Baş ağrısı ve terleme erken tanı: 

Genel olarak gece geç saatlerde insanların uyuyamamasına neden olan aşırı terleme problemi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra birey kendini oldukça halsiz hissedebilir. Baş ağrısı ve terleme ile birlikte mide bulantısı ve baş dönmeleri görülmesi muhtemeldir. Bu ve bunun gibi durumlarda ileride çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için kişinin bu belirtileri göz ardı etmemesi gerekmektedir. Aşırı terleme ile oluşan baş ağrılarının erken teşhisi ve tanısı ileride oluşabilecek hastalık ve olumsuzlukları önleyici bir etkiye sahiptir. Erken tanı ile birlikte hastalığın ilerlemesi de engellenmiş olur. Hasta kendine dikkat etmeli ve sağlığı için gerekli olan her şeyi yerine getirmelidir.

Baş ağrısı ve terleme tedavi  yöntemleri: 

Aşırı derecede terleme problemi olan kişilerde öncelikle terlemenin nedeni araştırılması çok önemlidir. Baş ağrısı ve aşırı terleme gibi durumlarda uzman bir hekime danışmak, muayene olmak yapılabilecek en doğru davranıştır. Doktorun tetkikleri ve muayenesi doğrultusunda ilaç tedavisi uygulanarak hareket etmek rahatsızlığın tedavi edilme sürecinde en önemli yapı taşlarından biridir. Uzman doktorlar tarafından önerilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması elzemdir. İlaçların düzenli kullanılması sayesinde baş ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Baş ağrısı ve terleme hayatımızı olumsuz yönde  etkileyen çok önemli bir rahatsızlıktır. Bu sebeple sadece ilaç tedavisi değil bazı önlemler almakta baş ağrısı ve terleme rahatsızlığının en aza indirgenmesinde önemli rol oynar. Bu önlemlerden birisi de dengeli ve düzenli bir biçimde beslenmedir. Sağlığımızı riske sokan her türlü rahatsızlığa karşı düzenli beslenmek oldukça önemli  bir o kadarda güçlü bir savunma mekanizmasıdır. Ancak bunu uygularken unutulmaması gereken bir diğer husus beslenmemizi kontrol altına almaktır. Besin seçiminde uzman bir diyetisyen tavsiyesi almak makuldür. 

Ayak Altı Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/ayak-alti-terlemesi.html Thu, 01 Nov 2018 22:15:08 +0000 Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok fazla görülmeyen bir rahatsızlıktır. Ancak farklı sağlık nedenlerine ya da farklı problemlere bağlı olarak ayak altı terlemesi insanlarda yaygın bir şekilde görülmekt Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok fazla görülmeyen bir rahatsızlıktır. Ancak farklı sağlık nedenlerine ya da farklı problemlere bağlı olarak ayak altı terlemesi insanlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. İnsanlarda vücut ısılarının dengede tutulması için terleme büyük önem taşır.  Bu terleme ya genel olarak ya da bölgesel olarak görülebilir. Ayak altı terlemesi ise genellikle bölgesel terleme çeşitlerindendir. Ayak altı terlemesi, vücudun diğer yerlerine nazaran çok daha büyük sorunlara neden olan bir olaydır. Çünkü insanların ayak altları ve ayakları devamlı olarak ayakkabı içerisinde durur. Bu nedenden dolayı da terleme ayakkabı içerisinde ıslanmaya sebep olur. Bu ayak altı terlemesi rahatsızlığına müdahale edilmediğinde belli bir zaman sonra insanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle egzama, ayak mantarı ve diğer bakteriyel hastalıklar insanlarda yaygın bir halde görülmeye başlar. Ayak altı terlemesi genel olarak bakıldığı zaman ayaklarda mikropların artmasına bu mikropların artmasından dolayı da kötü kokulara neden olur. Bu sorunlarla karşılaşmamak içinde ayak altı terlemesi rahatsızlığı olduğunda en kısa zamanda doktora gidilerek tedavi ettirilmesi gerekir.

  Ayak Altı Terlemesinin Sebepleri

 • Ayaklarda fazla miktarda terleme olması hangi sebepten meydana gelirse gelsin insanlarda ter bezlerinin çok hızlı çalıştığının göstergesidir. İnsanların avuç içlerinde, bacak aralarında, koltuk altlarında, yüz bölgelerinde ve ayaklarında çok sayıda ter bezleri vardır. Bu ter bezlerinin en az hızla çalışmasından dolayı da ayak altı terlemesi meydana gelir.
 • Ayak altı terlemesi rahatsızlığı yaşayan kişilerin giyindikleri terlikler ve ayakkabılar çok fazla bir sebep olmaktadır. Kalitesiz bir ayakkabı ayak ısısının fazla artmasına sebep olur. Bu nedenden dolayı da ayak altı terlemesi sorunu meydana gelir. 
 • Bu ayak altı terlemesinin sebeplerinden biri ise sistematik olarak meydana gelen sağlık problemleridir. Özellikle obezite, tiroit bezi hastalarında daha fazla görülür.

  Ayak Altı Terlemesi Nasıl Önlenir

Ayak altı terlemesi nedenini önleyebilmenizin en önemli etkeni, uygun ayakkabı giyinmek ve uygun çorap giyinmektir. Yaz aylarında geldiği zaman kışlık ayakkabı giyinmemek ayak altı terlemesi rahatsızlığının azalmasında önem arz eder. Ayaklarınızın ısısının normal düzeyde tutulması ayak altı terlemesi rahatsızlığını önler. Bunun için de ara sıra ayaklarınızı havalandırınız. Bunların yanı sıra fazla kilolardan dolayı da ayak altı terleme meydana gelebilir. Bundan dolayı da fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Bunları yaptıktan sonra hala ayak altı terlemesi  devam ediyor ise yapılması lazım olan en önemli şey bir doktora giderek tedavi olmanız gerekir. Doktora gittiğinizde bu gibi rahatsızlıkların sebepleri ortadan kaldırılabilir.

]]>
Koltuk Altı Terlemesi Önleme https://www.terlemek.gen.tr/koltuk-alti-terlemesi-onleme.html Fri, 02 Nov 2018 07:20:45 +0000 Koltuk altı terlemesi önleme, koltuk altı terlemesi oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bunu önlemek amacıyla kullanılan deodorantlar bile zamanla koltuk altında istenmeyen kokulara neden olabilir. Koltuk altı terlemesi önleme Koltuk altı terlemesi önleme, koltuk altı terlemesi oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bunu önlemek amacıyla kullanılan deodorantlar bile zamanla koltuk altında istenmeyen kokulara neden olabilir. Koltuk altı terlemesi önleme için uzmanların bazı önerileri bulunmaktadır. Bunların arasında botoks, koltuk altı pedleri kullanma, bitkisel çözüm önerileri en bilinenlerdir. Koltuk altı terlemesi bu gibi yöntemlerle önlenemezse klipsli ETS ameliyatı çözüm olabilir. Bu ameliyat sayesinde terleme kalıcı olarak önlenir. Koltuk altı terlemesi önleme amacıyla uygulanan tedaviler sırasında hastalar günde 1 fincan adaçayı da içerse, daha olumlu sonuçlar alınabilir. Bunun yanında terleme için kullanılan deodorantlarla birlikte koltuk altına pudra uygulaması da yapılmalıdır. Bu öneriler koltuk altı terlemesi sorunu olanlar için önemlidir. Çünkü bundan mağdur olanlar her duyduğu öneriyi uygulamaktan çekinmez. Bunun nedeni koltuk altı terlemesinin kişinin sosyal yaşamı dahil olmak üzere iş yaşamı ve diğer etkinliklerini kısıtlayan bir sorun olmasıdır.

Koltuk altı terlemesi önleme için neler yapılabilir

Normalde terlemeyle vücuttan toksinler atılır ve vücut ısısı da korunur. Ancak koltuk altı terlemesinin aşırı olması bazı olumsuzluklara neden olduğundan, kişiler terlemeyi azaltmaya çalışır. Bu yüzden vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamak için bol su içilmelidir. Çünkü toksinler terleme dışında idrarla da vücuttan atılabilir. Bu terlemeyi azaltabilir.

Koltuk altı terlemesi önleme için alkollü içeceklerin tüketilmesi azaltılmalıdır. Çünkü alkol vücutta toksik etki yaratır. Bu yüzden alkol alanlar daha fazla terler.

Terlemenin azaltılması için beslenmeye dikkat edilmelidir. Kafeinli içecekler, baharatlı besinler, yağlı ağır besinler, rafine şeker tüketimi azaltılmalıdır. Vücut ısısını yükselten acı biber, sarımsak, soğan gibi yiyeceklerde az tüketilmelidir. Tam buğdaylı besinler, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.

Fazla kilosu olan kişilerde daha fazla terler. Çünkü bu kişiler hareket etmek için daha fazla efor sarf eder. Bu vücut ısısını yükseltir. Böylece vücut ısısını korumak isteyen ter bezleri daha fazla çalışmaya başlar. Bunun sorucunda koltuk altı terlemesi artar. Kilolu olan kişilerin diyet yapması, egzersiz yapması önerilir. Bir an önce fazla kilolarını vererek koltuk altı terlemesini önleyebilirler.

Koltuk altı terleme önleme için giysi seçimine de dikkat edilmelidir. Giysiler sentetik kumaşlardan olmamalı, pamuklular tercih edilmelidir. Bunun yanında vücudu saran giysilerde giyilmemelidir.

Stres yönetimi koltuk atı terlemesinin önlenmesinde önemlidir. Çünkü heyecan ve stres terlemeyi tetikler. Kişinin kendini rahatlaması, meditasyon yapması ve hobilerinin olması tavsiye edilir.

Terlemenin azaltılması için her gün ılık duş alınmalıdır. Bunun yanında koltuk altındaki kıllar düzenli temizlenmeli, koltuk altı temiz ve kuru olduğunda pudralanmalıdır. Pudra sürülmeyecek ise bebe yağı ile masaj yapılmalıdır.

Bitkisel önerilerde koltuk altı terlemesi önleme amacıyla uygulanabilir. Bunların arasında koltuk altına elma sirkesi sürme oldukça faydalı olur. Limon sürülmesi de tavsiye edilebilir. Sabah koltuk altının temizlenmesinin ardından deodorant kullanımı da terlemeyi oldukça azaltır.
]]>
Soğuk Terleme Halsizlik https://www.terlemek.gen.tr/soguk-terleme-halsizlik.html Sat, 03 Nov 2018 02:11:28 +0000 Soğuk terleme halsizlik, stres ve kaygı gibi durumlarda genellikle ortaya çıkar. Bazı hastalık durumları soğuk terlemeye ve halsizliğe neden olmaktadır. Herhangi bir durum nedeni ile gerçekleşmeyen, ani bir şekilde ortaya çıkan Soğuk terleme halsizlik, stres ve kaygı gibi durumlarda genellikle ortaya çıkar. Bazı hastalık durumları soğuk terlemeye ve halsizliğe neden olmaktadır. Herhangi bir durum nedeni ile gerçekleşmeyen, ani bir şekilde ortaya çıkan terleme soğuk terlemedir. Bir hastalık durumunda kişi de halsizlik oluşabilir. Bu hastalığa bağlı olarak kişi soğuk terlemeye başlar. Enfeksiyon, küçük kan basıncı gibi durumlarda soğuk terleme olur. İlk olarak avuç içlerinde, ayaklarda ve koltuk altlarında görülür. Soğuk terlemenin belirtileri, halsizlik, mide bulantısı, nefes darlığı, göğüs ağrıları gibi rahatsızlıklardır. Normal terleme vücudun ısısının yükselmesine bağlı olarak gerçekleşir. Soğuk terleme bununla alakalı değildir. Bu yüzden bu soğuk terlemenin altında bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. 

Soğuk terleme rahatsızlığı sebepleri,
 • Düşük kan basıncı, diğer adı hipertansiyon rahatsızlığıdır. Düşük kan basıncında soğuk terleme çok sık görülür. Düşük kan basıncı kalp rahatsızlıklarına, yetersiz beslenmeye, şiddetli kan kaybına, ciddi bir alerjik reaksiyona ve enfeksiyona neden olabilir. Kan basıncı düşük olduğunda beyine ve diğer organlara yeterli oksijen taşınmaz ve bu durumda hayati sorunlara yol açabilir. Düşük kan basıncının belirtileri arasında ilk olarak soğuk terleme ve halsizlik vardır. Bunun dışında başta dönme, ıslak ten, bulantı, net görememe, nefes problemi, yorgunluk vardır. 
 • Korku, soğuk terlemeye neden olur. Korku günlük hayatta bir çok sebepten meydana gelebilir. Özellikle yetişkinler ve çocuklar gece kabus gördüklerinde korkar ve soğuk terlerler. 
 • Sıcak çarpması, uzun süre sıcak bir ortamda kalma gibi durumlarda vücudu soğutacak kadar ter üretilmeyebilir. Vücut soğumak yerine dahada ısınır. Bu durum soğuk terlemeye ve halsizliğe neden olur. Bunun dışında hızlı kalp atışı, kusma, susuzluk, kas krampları, ve yorgunluğa neden olur. Bu gibi durumlarda tedavi hemen soğuk bir ortama geçmektir. 
 • Şok, hayati organlara ve beyne giden akışının az olması durumunda vücutta şok oluşabilir. Şok ciddi bir rahatsızlıktan veya yaralanma sonucu ortaya çıkabilir ve hayati tehlikeye yol açabilir. Şokun en büyük belirtisi soğuk terlemedir.
 • Migren, tekrarlayan ve genelikle başın bir bölümünün sürekli ağrıması soğuk terlemeye yol açabilir. Bunun dışında, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olur.
 • Bazı ilaçlar, soğuk terlemeye ve halsizliğe neden olabilir. Reçetesiz ve bitkisel ilaçlarda bunun içindedir. 

Soğuk terleme tedavisi,

İlk olarak kişi kendini rahatlatmalıdır. Bazı aktiviteler stresi engellemekte ve kişiyi rahatlatmaktadır. Daha sonra odanın sıcaklığı kontrol edilmelidir. Geceleri soğuk terleme oluşuyorsa kullanılan örtü değiştirilmelidir. Oda değiştirilebilir, ışık engellenebilir. Yatmadan önce yenilen yiyeceklere dikkat etmek gerekir. Soğuk terleme yapabilen yiyecekler tüketilmemelidir. Soğuk terleme başladığında kafa dağıtmak için değişik aktiviteler yapılabilir. Doktor tavsiyesi ile ilaç alınabilir ve düzenli kullanılmalıdır. 
]]>
Kadınlarda Aşırı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/kadinlarda-asiri-terleme.html Sat, 03 Nov 2018 08:27:50 +0000 Kadınlarda aşırı terleme, terleme ter bezleri ile vücutta bulunan fazla sıvının tuzlu bir şekilde dışarı atılmasıdır. Özellikle yaz mevsimlerinde terlemeden aşırı derece de şikayet etsek de aslında terleme vü Kadınlarda aşırı terleme, terleme ter bezleri ile vücutta bulunan fazla sıvının tuzlu bir şekilde dışarı atılmasıdır. Özellikle yaz mevsimlerinde terlemeden aşırı derece de şikayet etsek de aslında terleme vücudun doğal soğutma sistemidir. Terleme ile sıcaklarda vücut ısısının belli aralıklarda kalması sağlanmış olur. Ayrıca çeşitli toksinlerde bu yol ile vücuttan uzaklaştırılmış olur. Terleme daha çok koltuk altlarında, avuç içlerinde ve ayaklarda meydana gelir.

Kadınlarda aşırı terleme nedenleri nelerdir

Kişilerin ne kadar terledikleri vücutlarında bulunan ter bezleri ile doğru orantılıdır. Ter bezi ne kadar fazla ise terleme de o kadar fazla şekilde ortaya çıkar. Bir insan dünyaya 2-4 milyon arası ter bezi ile gelir. Ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte ter bezleri aktif olarak çalışmaya başlar.

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla ter bezi bulunmaktadır, ama buna rağmen erkeklerdeki ter bezleri daha aktif çalışır. Terleme sinir sistemin de otonom bölüm tarafından kontrol edilir. Spor yapıldığında efor sarf edildiğinde heyecan korku yada sinirsel durumlarda terleme daha çok meydana gelmektedir. Gün içinde kadınlar erkeklere oranla çok daha fazla hareket halinde olduklarından dolayı doğal bir süreç olan terleme çok daha fazla oluşmaktadır.

Menepozdan dolayı kadınlarda aşırı terleme,

Ayrıca kadınlarda aşırı terlemeye yol açan başka bir durumda menapozdur. Aşırı terlemenin tıp dilindeki adı hiperhidrozdur. Kadınlarda aşırı terlemenin bir diğer nedeni genetik faktörlerden kaynaklanıyor olabilmesidir. Ter bezlerinin çok fazla aktif olarak normal bir insandan 4-5 kat daha fazla çalışıyor olması da diğer bir sebeptir. Ayrıca aşırı terleme altta yatan başka bir rahatsızlığında habercisi olabilir. D vitamini eksikliği, akciğer rahatsızlıkları, diyabet, düşük kan şekeri, tüberküloz gibi rahatsızlıklar bunlardan bazılarıdır.

Yine kadınlarda aşırı terlemenin nedenleri olarak fazla kilo ve obezite durumu, tiroid hormonun fazla olması, aşırı kafein, duygusal yada stres durumu, baharatlı yiyecekler yada alkol bazı nedenlerdendir.    

Terleme çok uzun süre devam ediyor ise, terleme ile birlikte göğsünüzde bir ağrı yada basınç oluşuyor ise ve terlemeleriniz genelde uykuda iken oluyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. 

Aşırı derecede terleyen bayanlarda ter kokusu da sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Terleme durumu önlem alınmadığında yada gerekli kişisel hijyene dikkat edilmediğinde toplumsal olarak yaşadığımız yerlerde kötü sonuçlar doğurmaktadır. Terleyen kişide kendini bu durumdan dolayı baskı altında ve rahatsız hissetmektedir. Gerekli dikkat ve özen gösterilmediğinde de ter bir süre sonra bakterilerin etkisi ile kötü kokuya dönüşmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde daha sık duş alarak, koltuk altı ve genital bölgedeki kılların temizliğini düzenli yaparak,  koltuk altı için üretilen deodorant ve spreylerden faydalanarak hem kendimizi hem de çevremizi rahatsız etmememiz mümkün hale gelebilmektedir.

]]>
Hamilelikte Terleme https://www.terlemek.gen.tr/hamilelikte-terleme.html Sun, 04 Nov 2018 06:12:05 +0000 Hamilelikte terleme: Hamilelik döneminde olan bayanların terleme problemini yaşaması doğaldır. Hamilelikte terleme ateş basması hemen hemen tüm hamileliklerde yaşanmaktadır. Vücudun değişen hormon seviyesi hamilelik dönem Hamilelikte terleme: Hamilelik döneminde olan bayanların terleme problemini yaşaması doğaldır. Hamilelikte terleme ateş basması hemen hemen tüm hamileliklerde yaşanmaktadır. Vücudun değişen hormon seviyesi hamilelik dönemi yaşayan anne adayında terleme oluşmasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde değişen hormon seviyesi terleme, ateş basması yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi problemleri de yaşanmaktadır. Gebe kadınların % 70 inde hamilelikte terleme oluşmaktadır. Hamilelikte terleme 2. ayda ve 3. ayda sıklıkla görülmektedir. Vücutta hamilelik nedeni ile hormonlardaki oynamalar özellikle öströjen hormonundaki azalmalardır. Hormon düzeyinde yaşanan bu değişim vücuttaki kan akımını arttırır ve kişi bu durumda terleme yaşayabilir. Terleme hamilelikte, göğüs, boyun ve yüzde ani bir sıcaklık hissi başlamaktadır.sonrasında ise çarpıntı, baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, kaygı ve yorgunluk hissedilmektedir.yaşanan bu terleme bazen bir kaç dakika bazende bir kaç dakika sürebilir. Hamilelik yaşayan anne adayı terleme nedeni ile kaybedilen sıvı miktarını bol sıvı tüketerek vücuda tekrar takviye etmesine dikkat etmek gereklidir. Hamile olan anne adayları yaşanan terleme rahatsızlığından dolayı gece uyumakta zorlanmaktadır. Bu durumda uyuma düzensizlikleri oluşmaması için serin bir odada kalmaya dikkat ederek sorununuzu en aza indirebilirsiniz. Doğum sonrasında ise lohusalık döneminde tekrar terleme ataklar halinde gelebilir. Lohusalık dönemi bitiminde terleme problemi de normal seviyesine inmektedir. Hamilelikte terleme ileri boyutlarda ise anne adayının doktora giderek doktor tavsiyesi altında önlemler alarak terleme problemini en az derecelere indirmeye çalışmalıdır.

Hamilelikte terleme nedenleri:
 • Bedenin hamilelik durumuna alışmaya çalışması
 • Hormon salgılama seviyesinin normal seviyelerde olmaması
 • Kan basıncının önceden olduğundan daha farklı olması
 • Ani değişen tansiyon ölçümleri 
 • Tansiyonun yükselmesine bağlı olarak yaşanan ateş basma durumlarının yaşanması
Hamilelikte terlemeyi önleme yolları: 

Pamuklu ve hafif giysiler tercih etmek öncelikle olarak terlemeyi engellemek için alınacak önlemler arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde olan anne adayının çok dar hava almayan giysiler tercih etmemek gerekir. Bunun için ince serin ve hava alan giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek yağlı, tuzlu, kızartma veya aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durmaya da dikkat etmek gereklidir. Hamilelikte aşırı terlemeyi engellemek için alınacak tedbirlerden biride günlük olarak ılık duş almaktır. Özellikle yaz aylarında sıcak havanında tetiklemiş olduğu terlemeyi engellemek için basık ortamlarda bulunmamak gerekir. Daha ferah yerler seçilmeli havadar ortamlarda bulunmak önemlidir.
]]>
Erkeklerde Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/erkeklerde-gece-terlemesi.html Sun, 04 Nov 2018 17:11:34 +0000 Erkeklerde gece terlemesi, düzenli olarak ve çoğu zaman kalkıp kıyafet değiştirecek kadar vücudun ıslanması durumuna denir. Erkeklerde gece terlemesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Geceleri ortaya çıkan Erkeklerde gece terlemesi, düzenli olarak ve çoğu zaman kalkıp kıyafet değiştirecek kadar vücudun ıslanması durumuna denir. Erkeklerde gece terlemesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Geceleri ortaya çıkan bu durum erkeklerde andropoz olarak bilinen erkeklik hormonudur. Kadınlarda menopoz dönemi boyunca hormon urettimi azalır. Bu durumun aynısı erkeklerde andropoz döneminde gerçekleşir. Andropoz dönemi boyunca testosteron hormonunun yanı sıra dehidroepiandrosteron üretimiminde yavaşladığı uzmanlar tarafından araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Erkeklerde gece terlemesi andropoz ile alakalı bir durumdur. Ayrıca tüberküloz hastalarında, kemik iltihabı hastalığı olanlarda ve kalp kapağı iltihabı hastalığı olanlarda gece terleme görülür. Ayrıca lenfoma hastalığının da en önemli belirtisi gece terlemesidir. Terleme bilinmeyen bir çok hastalığın habercisi olabilir.  Erkeklerde cinsel istek arttırıcı ilaçlar gece terlemesine sebep olur. Depresyon, bitkinlik, konsantrasyon eksikliği, libodo kaybı, cinsel iktidarsızlık, anksiyete bozukluğu terleme sebeplerinden birisi olabilir. Burada saydıklarımızdan birisi kişide olmayanlar mutlaka olacaktır. Bazı kişilerde gece terlemesi sadece anı ateş basmasından kaynaklı olabilir. 

Erkeklerde gece terlemesi tedavisi nelerdir:
 • Öncelikle yün yorgan kullanılmalıdır. Nefes alan örtüler kullanılmalıdır. Elyaf ve hazır yorgan kullanılmamalıdır.
 • Gece terlemesi eğer hormonelse bazı ilaçlarla tedavi altına alınabilir.
 • Erkeklerde gece terlemesinin tedavisi genel anlamda yoktur ama doktor tavsiyesi ile ufak bir operasyonla botoks uygulaması yaparak terbezi kanallarını doldurabilirsiniz.
]]>
Gece Sırt Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/gece-sirt-terlemesi.html Sun, 04 Nov 2018 19:07:47 +0000 Gece sırt terlemesi, insan beynin içinde yer alan ısı düzenleme merkezinin, beyin alanındaki ter bezine uyarıyı bildiren sistemlerin veya ter bezlerine etki eden durumların veya çoğu hastalıkların sonucunda ortaya çıkabilmekt Gece sırt terlemesi, insan beynin içinde yer alan ısı düzenleme merkezinin, beyin alanındaki ter bezine uyarıyı bildiren sistemlerin veya ter bezlerine etki eden durumların veya çoğu hastalıkların sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Gece sırt terlemesinin nedenleri

 • Normal nedenler: Yaz aylarında aşırı sıcak olması, normalden fazla rutubetin olması, beden yorucu işler yapmak, kalın giysiler giyinip uyumak, sentetik giysiler giymek, alkollü içkilerin sık tüketilip uyulması, sigara bağımlılığın olması gecenin terlemesine sebep olanlardandır.
 • Bazı hastalıklar: Başta hormonal hastalıklar olmak üzere bazı iç hastalıkların olması gecenin sırtın terlemesine sebebiyet verir.
 • Bazı ilaçlar: Başta aspirinin yanlış kullanılmasından dolayı antidepresan, ağrı kesiciler, ilaçlar vb sebep olabilir.
 • Bazı durumlar: Menopoza girilmesi, adet dönemi, aşırı şişman olmak, ergenlik dönemi, ilaç bulamamak, sıcak çarpması, ateş basması, gibi sebeplerin sırt terlemesine sebep olmaktadır.
 • Ateş yapan hastalıklar: Vücut ısısının artmasına neden olabilecek grip, AIDS, tüberküloz,  zatürre, kanserin bazı çeşitleri, kronik bronşit, böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları sayılabilmektedir.  
 • Gece terlemesi: Bütün nedenlerin ardından, yatılan odanın normal sıcaklıkların üstünde bir sıcaklığa sahip olmasından dolayı, egzersiz yapmak, kötü rüya görmek, fazla örtünmek, yatmaya yakın içilen sıcak sıvılan ve yiyilen sıcak yemekler gibi nedenler gece terlemesine sebep olmaktadır. 
 • Sempatik sistemin fazla aktif olması: Sempatik sistemde ayar bozukluğundan veya fazla duyarlı olup fazla çalışma durumundan kaynaklanmasıdır.
 • Gece sırt terlemesini engellemek için neler yapılabilir
 • Sırtta fazla terleme veya gece terlemesi varsa bu bazı önem arzeden rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple öncelikle bir dahiliye doktoruna görünmek gereklidir.  Doktor tarafından yukarıda da sayılan hastalıkların bulunup bulunmadığı gerekli tetkikler ve testler neticesinde  yapılarak öğrenilebilir.

Gece sırt terlemesinin tedavisi

Eğer gece sırtta terlemeye yol açan bir rahatsızlık fark ediliyorsa bu rahatsızlıkla ilgili bölüm doktoru tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bir rahatsızlık bulunmuyorsa terlemeyi önlemek amacıyla bazı tedbirler alınmalıdır. Bu önlemlere rağmen terleme hala devam ediyorsa, dahiliye dermatoloji ve endokroloji doktorlarınında önerisini almak suretiyle terlemeyi azaltacak veya önleyecek bazı ilaçlar kullanılmaya başlanabilir.

]]>
Şeker Hastalığı Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/seker-hastaligi-gece-terlemesi.html Mon, 05 Nov 2018 09:07:50 +0000 Şeker hastalığı ve gece terlemesi:Vücudumuzda pankreas denilen bir bez bulunmaktadır.Bu bez Vücudun kan şekerini düzenleyen hormonu salgılar.Bu hormonlardan birinin adı insülindir. İnsülinin salgılanmaması sonucu hücrenin ener Şeker hastalığı ve gece terlemesi:Vücudumuzda pankreas denilen bir bez bulunmaktadır.Bu bez Vücudun kan şekerini düzenleyen hormonu salgılar.Bu hormonlardan birinin adı insülindir. İnsülinin salgılanmaması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak olan şekeri yani glikozu hücreye sokamaz.hücreye giremeyen şeker kanda birikir. Buda vücuda zarar verir.Şeker hastalığı kalıtsal ve çevresel olarak adlandırılır.Peki şeker hastalığının belirtileri nelerdir.

Şeker hastalığı belirtileri:
 • Normalden fazla su içme isteği
 • Fazla yemek yeme isteği
 • Sık sık idrara çıkma ,geceleri  uyanma 
 • Ciltte kuruma 
 • Çabuk yorulma ,halsizlik
 • Yaraların geç kapanması
 • Gözde bulanık görme
Şeker hastalarında görülebilen hastalıklar:

Vücuttaki kanda fazla kalan şeker öncelikle damarlara zarar verir.Başta kalp ,beyin,ayaklarda, gözlerde  ve böbrek gibi önemli organları tahrip eder.Yıpranan damarlarda hasar sonucu kalp krizi, felç ve böbrek hastalıkları ,görme bozukluğu riski artar. Şeker vücutta kullanılamadığı için vücut protein ve yağ kullanımına başlayacaktır. Bu yüzden kilo kaybı ve bununla birlikte vücudun asit fazlalığı  ortaya çıkmış olacaktır.

İki tip şeker hastalığı bulunmaktadır.

Tip 1:Pankreasta insülin yapan beta hücreleri hasarlanır,bu durmda insülin yapımı engelleyecek hastalıklar ortaya çıkarsa Tip 1 diyabeti ortaya çıkar.Bununla birlikte vücutta ;
 • Vücutta şeker miktarı artar.
 • Karaciğerde enerji ve kolesterol yapımı için yağ kullanımı artar.
 • Vücut proteinleri azalır
Tip2: Bu aşamada insülin eksik olmasından ziyade insülinin etki göstermemesidir.Vücutta bağlanma yerinde ya sorun bulunmaktadır yada yer sayısı azdır. Bu tipin başlama yaşı 40'dan büyüktür.

Şeker hastalığının görülmesi en fazla olan kişiler :
 • Ailesinde şeker hastası olan 
 • Çabuk acıkanlar
 • Kandaki yağ miktarı fazla olanlarda 
 • Hareketsiz yaşam süren kişilerde 
Şeker hastalarında gece terlemesi:

İnsülin veya hap kullanan şeker hastalarında geceleri buna bağlı olarak gece terlemesi olur.Kan şekerinin düşmesi ile kendini belli eder.Şeker hastalarında gece terlemesi belirgin ve sık olarak gözlenmektedir.

Şeker hastalığında gece terlemesi ile baş etmek:

Gece yatmadan hafif ve protein ağırlıklı beslenmeli.Ara öğün 30-60 gram protein ,15-30 gram ise karbonhidrat içerebilir.Karaciğer proteini yavaş işleyeceği için gece boyunca vücudunuza yeterli miktarda şeker yüklemesi sağlanmış olacaktır .Böylece gece terlemesini doğal yollardan kontrol edebilirsiniz .Düzenli olarak gün ortasında mesela, öğleden sonra iki gibi mutlaka şekerin ölçülmesi  ve not alınması gün içerisinde şekerinizin neden etkilendiğini tespit ederek gece terlemesini de bir nevi kontrol alma şansınız yüksek olacaktır.
]]>
Gece Baş Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/gece-bas-terlemesi.html Mon, 05 Nov 2018 13:35:41 +0000 Gece Baş Terlemesi; Baş terlemeleri bir çok etkene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Geceleri baş terlemeleri kısa süreli gerçekleşsede yüksek oranda terler meydana gelmekle birlikte diğer terlemelere göre kokusuz ger Gece Baş Terlemesi; Baş terlemeleri bir çok etkene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Geceleri baş terlemeleri kısa süreli gerçekleşsede yüksek oranda terler meydana gelmekle birlikte diğer terlemelere göre kokusuz gerçekleşir. Bundan dolayı, gece baş terlemeleri kişiyi rahatsız etmekle birlikte, belirtmek gerekirse gece baş terlemesi ayrı bir rahatsızlık değildir. Yani kişide başka bir rahatsızlıktan dolayı, gece baş terlemeleri gerçekleşir. Gece baş terlemeleri nedenleri ve tedavi sürecini kısaca açıklayacak olursak

Gece Baş Terlemesine Neden Olan Faktörler

Gece baş terlemelerine neden olan faktörler göz önüne alındığında kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla fazladır. Bu Faktörler ise;
 • İlk olarak en yaygın olan nedeni kadınlarda meydana gelen menopoza bağlı olarak kadınların büyük bir kısımında geceleri ateşlenmelere bağlı olarak ani bir şekilde baş kısımında terlemeler meydana gelmektedir. Menopozun başlangıç kısımında östrojen lerin seviyeleri azalması ile baş terlemeleri meydana gelmektedir.
 • Hormonal bozukluklarında, bir çok kişide gece baş terlemeleri meydana gelmektedir. Cinsiyet ayırt etmeksizin hormonal bozuklarına bağlı olarak kan basıncı ve kan dolaşımı hızlarında dengeler bozularak kişide geceleri baş terlemesi ile birlitke aynı zamanda ara ara kalp çarpıntıları meydana gelmektedir.
 • Kullanılmakta olan bir çok ilaçların yan etkileride gece baş terlemesine neden olmaktadır. Özellikle depresyon ilaçların bir çoğu gece baş terlemesine neden olmaktadır. Bu ilaçlar direkt olarak kan dolaşım hızını yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanılmasıda kişi de gece baş terlemesi gerçekleştirmektedir.
 • Bağışıklık sistemlerinde gerçekleşen enfeksiyonlarda aynı zamanda gece baş terlemesine neden olmaktadır.
 • Diyabetik rahatsızlıklarda gece baş terlemesi gerçekleşmektedir. Özellikle kan şekerinin ani olarak düşmesinden dolayı meydana gelmektedir.
 • Nörolojik rahatsızlıklarda, sinir hücrelerin tahrip olması sonucu kişide sinirsel olarak baş kısımında terlemeler ve sinir bozuklukları meydana gelmektedir.
Gece Baş Terlemesi Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak gece baş terlemesine neden olan faktörü tespit etmelisiniz. Bundan dolayı, yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden her hangi birinden kaynaklı olarak gerçekleşebilmektedir. Bunun için en yakın hastaneye başvurarak gerekli tetkik ve tahliller ile birlikte rahatsızlığı tespit ederek tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Neden olan rahatsızlık son bulması ile gece baş terlemeleri de kendiliğinden son bulacaktır. Gece baş terlemeleri için asla kulaktan doğma bilgiler ile kimyasal ilaç veya bitkisel tedavilere yönelmeyiniz. Çünkü asıl rahatsızlığınızı tespit etmediğiniz için yarar sağlayacağınızı düşündükleriniz zarar verebilir.
]]>
Koltuk Altı Aşırı Terleme https://www.terlemek.gen.tr/koltuk-alti-asiri-terleme.html Mon, 05 Nov 2018 18:34:34 +0000 Koltuk altı aşırı terleme, sorunu kişinin günlük aktivitelerini, iş ve sosyal yaşamını, okul hayatını, aynı zamanda ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir. Aksiller hiperhidroz olarak tanımlanan koltuk altı aşırı terleme raha Koltuk altı aşırı terleme, sorunu kişinin günlük aktivitelerini, iş ve sosyal yaşamını, okul hayatını, aynı zamanda ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir. Aksiller hiperhidroz olarak tanımlanan koltuk altı aşırı terleme rahatsızlığı, koltuk altındaki kıllı bölgede etkili olur. Bazen koltuk altı, el ve ayaklar, hatta yüze kadar geniş bir alanda etkili olabilir.  Kişi açısından yaşamsal bir riske neden olmasa da, stres yaratması ve kişinin yaşamını etkilemesi nedeniyle rahatsız edici bir durumdur. Bu sorun genellikle ergenlikte başlar ve her yüz kişiden 2-3 kişiyi etkisi altına alır. Kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenir. Bundan yakınan kişilerin % 40 kadarında genetik olarak yatkınlık belirlenmiştir. Her mevsim özellikle sıcak dönemlerde koltuk altı aşırı terleme sorunu yaşanır. Genellikle yaşam boyu etkili olur, bazı hastalarda 35 yaşından itibaren etkisini yitirebilir. Özellikle heyecan, stres, telaş gibi etkenler terlemeyi tetikler. Uykuda terleme olmasa da, uyanık olunan zamanda koltuk altı terlemesi etkisini devam ettirir.

Koltuk altı aşırı terleme neden olur

Kişide sadece koltuk altında aşırı terleme sorunu varsa, vücudunda başka bölgelerde terleme olmuyorsa altında yatan bir hastalık olmadığı düşünülür. Tetkiklerde herhangi bir sorun belirlenmez. Hormon düzeyleri de sorunlu olmaz. Bu kişilerdeki ter bezi sayıları ve büyüklüğü de normal olur. Koltuk altı aşırı terlemesinin nedeni çoğunlukla sempatik sinir sistemi düzensizliği olur. Sempatik sistemin fazla çalışması, duyarlı olması terlemenin aşırı olmasına neden olur. Stresle, heyecan yapma gibi etkenlerde sorunu tetikler. Bu terlemenin önlenmesi kolay değildir. Yaşın ilerlemesiyle etkisi azalsa da, tam olarak geçmesi zordur. Kısa sürelerle ilaç kullanımı, bitkisel öneriler, pet kullanımı gibi önlemlerle aşırı terleme azaltılabilir.

Koltuk altı aşrı terleme tedavisi nasıl olur

Koltuk altı terlemesi çoğu kişide jel, sabun gibi ürünlerle azaltılabilir. Bu ürünlerin içeriğinde olan alüminyum klorit ter bezi kanallarını tıkayarak geçici rahatlama sağlar. Ancak koltuk altı aşırı terleme sorununda ter bezi kanallarındaki tıkaç açılır ve sorun böyle çözülemez. Bu koltuk altında tahriş, alerji gibi etkilere yol açabilir. Tedavide son zamanlarda uygulanmaya başlayan botoks yöntemi de geçici süreyle faydalı olur. Botoks sıvısının koltuk altındaki 15-20 noktaya enjekte edilmesiyle uygulana tedavi 6-7 ayda bir tekrarlanmalıdır. Fakat bu uygulama yüksek maliyetli olup, duyu kaybına yol açar. Birde ağrılı olduğundan genellikle koltuk altı aşırı terleme tedavisi olarak herkes tarafından tercih edilmez.

Koltuk altı aşırı terleme sorununda kalıcı tedavi seçeneği klipsli ETS ameliyatıdır. Bu sorundan rahatsız olanlar ameliyat kararı verinceye kadar her tülü yöntemi zaten denemiş olur, ancak başarı elde edemezler. Bu operasyonun başarı şansı oldukça fazladır denilebilir. Nadiren hastalarda yeniden terleme sorunu görülebilir. Yarım saatte tamamlanan ameliyatın sonucu hemen alınır. Hastalarda koltuk altı aşırı terleme sorunu ortadan kalkar.
]]>
Aşırı Kafa Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/asiri-kafa-terlemesi.html Tue, 06 Nov 2018 09:46:21 +0000 Aşırı Kafa Terlemesi, Terleme olayı her türlü insanda görülen doğal bir durumdur. Terleme olayının gerçekleşmesi ile birlikte vücuttan atılan bir takım mikropların atılımı gerçekleşir. Bu olay ile birlikte kişi tok Aşırı Kafa Terlemesi, Terleme olayı her türlü insanda görülen doğal bir durumdur. Terleme olayının gerçekleşmesi ile birlikte vücuttan atılan bir takım mikropların atılımı gerçekleşir. Bu olay ile birlikte kişi toksinlerinden kurtulmuş olur. Terleme olayında meydana gelen durum oldukça doğal ve insanidir. Ancak bazı durumlarda ise terleme olayı kendisini çok daha şiddetli bir şekilde göstermektedir. Bu durum beraberinde bir takım sıkıntılara neden olur. Özellikle de aşırı terleme olayı ilerleyen süreçlerde hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Bu terleme olayın bedenin belirli bölgelerinde görülür. Ayak altında, koltuk altında, makat bölgesinde ve kafa bölümünde aşırı terleme olayı görülmektedir. Aşırı kafa terlemesi olayı ise başlı başına incelenmesi gereken bir husustur. Zira başımız birçok önemli organın bulunduğu önemli bir bölgedir.

Aşırı kafa terlemesi olayı bedenin aşırı hareket etmesi ve yorgunluk halinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak bu durum herhangi bir hareketlilik olmaması durumunda kendisini göstermesi halinde mutlaka dikkatli olunması gerekir. Zira bu durum hastalık belirtisi olarak karşılanmaktadır. Bu durum için mutlaka uzman bir destek alınması gerekir. Aşırı kafa terlemesi ile ilgili olarak yaşanan sorunun araştırılması  ve erken teşhis edilmesi gerekir.

Aşırı Kafa Terlemesinin Nedenleri

Aşırı terleme olayı kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durum hastanın özgüven eksiliği yaşamasına ve hatta psikolojik olarak bir takım sorunlar ile karşılaşmasına neden olur. Aşırı kafa terlemesi kendiliğinden meydana gelebileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Bu can sıkıcı rahatsızlık terleme mekanizmasının aşırı çalışması neticesinde meydana gelmektedir. Aşırı kafa terlemesi rahatsızlığını nedenleri arasında şunları saymak mümkündür:

 • Sinir hastalıkları sebebi ile meydana gelen aşırı terleme olayı
 • Kalp rahatsızlıklarının yaşanması ile birlikte terleme olayında artış görülmesi
 • Alınan ilaçların yan etkisi sebebi ile meydana gelen aşırı kafa terlemesi
 • Psikolojik sorunların etkisi ile meydana gelen terlemeler (örneğin parkison hastalığının yaşanması)
 • Hamilelik ve menopoz gibi hormonal dönemlerde meydana gelen terlemeler

Aşırı Kafa Terlemesinin Tedavisi

Aşırı kafa terlemesi sorununa karşı alınması gereken bir takım önlemler bulunmaktadır. Kişinin özellikle tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmesi oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte alınan vitaminler ve şifalı bitkiler sayesinde aşırı kafa terlemesi sorununa karşı çözüm bulmak mümkündür. Alınan tüm bu önlemlere rağmen hala benzer sorunlar ile karşılaşılması halinde mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Aksi takdirde bu sorundan kurtulmak mümkün değildir.

]]>
Hamilelikte Gece Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/hamilelikte-gece-terlemesi.html Tue, 06 Nov 2018 17:36:05 +0000 Hamilelikte gece terlemesi, gebelerin bir çoğunda görülen ve artık doktorlar tarafından da normal karşılanan bir durum olarak bilinmektedir. Bu terleme gündüz ve gece farketmeksizin oluşsa da genellikle geceleri daha sık görüldü Hamilelikte gece terlemesi, gebelerin bir çoğunda görülen ve artık doktorlar tarafından da normal karşılanan bir durum olarak bilinmektedir. Bu terleme gündüz ve gece farketmeksizin oluşsa da genellikle geceleri daha sık görüldüğü gebeler tarafından dile getirilmektedir. Halk arasında sıcak basması olarak da bilinen bu rahatsızlık, hamile bayanların kişisel durumlarına göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 5 dakika kadar sürmektedir. Bu durum adetten kesilen menopoz sürecindeki kadınlarda görülen ateş basması olayı ile ilişkilendirilebilir. Maalesef bu terlemeler sadece hamilelik sürecinde değil, yeni doğum yapan lohusa kadınların da % 50'sinde görülmeye devam etmektedir. Psikolojik olarak değişik bir dönem yaşayan hamileler, bu ateş basmalarından da olumsuz şekilde etkilenmektedir. 

Hamilelikte gece terlemesi sebepleri, tahmin edileceği gibi hamile bayanlardaki hormon değişikliği ile ilişkilendirilmektedir. Zaten menopoz sürecinde de görülmesinin sebebi o dönemlerde de kadın vücudunda oluşan hormonal dengesizliklerdir. Her ne kadar normal karşılanan bir durum olsa da, özellikle iki can taşıyan hamile kadınlar için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü terleme seviyesi artarsa yüksek ateş ile birlikte ciddi rahatsızlıkların çıkması ve dolayısıyla anne karnındaki bebeğin ve anne adayının hayatının tehlikeye girmesi de ihtimaller arasında bulunmaktadır. Bu sebeple bu ateş basma durumu özellikle beş dakikalık bir süreyi aşacak şekilde ve hamile kadına çok rahatsızlık verecek seviyede ise mutlaka bir doktor ile iletişime geçmek gerekmektedir. 

Hamilelikte gece terlemesi önlemleri, normal durumda yaşanan terleme olaylarından biraz daha fazla hassasiyet gerektirir. Anne karnında bir bebeğin olduğu ve o bebeğin annenin tüm yaşadıklarından etkileneceği her zaman düşünülmelidir. Anne adayları gece yatarken daha ince gecelikler tercih etmeli ve terleme olduğunda mutlaka pijamalar değiştirilmelidir. Anne adaylarının beslenmesi de terleme ile ilgili olabileceği için, beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kafein içeren içecekler, asitli içecekler, tuzlu, yağlı, şekerli, baharatlı ve acılı yiyecekler yenilmesi tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte mutlaka balık tüketmek, süt ve süt ürünleri tercih etmek, mevsim sebze ve meyveleri yemek ve ayrıca bol bol su içmekte ateş basmalarında azaltıcı sebepler olabilmektedir. Anne adayının düzenli yürüyüş yapması da bu etkeni azaltan faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca hamile kadının stres ve gerginlik bulunduran ortamlarda durmaması gerekmektedir. Psikolojik sorunların da terlemeyi arttıracağı unutulmamalıdır. Sık yaşanan terleme olaylarında ılık suyla duş almak da faydalı seçeneklerden biridir.  Bu önlemler alındığı halde azalmayan ateş basmaları ve bununla birlikte baş ağrısı, mide bulantısı gibi durumlar da yaşanıyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Anne adayı ve anne karnındaki bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir. 
]]>
El Terlemesi İyontoforez https://www.terlemek.gen.tr/el-terlemesi-iyontoforez.html Wed, 07 Nov 2018 10:42:25 +0000 El Terlemesi İyontoforez, Vücudun fizyolojik olarak ürettiği ter, vücut ısısını sabitleme görevi yapmaktadır. Çeşitli faktörler sonucu birey terler. Bu faktörler ortada yokken terleme oluyorsa vücutta bir sorun var demekti El Terlemesi İyontoforez, Vücudun fizyolojik olarak ürettiği ter, vücut ısısını sabitleme görevi yapmaktadır. Çeşitli faktörler sonucu birey terler. Bu faktörler ortada yokken terleme oluyorsa vücutta bir sorun var demektir. Kimi insanlar normalin üstünde terlemektedir. Özellikle eller, ayaklar ve koltuk altlarındaki aşırı terlemelerin birinci sebebi genetiktir. Ter bezleri fazla çalışmaktadır. Bu durumda olan kişiler, ıslaklık ve koku yüzünden sosyal yaşamda sürekli sorunlar yaşamaktadır. Ellerin sürekli terlemesi kişinin bir çok aktivitesini engellemektedir. Ellerin sürekli terlemesinin kaynağının belirlenmesi tedavi için gereklidir. Ter, vücuttaki bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisi ile kaybolacaktır. Genetik olarak ter bezleri çok çalışıyorsa bununda çaresi olarak günümüzde uygulanan iyontoforez metodudur.

El Terlemesi İyontoforez yönteminde, ellerin (palmar hiperhidroz) aşırı terlemesini tedavi etmek için basit bir cihaz kullanılır. Kuvvetli ter önleyici ilaçları denemiş, ancak daha kuvvetli bir tedaviye ihtiyaçları olan bireyler için özellikle yararlıdır. Doğru biçimde  uygulandığında ve bireye özel durumlara göre ayarlandığında, iyontoforezin avuç içleri terleyen bireyler için çok yüksek bir iyileşme oranına sahip olduğu görülmüştür.

İyontoforez uygulamasında, cilt yüzeyinden yumuşak bir elektrik akımını iletmek için su kullanılır. İyontoforez yöntemi tamamen anlaşılamamıştır; fakat elektrik akımı ile su içerisindeki mineral parçacıklarının etkileşime geçerek cildin yüzeyini kalınlaştırarak terin cilt yüzeyine çıkışını engellediğine inanılmaktadır. Uygulama sonrası, avuç içlerindeki ter üretiminin çoğunlukla aniden ve çarpıcı bir biçimde azaldığı görülmektedir.

İyontoforez uygulaması: Bireyler kısa bir süre 20-40 dakika arası ellerini suyla doldurulmuş bir tepsiye daldırırlar. Bu esnada cihazdan suya çok düşük yoğunlukta bir elektrik akımı verilir. Bu uygulama, terleme rahat bir düzeye düşünceye kadar 5-10 gün boyunca gün aşırı tekrarlanır. Hedeflenen iyileşme elde edildikten sonra, hastanın bireysel durumuna bağlı olarak haftada birden ayda bire kadar değişken periyotlarla bakım sürecine alınır. Kuruluğu korumak için, terleme tekrar başlar başlamaz iyontoforez tekrarlanmalıdır.

Normal musluk suyuyla ya da sodyum bikarbonat ekli musluk suyuyla yapılan iyontoforez istenen iyileşmeyi sağlamazsa, bir antikolinerjik ilaç suya eklenebilir. Hastaların çoğunda bu metot işe yaramakta ve avuç içlerinin terlemesini kesmektedir.

İyontoforez, yöntemi hamilelerde, kalp cihazı ya da önemli metal implantlar taşıyanlarda, epilepsi ya da kalp rahatsızlıkları bulunan  bireylerde kullanılmamalıdır. İyontoforez uygulamasından önce tüm takılar çıkarılmalıdır. Ciltte aşırı kuruluk oluşursa, nemlendirici kullanılması önerilir. Ciltteki kesikler, sıyrıklar ve kırılmış tırnaklar, cilt iritasyonunu engellemek için iyontoforez uygulama öncesi vazelin  ya da benzeri maddeyle kapatılmalıdır.
Hastalar çoğunlukla iyontoforez sırasında elektrik çarpmasından endişelenirler. Fakat, kullanılan akım zarar verecek kadar kuvvetli değildir. Başta irkilebilirsiniz; dolayısıyla, uzmanlar size bu etkilerle ilgili gerekli açıklamaları yapacaktır.
]]>
Çocuklarda Kafa Terlemesi https://www.terlemek.gen.tr/cocuklarda-kafa-terlemesi.html Wed, 07 Nov 2018 20:36:48 +0000 Çocuklarda kafa terlemesi, Çocuklarda ve bebeklerde kafa terlemesi önemli bir sorun olup dikkat edilmediğinde ve önlem alınmadığında daha ileri düzeyde rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda kafa terlemesi Çocuklarda kafa terlemesi, Çocuklarda ve bebeklerde kafa terlemesi önemli bir sorun olup dikkat edilmediğinde ve önlem alınmadığında daha ileri düzeyde rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda kafa terlemesi genel olarak uyandıktan sonra görülen baş terlemeleri çocuklarda ve bebeklerde vitamin eksikliğinden kaynaklı olabilmektedir. Gerekli önlemeleri almanıza rağmen kafa terlemesi hala devam ediyorsa mutlaka vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almanız gerekir. Bu konudaki en doğru tespiti çocuk doktorunuz yaparak gerekli tedaviye başlayacaktır.   

Çocuklarda kafa terlemesi nedenleri neler olabilir

Çocukların metabolizmalarının çalışma hızları yetişkin kişilere oranla çok daha fazladır. Metabolizma hızına bağlı olarak uykuda iken bile terleme meydana gelebilmektedir. Bunun çok iyi bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Çocuklarda D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan  "raşitizm" adı verilen rahatsızlıktan dolayı kafa terlemesi meydana geliyor olabilir. Çünkü D vitamini eksikliği bulunan çocuklarda terleme görülmektedir. Zaten çocuk doktorunuz inceleme sonuncunda size D vitamini içeren takviyeler verecektir. Ayrıca sizde yardımcı olarak güneşli ve güzel havalarda çocuğu dışarı çıkararak ve güneşlendirme yolu ile  D vitamini almasını sağlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde başka bir vitamin eksikliğine bağlı olarak da çocuklarda kafa terlemesi oluşmaktadır. Bu vitamin ise C vitaminidir.

Çocukların stresli ve ruhsal sıkıntılı olduğu durumlarda da kafa terlemesi meydana gelebilir. Yalnız bu durumdaki terlemelere el ayak parmaklarında ağrı ve pembeleşme de eşlik eder. Bu rahatsızlığa pembe hastalık "akrodini" adı verilmektedir.

Ayrıca çocuk gereğinden fazla giydirilmiş ise bu durumda da kafa terlemesi ve vücut terlemesi gerçekleşir. Koltuk altından derece ile yaptığınız ölçümde Vücut ısısı 36-36.5 ise üşümediği anlamına gelir. Ama yine de gerekli önlemler alınmasına rağmen terleme devam ediyor ise mutlaka çocuk doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.   

]]>
D Vitamini Eksikliği Terleme https://www.terlemek.gen.tr/d-vitamini-eksikligi-terleme.html Thu, 08 Nov 2018 06:27:19 +0000 D vitamini eksikliği terleme, Özellikle yaşlı insanlarda ve çocuklarda görülen D vitamini eksikliği ciddi bir sorundur. Kalsiyumun bağırsaklarda emilerek kana geçmesini sağlayan D vitamini kalsiyumun kemiklere ulaşmas D vitamini eksikliği terleme, Özellikle yaşlı insanlarda ve çocuklarda görülen D vitamini eksikliği ciddi bir sorundur. Kalsiyumun bağırsaklarda emilerek kana geçmesini sağlayan D vitamini kalsiyumun kemiklere ulaşmasını sağlayan ciddi bir vitamindir. D vitamini en fazla vücudumuzun güneşle temas ettiği zamanlarda doğal yoldan alırız. Ayrıca D vitamini sayesinde kemikler güçlenir, herhangi bir düşme yada çarpma sırasında kemiklerin zarar görmemesi D vitamini tarafından sağlanır. Ayrıca D vitamini kolon ve meme kanseri risklerini azaltan bir vitamindir. Vücudumuz için gerekli olan D vitaminini güneşten alabilmenin yanı sıra bazı besinler aracılığı ile de temin edebiliriz. Bu besinler yumurta sarısı, balık, tereyağı, süt, yoğurt, peynir gibi gıdalardır. 

D vitamini eksikliği terleme neden meydana gelir

D vitamini eksikliğinin en önemli  belirtisi terlemenin meydana gelmesidir. D vitaminini güneş ışınlarından direkt olarak alabiliriz. Bunun için güneşin olduğu günlerde her gün 10-15 saatleri arasında güneşlenmemiz gerekir. Ancak şunu iyi bilmek gerekir ki güneşin faydalı ışınları üzerimizde giysiler olduğu için vücudumuza tam olarak geçemez. Yine aynı şekilde bulunduğunuz yer camlı bir alan ise her ne kadar güneş varmış gibi görünse de camdan geçiş yapamaz.

D vitamini vücutta eksik ise direkt olarak kafanın arka bölgesinde terleme meydana gelir. Kafanın normalden çok fazla terlemesi çocuk ve yaşlılarda direkt olarak D vitamini eksikliğini akla getirir. Vücudumuzda yeteri kadar D vitamini olup olmadığını anlamanın en kesin yolu kan testleridir. Ayrıca yaşlı insanlarda üşümenin etkisi ile kat kat giyinme durumu mevcut olduğundan, yine aynı şekilde bebekleri ve çocukları koruma amaçlı olarak fazla giydirdiğimizden dolayı vücut güneş ışınları ile temas edememektedir. D vitamini yağda çözülebilir özellikte bir vitamindir. Bu sebepten dolayı kilolu kişilerde zayıf kişilere oranla daha fazla D vitamini eksikliği söz konusu olur.

Terleme normal şartlar altında sağlıklı bir olgudur. Çünkü terleme ile birlikte vücuttaki toksinlerde dışarı atılır. Ama  D vitamini eksikliği nedeni ile görülen terleme sağlıklı bir terleme değildir. Çünkü vücuttaki D vitamini eksik olduğu zaman vücut sıcaklığı artar ama aktivite olmamasına rağmen terleme meydana gelir.

D vitamini kişide eksik olduğu zaman başta kemiklerde erime olmak üzere, depresyon, ağrı, yorgunluk, halsizlik, kas gücünün azalması ve kırık oluşma riskleri artar. Ayrıca çocuklarda görülen D vitamini eksikliğinde gece huzursuzlukları ve aşırı terleme ortaya çıkar. Terlemenin aşırı derece de olması durumunda en etkili çözüm hemen bir kan testi yaptırarak gerekli tedavi ve önlemlerin alınmasıdır.             


]]>